Skuteczna rozmowa kwalifikacyjna – jakie pytania zadawać?

Pytania zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej są niezwykle ważne, gdyż to od nich zależy, czy rekruterowi uda się wybrać najlepszego kandydata do pracy. Źle przygotowana lista pytań lub prowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej bez przygotowania to strata czasu dla kandydata i osoby prowadzącej rekrutację. Jakie pytania należy zadawać na rozmowie rekrutacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna – co zrobić, żeby była skuteczna?

Największym problemem pracowników przeprowadzających rekrutację jest konieczność przesłuchania niekiedy nawet setek kandydatów i wybranie tylko jednego (ewentualnie kilku). Taka sytuacja jest bardzo kosztowna i czasochłonna. Rozwiązaniem wydaje się dokładne przestudiowanie CV potencjalnych pracowników i wybranie tylko tych, które najlepiej odpowiadają profilowi naszego idealnego kandydata.

Rekruter, który chce, żeby jego praca była skuteczna, powinien dobrze przygotować się do rozmowy. Bardzo ważne jest wcześniejsze zapoznanie się z dokumentami kandydatów (unikniemy wówczas pytania o rzeczy oczywiste takie jak na przykład wykształcenie danej osoby) i zastanowienie się, czego więcej chcielibyśmy się o nich dowiedzieć. Dobrze jest przygotować listę pytań, którą w trakcie rozmowy można modyfikować.

Pamiętajmy, że dla wielu kandydatów rozmowa kwalifikacyjna wiąże się z ogromnym stresem. Wiele wartościowych osób w sytuacjach stresowych wypada po prostu źle. Z tego względu rekruter powinien zadbać o dobrą atmosferę, która pozwoli kandydatowi się rozluźnić. Rozmowa kwalifikacyjna nie może być prowadzona w pośpiechu. Nawet gdy mamy do przesłuchania wielu kandydatów, musimy zarezerwować wystarczającą ilość czasu dla każdego (typowy czas rozmowy kwalifikacyjnej waha się od 1 do 1,5 godziny, choć pamiętajmy, że powinien być dostosowany do konkretnego stanowiska).

Jakie pytania zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej?

To między innymi od zadanych przez rekrutera pytań zależy, czy rozmowa kwalifikacyjna zakończy się sukcesem. Pytania powinny być przygotowane wcześniej w oparciu o dokumenty przesłane przez kandydata. Bardzo ważne jest dostosowanie ich do określonego stanowiska. Specjaliści od rekrutacji zalecają, żeby na samym początku pytać o kwestie niezwiązane z pracą (możemy zapytać, czy kandydat nie miał problemów z dotarciem do nas, nie zaszkodzi również porozmawiać chwilę o pogodzie). Niezobowiązująca rozmowa pozwoli kandydatowi rozluźnić się i zredukować stres. W efekcie osoba taka lepiej poradzi sobie z udzielaniem kompetentnych odpowiedzi na kolejne pytania.

Jednym z pierwszych ”technicznych pytań”, które możemy zadać kandydatowi jest pytanie o firmę, w której chce pracować. Pozornie takie pytanie może wydawać się niezwiązane z pracą, jednak dzięki niemu dowiemy się, czy kandydat jest zaangażowany w proces rekrutacji. Jeżeli osoba, która przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną jest w stanie opowiedzieć o działalności firmy, a także uzasadnić, dlaczego chce pracować w danym miejscu, oznacza to, że przygotowała się do rozmowy. Zdarza się, że na rozmowy przychodzą kandydaci, którzy nie wiedzą o firmie nic, co powinno dyskwalifikować ich w oczach rekrutera.

Jeżeli rekruter chce wiedzieć, czy kandydat jest naprawdę zainteresowany pracą w danym miejscu, może zapytać o powód zainteresowania ofertą. Kandydat, który naprawdę chce podjąć pracę w danej firmie będzie w stanie natychmiast udzielić odpowiedzi.

Bardzo często zdarza się, że na rozmowy kwalifikacyjne przychodzą kandydaci, których głównym celem jest ucieczka z dotychczasowego miejsca zatrudnienia (bo mają konflikty z szefem lub współpracownikami). Rekruterzy i pracodawcy nie lubią takich kandydatów. Żeby dowiedzieć się, czy osoba jest rzeczywiście zainteresowana pracą, czy też szuka ucieczki, możemy zapytać dlaczego chce zmienić pracę.

Pytaniem, które warto zadać na rozmowie kwalifikacyjnej jest pytanie o cel zawodowy. Z odpowiedzi kandydata można wywnioskować, czy ma on zaplanowaną ścieżkę zawodową, czy po prostu szuka pracy na chwilę. Osoby, które planują są bardziej wartościowe dla pracodawcy. Podobnym pytaniem jest pytanie o to gdzie kandydat widzi siebie za pięć lub dziesięć lat. Jeżeli kandydat odpowie, że nie zastanawia się, co będzie za kilka lat, oznacza to, że nie myśli poważnie o swojej karierze zawodowej.

Jednym z pytań jakie warto zadać na rozmowie kwalifikacyjnej jest pytanie o subiektywne wady i zalety kandydata. Z odpowiedzi można wywnioskować, czy mamy do czynienia z osobą samoświadomą, która chce się doskonalić.

W przypadku, gdy rekruter po przeczytaniu CV ma wątpliwości dotyczące doświadczenia i umiejętności kandydata, koniecznie powinien dopytać o interesujące go kwestie. W żadnym wypadku nie może zakończyć rozmowy rekrutacyjnej z wrażeniem, że nie dowiedział się wszystkiego, czego potrzebował.

Pamiętajmy, że nie o wszystko można zapytać…

Każdy rekruter musi pamiętać, że nie o wszystko można zapytać otwarcie. Do zakazanych pytań należą pytania o plany powiększenia rodziny, poglądy polityczne, czy religię. Zasada jest prosta – nie pytamy o kwestie, które nie są związane z przydatnością kandydata na konkretne stanowisko.

Pamiętajmy, że przeprowadzając rozmowy z większą ilością kandydatów, powinniśmy zadawać im zbliżone pytania. Tylko wówczas będziemy mogli porównać kandydatury.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox