Wielu młodych ludzi zastanawia się nad wyborem kierunku studiów, który zapewni im dobrze płatną pracę. Obecnie ogromne znaczenie ma co studiujemy, gdyż samo ukończenie uczelni wyższej nie gwarantuje nam otrzymania zatrudnienia, a tym bardziej sukcesu zawodowego. Którzy absolwenci są obecnie najbardziej poszukiwani przez pracodawców? Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze kierunku studiów?
Studia – jak podjąć decyzję?
Wielu rodziców nakładania swoje dzieci do podjęcia studiów, gdyż uważa, że edukacja na wyższym poziomie zapewni im lepszą przyszłość. O ile takie rady sprawdzały się jeszcze kilkadziesiąt lat temu, o tyle obecnie bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych jest na tyle duże, że nie warto jest podejmować pierwszych lepszych studiów. Jeżeli mamy skończyć studia, które nas nie interesują, a dodatkowo nie są cenione na rynku pracy – szkoda naszego czasu. Współcześnie wykształcenie kandydata nie jest największym atutem dla pracodawcy. Pamiętajmy, że największe szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy mają osoby posiadające specjalistyczne umiejętności i doświadczenie zawodowe.
W uprzywilejowanej sytuacji są osoby mające swoje pasje i wiedzące co chcą studiować. Powinni oni słuchać swojej intuicji i nie podążać jedynie za sondażami. Musimy zdawać sobie sprawę, że rynek pracy zmienia się tak szybko, że to co było innowacją pięć lat temu, dziś może być zupełnie nieaktualne.
Wśród absolwentów średnich uczelni jest wielu takich, którzy nie wiedzą jeszcze co chcą studiować, są jednak zdecydowani kontynuować naukę. W ich przypadku dobrze jest wybierać studia pod kątem przyszłej pracy. Powinni oni zastanowić się, czy dobrze czują się w pracy z ludźmi, czy też są typowymi introwertykami. Jeżeli najlepiej czujemy się pracując samodzielnie w ciszy, kierunek turystyka i rekreacja niekoniecznie będzie dla nas optymalnym wyborem.
Zapoznajmy się ze statystykami
Jeżeli wybieramy się na studia, jednak żaden kierunek nie budzi w nas specjalnego zainteresowania, dobrze jest zapoznać się ze statystykami. Zanim zdecydujemy się aplikować na dany kierunek, koniecznie sprawdźmy jakie jest zapotrzebowanie na jego absolwentów na rynku pracy. W sytuacji, gdy jest ono znikome, być może lepiej jest zastanowić się nad innymi studiami. Ważnym kryterium wyboru powinny być także zarobki absolwentów. Najlepiej jest brać pod uwagę kierunki studiów, których absolwenci zarabiają najwięcej.
Kierunki najbardziej popularne lub takie, na które najtrudniej jest się dostać nie zawsze zapewnią nam dobrą pracę w przyszłości. W tej kwestii nie starajmy się podążać za tłumem.
Którzy absolwenci są obecnie najbardziej poszukiwani przez pracodawców?
Współcześnie pracodawcy najchętniej zatrudniają absolwentów uczelni technicznych. Na atrakcyjną pracę mogą liczyć absolwenci takich kierunków jak informatyka, matematyka, ekonomia. Poszukiwani są także absolwenci studiów filologicznych, kierunków związanych z marketingiem i zarządzaniem, finansami i rachunkowością. Pracodawcy poszukują także absolwentów logistyki i budownictwa, elektroniki i komunikacji.
Statystyki pokazują, że na szybkie znalezienie pracy mają szansę także absolwenci kierunków medycznych, automatyki i robotyki, a także inżynierii biomedycznej.
Jak zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy?
Polscy absolwenci zazwyczaj nie mają możliwości przebierania w ofertach dobrze płatnej pracy. Studia mogą stanowić w oczach pracodawcy atut, jednak ważniejsze jest dla niego doświadczenie zawodowe. Z tego względu warto o nie zadbać jeszcze podczas edukacji. Doświadczenie da nam na starcie przewagę nad innymi absolwentami.
Jeżeli nasze studia są wymagające i nie pozwalają na podjęcie pracy na cały etat, nie oznacza to, że musimy odłożyć zdobywanie doświadczenia zawodowego na przyszłość. Ambitni studenci mogą rozważyć możliwość pracy w wakacje. Doskonałym sposobem na zdobycie zawodowego doświadczenia są praktyki, staże, czy nawet wolontariat. Nie rezygnujmy z praktyk nawet wówczas gdy są one bezpłatne. Często zdarza się, że pracodawcy zatrudniają studentów, którzy dobrze radzili sobie na praktykach.
Innym sposobem na wyróżnienie się spośród absolwentów jest działanie w samorządzie studenckim, czy kołach naukowych. Nawet jeżeli działalność taka nie pozwoli nam zdobyć doświadczenia niezbędnego w konkretnej pracy, pracodawca otrzymuje sygnał, że jesteśmy osobami zaangażowanymi i aktywnymi.
Podczas studiów warto brać udział w rozmaitych kursach i szkoleniach. Są one ważne, gdyż pozwalają na nabycie nowych umiejętności. Dodatkowo dzięki nim mamy czym wypełnić nasze CV.
W sytuacji, gdy w ciągu roku akademickiego jesteśmy bardzo zajęci nauką nie ma sensu decydować się na pracę na cały etat. Być może warto jest jednak rozważyć możliwość podjęcia pracy dorywczej, choćby w weekendy.
Studenci powinni brać udział w organizowanych dla nich targach pracy, a także korzystać z Biura Karier, które funkcjonuje na większości uczelni wyższych. W miejscach tych można skontaktować się z potencjalnymi pracodawcami i dowiedzieć się więcej o pracy w branży, która nas interesuje.