Sabbatical – czym jest, kto może się na niego zdecydować, czy warto z niego korzystać

Sabbatical, czyli długi urlop pracowniczy cieszy się dużą popularnością za granicą. Współcześnie coraz więcej mówi się o nim również w Polsce. Bardzo długi, bo trwający nawet rok urlop od pracy to forma motywacji dla pracowników. Sabbatical pozwala na spełnienie podróżniczych marzeń, przejście kursów, które podniosą nasze kompetencje, czy pracę w wolontariacie. Współcześnie tego typu urlopy oferują swoim pracownikom między innymi takie firmy jak: American Express, Nike, Intel, McDonald’s, czy IBM. Możliwości jest wiele. Co warto wiedzieć o tego typu urlopie? Kto może sobie na niego pozwolić?

Czym jest sabbatical?

Sabbatical (po polsku urlop sabatowy) jest to długi, bo trwający od kilku miesięcy do nawet roku urlop pracowniczy. Pracodawca daje pracownikowi gwarancję zatrudnienia po powrocie z wypoczynku. Zdarza się, że jest to urlop płatny, jednak kwestia ta za każdym razem uzgadniana jest z pracodawcą. Zazwyczaj pracodawcy proponują pracownikom możliwość opłacenia urlopu, jeżeli ma on być przeznaczony na podnoszenie kompetencji zawodowych. W innych wypadkach pracownik musi przez ten czas utrzymywać się samodzielnie. Należy podkreślić, że urlop typu sabbatical nie jest proponowany każdemu. Mogą z niego skorzystać kluczowi pracownicy organizacji, którzy swoją dotychczasową pracą udowodnili, że są specjalistami w swojej branży. Tylko wówczas pracodawca jest skłonny na nich poczekać.

Komu przyda się sabbatical?

Sabbatical jest dobrym rozwiązaniem dla profesjonalistów, którzy z powodu wypalenia zawodowego chcieliby zrobić sobie dłuższą przerwę w pracy. Dzięki niemu można zregenerować siły, odpocząć psychicznie od pracy, a także zdobyć nowe kompetencje. Jest to rozwiązanie dla osób, które marzą o przygodzie życia, jednak nie chcą całkowicie rezygnować ze stabilizacji jaką daje praca w dużej firmie. Sabbatical wydaje się idealnym rozwiązaniem dla ludzi przeżywających problemy w życiu osobistym. Czasem dłuższa przerwa od pracy może być jedyną szansą na uratowanie związku, poradzenie sobie ze stratą bliskiej osoby, czy nawet depresją.

Jakie wady ma urlop sabbatical?

Każdy pracownik myślący o dłuższym urlopie, powinien zdawać sobie sprawę, że takie rozwiązanie ma także swoje wady. Pamiętajmy, że długi urlop jest oparty na umowie partnerskiej pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Nie istnieje on w Kodeksie Pracy. Może się zdarzyć, że pracownik po dłuższym urlopie nie będzie mógł wrócić na to samo stanowisko, gdyż zajmie je inna osoba. Nieprzewidziane zdarzenia mające miejsce w firmie podczas urlopu pracownika mogą sprawić, że wynagrodzenie (nawet jeżeli umawialiśmy się na urlop płatny) przestanie być wypłacane.

Jak prosić o długoterminowy urlop?

Jeżeli marzy się nam roczny urlop, musimy przekonać do niego pracodawcę. Pamiętajmy, że dla osoby, która nas zatrudnia, nie jest korzystna tak długa przerwa. Należy więc udowodnić, że jesteśmy warci długiego urlopu. Do rozmowy z pracodawcą trzeba się dobrze przygotować. Ważne jest przypomnienie mu naszych najważniejszych sukcesów zawodowych. Pokażmy, że swoją pracą w znaczącym stopniu przyczyniliśmy się do rozwoju organizacji.

Konieczne jest szczegółowe przedstawienie celu wyjazdu. Powiedzmy pracodawcy jak wiele taka przerwa mogłaby zmienić w naszym życiu. Pamiętajmy, że nie możemy poprosić o roczny urlop z dnia na dzień. Pracodawca musi mieć wystarczająco dużo czasu, żeby przemyśleć całą sytuację, a także przekazać nasze obowiązki zawodowe innym zatrudnionym w firmie osobom.

Musimy przygotować się również na odmowę ze strony pracodawcy. Ważne jest, żeby po usłyszeniu negatywnej odpowiedzi nie działać pochopnie. Nie rezygnujmy od razu z pracy. Zastanówmy się jakie rozwiązanie jest dla nas najbezpieczniejsze. Być może uda się nam przejść na pracę zdalną i wyjechać w wymarzone miejsce nie rezygnując z posady.

Sabbatical – jak się do niego przygotować?

Do długiego urlopu należy dokładnie się przygotować. Ważne jest, żeby zaplanować swój czas aktywnie. Jeżeli zdecydujemy się na urlop bez planu, prawdopodobne jest, że spędzimy czas bezproduktywnie i ostatecznie będziemy żałować tak długiej przerwy w karierze.

Jeżeli decydujemy się na wolontariat w trudnych warunkach, musimy zdobyć jak najwięcej informacji o naszych zadaniach, a także środowisku pracy. Warto jest przygotować się na to, że czekają nas nie tylko piękne chwile.

Osoba myśląca o podróży życia powinna zaplanować nie tylko miejsca, w które chce się udać, ale także i swój budżet. Niezmiernie ważne jest dokładne oszacowanie kosztów podróży. Koniecznie zaplanujmy też tempo, w jakim chcemy zwiedzać. W wielu wypadkach kluczowe jest upewnienie się w jakim terminie najlepiej przyjechać w dane miejsce (przykładowo nie najlepszym pomysłem jest wyjazd do Tajlandii w okresie pory deszczowej).

Urlop sabatowy powinien być uzgodniony nie tylko z szefem, ale również z naszą rodziną. To właśnie z najbliższymi ludźmi należy porozmawiać o nim na samym początku. Nasza roczna przerwa od pracy będzie dużą zmianą także w ich życiu.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox