Szukanie pracy po długiej przerwie – jak zacząć?

Szukanie pracy po długiej przerwie jest bardzo stresującym doświadczeniem. Często dotyczy ono kobiet, które poświęciły się opiece nad dziećmi lub innymi członkami rodziny. Jeżeli nie jesteśmy wybitnymi, poszukiwanymi na rynku specjalistami, przygotujmy się, że poszukiwania pracy mogą trochę potrwać. W poniższym artykule przedstawiamy sposoby, które pomogą skrócić je do minimum.

Na jakiej pracy nam zależy?

Jeżeli podjęliśmy decyzję o powrocie do pracy po długiej przerwie, zastanówmy się jakie zajęcie będzie dla nas najbardziej odpowiednie, a także co możemy zaoferować potencjalnemu pracodawcy. Przeanalizujmy swoje mocne strony. Nie odpowiadajmy na wszystkie oferty zatrudnienia w nadziei, że ktoś zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną. Szukajmy pracy, w której będziemy się realizować.

Specjaliści od rekrutacji radzą, żeby przerwy od pracy nie traktować jako swojej życiowej porażki, a jako źródła wartości. Zastanówmy się czym zajmowaliśmy się przez ten czas. Jeżeli była to opieka nad dziećmi, czy chorym członkiem rodziny, w żadnym wypadku nie możemy powiedzieć, że nie pracowaliśmy. Była to wprawdzie praca nieodpłatna, jednak dzięki niej wiele się nauczyliśmy, zdobyliśmy cenne doświadczenia. Opiekując się dziećmi z pewnością nauczyliśmy się sztuki negocjacji, pracy w grupie, podzielności uwagi, przywództwa, rozwiązywania problemów, kreatywności. Nie pomijamy tego myśląc o swoich atutach pracowniczych. Jeżeli trafimy na mądrego pracodawcę, możemy mieć pewność, że nie zostaniemy potraktowani jako osoby niekompetentne.

Niezbędna aktualizacja CV

Po długiej przerwie konieczna jest aktualizacja CV. Wymieńmy swoje zdjęcie, a także uzupełnijmy dokument o nowe umiejętności, które nabyliśmy w czasie przerwy od pracy zarobkowej. Tworząc ten dokument dobrze jest się skupić przede wszystkim na umiejętnościach i osiągnięciach. Warto zdawać sobie sprawę, że zasady pisania CV co jakiś czas się zmieniają. Jeżeli nie wiemy jak stworzyć CV, które przyciągnie uwagę pracodawcy, skorzystajmy z pomocy ekspertów.

W przypadku, gdy napisaliśmy CV samodzielnie, przed wysłaniem poprośmy kogoś zaufanego i kompetentnego, żeby zapoznał się z naszym dokumentem i powiedział, co o nim myśli.

Choć możemy czuć taką pokusę, nigdy nie ukrywajmy dłuższej przerwy w zatrudnieniu przed rekruterem. Jest bardzo prawdopodobne, że osoba taka wykryje kłamstwo, co automatycznie zdyskwalifikuje nas jako kandydatów.

Zapoznajmy się z sytuacją na rynku pracy

Osoba, która wchodzi na rynek pracy po dłuższej przerwie powinna zorientować się jakie trendy panują obecnie. Sprawdźmy jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani, jakich umiejętności się od nich oczekuje. W sytuacji, gdy znaleźliśmy branżę, która nas interesuje sprawdźmy jakie są w niej średnie wynagrodzenia. Zdecydowanie pomoże nam odnowienie kontaktów ze znajomymi osobami, które przez cały czas były aktywne zawodowo. Być może ktoś z naszych znajomych słyszał o rekrutacji na interesujące nas stanowisko. Współcześnie pracodawcy chętnie zatrudniają osoby z polecenia, gdyż jest to dla nich mniejsze ryzyko.

Nabywanie nowych umiejętności

Rynek pracy zmienia się błyskawicznie, dlatego po dłuższej nieobecności nasze dotychczasowe umiejętności mogą okazać się niewystarczające. Być może zanim zaczniemy wysyłać CV, powinniśmy pomyśleć o kursach i szkoleniach, dzięki którym zdobędziemy wiedzę i nowe umiejętności, które zwiększą nasze szanse na zatrudnienie. W tej chwili wiele ciekawych szkoleń dostępnych jest w internecie (niektóre z nich są bezpłatne). Nie zaszkodzi również zapoznać się z kursami i szkoleniami oferowanymi przez nasz Urząd Pracy.

Wizerunek, który doda nam pewności siebie

Często zdarza się, że osoby, które przez dłuższy czas nie podejmują aktywności zawodowej zapominają o swoim wizerunku. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z tego jak wygląda nasze ciało, koniecznie nad nim popracujmy. Atrakcyjny wygląd doda nam pewności siebie, sprawi, że będziemy gotowi na spotkanie z pracodawcą. Zdecydowanie warto jest pomyśleć o uprawianiu sportu i zdrowej diecie. Pomoże nam wizyta u dobrego fryzjera, a w przypadku kobiet również profesjonalny makijaż. Ponowne wejście na rynek pracy to doskonała okazja, żeby wymienić swoją garderobę.

Aktywne szukanie pracy

Kiedy poczujemy, że jesteśmy gotowi, możemy zacząć aktywnie szukać pracy. Nie skupiajmy się jedynie na odpowiadaniu na oferty pracy. Jeżeli chcielibyśmy pracować w jakiejś firmie, spróbujmy skontaktować się z pracodawcą, pomimo że w danym momencie nie prowadzi on rekrutacji. Niekiedy dobrym rozwiązaniem na początek okazuje się wolontariat.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna będzie mniej stresująca, jeżeli dobrze się do niej przygotujemy. Warto zdawać sobie sprawę, że pytania zadawane podczas rozmów o pracę lubią się powtarzać. Jest mało prawdopodobne, że rekruter specjalnie dla nas stworzy nową listę pytań (nawet jeżeli tak będzie, zada podobne pytania). Sprawdźmy w internecie o co najczęściej pytają rekruterzy i zastanówmy się jak najlepiej odpowiedzieć na te pytania.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox