Rozmowa o pracę – jakie pytania powinien zadać kandydat?

Każda osoba wybierająca się na rozmowę kwalifikacyjną powinna zdawać sobie sprawę, że na jej wynik mają wpływ nie tylko kwalifikacje. To jak zostaniemy ocenieni zależy między innymi od pytań, które zadamy rekruterowi. Właściwie dobrane pytania mogą sprawić, że będziemy odbierani jako osoby kompetentne i zaangażowane, co jest niesamowicie ważne dla pracodawców.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Jesteśmy przygotowani na to, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej będziemy odpowiadać na pytania zadawane przez rekrutera. Jednak rozmowa o pracę to także czas, kiedy i my możemy poruszyć ważne dla nas kwestie. To jakie zadajemy pytania może powiedzieć o nas bardzo wiele. Umiejętny dobór pytań z pewnością sprawi, że nasze szanse na zatrudnienie wzrosną.

Zakres obowiązków na moim stanowisku

Jednym z najważniejszych pytań, które powinna zadać osoba ubiegająca się o pracę jest pytanie o zakres zadań na konkretnym stanowisku. Zadając je pokazujemy się jako kandydaci bardzo zainteresowani pracą. W tym miejscu warto opisać swoje zawodowe doświadczenia, które pokażą rekruterowi, że świetnie poradzimy sobie z powierzonymi nam obowiązkami.

Jak będzie wyglądał mój typowy dzień pracy w przypadku, gdy zostanę zatrudniony?

Zawsze warto zapytać jak wygląda typowy dzień pracy na posadzie, o którą się ubiegamy. Jest to dla rekrutera sygnał, że bardzo zależy nam na pracy i chcemy się do niej jak najlepiej przygotować.

Jaki jest idealny kandydat na to stanowisko?

Podczas rozmowy o pracę dobrze jest zapytać rekrutera jaki jest jego zdaniem idealny kandydat na stanowisko, o które się ubiegamy. Wiele ogłoszeń o pracę jest niepełnych. Pracodawcy często zamieszczają w nich oczekiwania związane z kompetencjami twardymi idealnego pracownika, podczas gdy w wielu zawodach równie ważne są tak zwane umiejętności miękkie.

Czy moje kompetencje są odpowiednie na to stanowisko?

Przy okazji pytania o idealnego kandydata na to stanowisko dobrze jest zapytać, czy nasze kompetencje pokrywają się z oczekiwaniami. Być może brakuje nam pewnych umiejętności twardych, jednak rekruter właśnie powiedział nam o kompetencjach miękkich, które posiadamy, a które są równie istotne. Zadanie dodatkowego pytania pozwoliło nam pokazać się w bardziej korzystnym świetle.

Jak wygląda ścieżka kariery w tej firmie? Jakie będę miał możliwości rozwoju?

Pytanie o ścieżkę kariery w danej firmie jest ważne, gdyż dzięki niemu pokażemy się jako osoby ambitne, które cenią sobie rozwój i potrafią wyznaczać cele zawodowe. Dzięki zadani tego pytania dowiemy się również co powinniśmy zrobić, żeby dostać awans.

Kto będzie moim bezpośrednim przełożonym?

Zainteresowanie pracą pokażemy także pytając o osobę będącą naszym bezpośrednim przełożonym. Jak największa wiedza o szefie jest szalenie ważna, gdy zależy nam na osiąganiu sukcesów zawodowych i rozwoju. To pytanie jest istotne również dlatego, że na niektórych stanowiskach pracownik odpowiada przed większą grupą osób.

Jak mierzy się efekty pracy na tym stanowisku?

Dla pracownika niezwykle ważne są efekty jego pracy. Dowiedzmy się w jaki sposób są one mierzone. Możemy też zapytać rekrutera, czy wyższe niż przeciętnie efekty są dodatkowo wynagradzane.

W jaki sposób rozwiązywane są konflikty i problemy zgłaszane przez pracowników?

Dzięki zadaniu tego pytania mamy szansę dowiedzieć się więcej o kulturze danej firmy. Dla osoby rekrutującej jest to z kolei sygnał, że kandydat ma profesjonalne podejście do rozwiązywania problemów, co może świadczyć o jego odpowiedzialności i skuteczności.

Jakie mam możliwości rozwoju zawodowego na tym stanowisku?

Pytanie o możliwości rozwoju zawodowego na tym stanowisku to dla rekrutera sygnał, że ma do czynienia z osobą ambitną, a dodatkowo pragnącą związać się z firmą na dłużej.

Co stało się z osobą zatrudnioną poprzednio na tym stanowisku?

O ile nie ubiegamy się o stanowisko, które zostało dopiero utworzone, dobrze jest zapytać co stało się z osobą, która je zajmowała. Być może osoba ta dostała awans, a być może była rozczarowana pracą i zrezygnowała. Obie informacje są dla kandydata bardzo cenne.

Może mi Pan powiedzieć coś więcej o wypowiedzi prezesa firmy, która ukazała się w…?

Jeżeli to możliwe dowiedzmy się o firmie jak najwięcej. Warto czytać informacje z nią związane pojawiające się w prasie. W ten sposób pokażemy rekruterowi, że jesteśmy znakomicie zapoznani z działalnością przedsiębiorstwa i naprawdę zależy nam na pracy.

Czy jako potencjalny przyszły pracownik powinienem wiedzieć coś więcej?

Jest to pytanie, które warto zadać pod koniec rozmowy. Pokazuje ono nasze zainteresowanie. Równocześnie pozwala nam dowiedzieć się o ważnych dla nas sprawach, o które być może zapomnieliśmy zapytać.

Jak wyglądają kolejne etapy procesu rekrutacji?

Zadanie tego pytania pozwala nam zdobyć informacje dotyczące tego, co wydarzy się po zakończeniu rozmowy kwalifikacyjnej. Być może dowiemy się jaki jest czas oczekiwania na kontakt ze strony potencjalnego pracodawcy. W tym miejscu dobrze jest również poprosić rekrutera, żeby skontaktował się z nami nawet wówczas, gdy nasza kandydatura nie zostanie zaakceptowana. W ten sposób dowiemy się co zrobić, żeby wypaść lepiej następnym razem.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox