Rozmowa rekrutacyjna – jakie rzeczy trzeba mieć przy sobie

Rozmowa rekrutacyjna dla większości osób wiąże się z dużym stresem. Zazwyczaj nie jesteśmy w stanie całkowicie go zredukować, jednak odpowiednie przygotowanie pozwoli nam poczuć się pewniej. Poniżej przedstawiamy rzeczy, które powinien mieć przy sobie każdy kandydat wybierający się na rozmowę o pracę (kolejność przypadkowa).

Jedzenie i picie

Często zdarza się, że kandydat musi poczekać dłużej na spotkanie z rekruterem. Osoba przeprowadzająca rekrutację w wielu wypadkach musi porozmawiać z większą ilością ludzi. Jako, że nie sposób przewidzieć czasu trwania każdej rozmowy, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Na wypadek gdybyśmy musieli czekać długo, warto jest zabrać wodę i sycącą przekąskę.

Chusteczki higieniczne 

Chusteczki higieniczne zaoszczędzą nam wielu kłopotliwych sytuacji. Być może przed rozmową kwalifikacyjną rozmaże się nam makijaż, będziemy potrzebowali wytrzeć nos, czy zabrudzoną twarz, schować gumę do żucia, czy wytrzeć rozlany na stole napój.

Dezodorant

Część osób pod wpływem silnego stresu zaczyna się intensywnie pocić. Niestety nieprzyjemny zapach potu sprawia, że stresujemy się jeszcze bardziej. Z tego względu na rozmowę o pracę dobrze jest zabrać antyperspirant. Pomoże on nam szybko odświeżyć się przed spotkaniem.

Zapasowe rajstopy/pończochy

Kobiety na rozmowę kwalifikacyjną zakładają zazwyczaj cienkie rajstopy lub pończochy. Są one bardzo eleganckie, jednak posiadają pewną wadę – potrafią pękać w najmniej odpowiednich momentach. Jeżeli mamy na sobie cienkie rajstopy, w torebce powinnyśmy mieć jeszcze co najmniej jedną zapasową parę.

Notatnik i długopis

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej z pewnością usłyszymy wiele informacji, które będziemy chcieli zanotować. Z tego względu dobrze jest mieć przy sobie notatnik i długopis. Powinny je zabrać nawet osoby preferujące notatki elektroniczne (bateria w urządzeniu elektronicznym może się wyczerpać).

Kopia CV

Pamiętajmy, żeby na rozmowę kwalifikacyjną zabrać kopię CV, którą wysłaliśmy do rekrutera. Jest to ważne zwłaszcza wówczas, gdy wysyłaliśmy większą ilość CV o różnej treści. Dzięki CV będziemy mogli szybko sprawdzić niezbędne informacje. Co więcej dokument ten może przydać się gdy rekruter zapomni o naszym dokumencie (teoretycznie powinien mieć je przy sobie podczas rozmowy z nami, jednak w praktyce bywa różnie).

Referencje

Jeżeli posiadamy referencje od poprzedniego pracodawcy, koniecznie zabierzmy je ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną. Mając je przy sobie będziemy mogli w każdej chwili podeprzeć nasze słowa faktami. Posiadanie referencji jest zawsze mile widziane przez osoby prowadzące rekrutację.

Dodatkowa koszula

Większość kandydatów zakłada na rozmowę kwalifikacyjną ciemne spodnie i jasną (często białą koszulę). Nie jesteśmy w stanie przewidzieć co spotka nas zanim dotrzemy na miejsce spotkania. Możemy zalać się kawą, jeżeli pogoda jest deszczowa przejeżdżający samochód może nas zachlapać. O ile plamy na ciemnych spodniach nie są zbyt widoczne i można je ukryć, o tyle zaplamiona biała koszula to problem, którego nie jesteśmy w stanie szybko się pozbyć. Jeżeli podczas spotkania z rekruterem chcemy wyglądać perfekcyjnie, zawsze miejmy ze sobą zapasową koszulę.

Lista pytań do rekrutera

Nasz sukces na rozmowie kwalifikacyjnej zależy między innymi od tego, czy zdamy rekruterowi odpowiednie pytania. Warto przygotować je wcześniej. Pamiętajmy jednak, że nawet gdy mamy bardzo dobrą pamięć, silny stres może sprawić, że zapomnimy, o co chcieliśmy zapytać. Lista najważniejszych pytań uratuje nas w sytuacji chwilowego zaniku pamięci.

Telefon komórkowy z kontaktem do osoby prowadzącej rekrutację

Kandydat wybierający się na rozmowę o pracę zawsze powinien mieć przy sobie telefon z zapisanym numerem rekrutera. Jest on niezbędny w przypadku problemów ze znalezieniem miejsca, w którym ma odbyć się spotkanie. Pamiętajmy jednak, żeby wyłączyć telefon bezpośrednio przed rozmową. Odbieranie połączeń w trakcie spotkania zostanie odebrane jako brak szacunku dla osoby prowadzącej rekrutację. Jest to także sygnał, że kandydat nie traktuje pracy poważnie.

Portfolio

Jeżeli w naszym zawodzie ważne jest portfolio – miejmy je przy sobie na rozmowie o pracę. Warto o tym pamiętać nawet wtedy, gdy wysłaliśmy je rekruterowi. Pamiętajmy, że osoba prowadząca rekrutację spotyka się z wieloma osobami i może zapomnieć o naszym portfolio. Gdy posiadamy portfolio w formie elektronicznej, zabierzmy ze sobą laptop, który pozwoli na jego szybkie odtworzenie.

Odtwarzacz muzyki

Odtwarzacz muzyki może być bardzo pomocny, gdy jesteśmy zestresowani rozmową o pracę. Wysłuchanie muzyki relaksacyjnej (a także każdej innej muzyki, która pozwala nam się rozluźnić i dodaje pewności siebie) w przypadku wielu osób często przynosi efekty terapeutyczne. Koniecznie zabierzmy ze sobą słuchawki, żeby nie przeszkadzać innym osobom czekającym na rozmowę kwalifikacyjną.

Dodatkowe rzeczy, o które poprosi rekruter

Umawiając się na rozmowę kwalifikacyjną zapytajmy rekrutera, czy są jakieś rzeczy, które powinniśmy zabrać ze sobą na spotkanie. Jeżeli tak – postarajmy się o nich nie zapomnieć.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox