Tego lepiej nie mówić na rozmowie o pracę

Od przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej zależy, czy zostaniemy przyjęci do pracy. Każdy kandydat powinien zdawać sobie sprawę, że wszystkie informacje można przekazać rekruterowi. O niektórych rzeczach po prostu nie powinno się mówić, gdyż dyskwalifikują nas w oczach pracodawcy (niezależnie od tego jakie są nasze dotychczasowe osiągnięcia). Poniżej opisujemy kilka kwestii, które w żadnym wypadku nie powinny być poruszane na rozmowie o pracę.

Problemy w komunikacji z poprzednim pracodawcą

Możemy się spodziewać, że rekruter na rozmowie kwalifikacyjnej zapyta nas dlaczego szukamy nowej pracy. Jeżeli głównym powodem były złe relacje z poprzednim pracodawcą, nie powinniśmy o tym mówić. Nawet gdy odpowiedzialność za wszystkie problemy w naszej poprzedniej pracy odpowiadał były pracodawca, dla własnego dobra nie wypowiadajmy się o nim negatywnie. Taka wypowiedź sprawi, że rekruter będzie podejrzewał, że i o obecnym pracodawcy w przyszłości będziemy wypowiadać się w podobnym tonie.

Jednocześnie nie oznacza to, że powinniśmy kłamać. Ważne jest jednak, żeby umiejętnie dobierać słowa. Można przekazać rekruterowi co było przyczyną odejścia z naszej poprzedniej pracy nie oczerniając przy tym nikogo.

Niedostateczne zainteresowanie ofertą

Problemem, który często pojawia się na rozmowach kwalifikacyjnych jest brak zainteresowania kandydata podjęciem pracy. Choć wydaje się to absurdalne, część kandydatów komunikuje rekruterom, że w rzeczywistości nie są oni zainteresowani pracą. Z oczywistych względów wypowiedzi sugerujące, że praca nie jest dla kandydata priorytetem – dyskwalifikują go.

Opowiadanie o swoim życiu prywatnym

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie powinno się poruszać kwestii związanych z naszym życiem prywatnym. Pamiętajmy, że rekruter oczekuje od kandydata ubiegającego się o pracę umiejętności rozdzielania życia zawodowego i prywatnego. Jeżeli już podczas rozmowy kwalifikacyjnej pokazujemy, że nie jesteśmy do tego zdolni – nie liczmy na pracę.

Sugerowanie, że odpowiedzi na pytania znajdują się w naszym CV

Błędem popełnianym przez niektórych kandydatów jest sugerowanie rekruterowi, że odpowiedzi na jego pytania są zawarte w naszym CV. Osoba, która pyta o nasze doświadczenie zawodowe i umiejętności chce otrzymać dodatkowe informacje. Być może w CV nie opisaliśmy dokładnie co wchodziło w zakres naszych obowiązków lub też rekruter chce się upewnić jakie jest nasze doświadczenie. Za każdym razem gdy zostaniemy zapytani o kwestie, które zawarliśmy w CV postarajmy się udzielać bardzo wyczerpujących odpowiedzi.

Szczere odpowiedzi dotyczące motywacji

Każdy kandydat ubiegający się o pracę powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że szczerość nie zawsze popłaca. Kiedy rekruter pyta nas, dlaczego zdecydowaliśmy się aplikować właśnie do tej konkretnej firmy, na określone stanowisko, nie odpowiadajmy, że szukamy jakiejkolwiek pracy. Są kandydaci, którzy na rozmowie rekrutacyjnej przyznają, że to w jakiej firmie będą pracować nie ma dla nich większego znaczenia. Nawet jeżeli jest to prawda, nie przyznawajmy się do tego. W ten sposób dajemy bowiem rekruterowi komunikat, że nasza motywacja do podjęcia zatrudnienia jest słaba. Na tyle słaba, że nie zadaliśmy sobie trudu, żeby przygotować się do rozmowy, dowiedzieć się czegoś o firmie, w której chcemy pracować.

Nigdy nie mówmy rekruterowi, że poszukujemy jakiejkolwiek pracy, gdyż musimy spłacić długi. Nie przyznawajmy się też, że aplikujemy do tej konkretnej firmy, ponieważ nie udało się nam dostać gdzie indziej.

Pytanie rekrutera o zarobki

Błędem popełnianym przez wielu kandydatów przychodzących na rozmowy kwalifikacyjne jest pytanie rekrutera o zarobki. Kiedy pytamy osoby prowadzącej rekrutację o zarobki w branży, w której chcemy pracować, komunikujemy mu, że nie byliśmy na tyle zainteresowani ofertą, żeby przed wysłaniem CV się o tym przekonać (w internecie dostępne są tego typu informacje).

Przyznawanie się do niewiedzy

Podczas rozmowy rekrutacyjnej może paść pytanie, na które nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć. Nie powinniśmy jednak kwitować go krótkim: nie wiem. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest poproszenie o czas na zastanowienie się nad odpowiedzią.

Komentarze dotyczące wyglądu rekrutera

Oczywistym jest, że kandydatowi przychodzącemu na rozmowę kwalifikacyjną zależy nam stworzeniu przyjaznej atmosfery. Nie uda nam się to jednak, gdy zaczniemy prawić rekruterowi komplementy dotyczące jego wyglądu. Niezależnie od naszych intencji takie słowa mogą spotkać się z bardzo negatywnym odbiorem (komplementy tego typu brzmią po prostu tanio).

Przyznawanie, że mamy jeszcze inne rozmowy rekrutacyjnej

Choć oczywistym jest, że osoba, która szuka pracy składa swoje CV do wielu firm. Każdy rekruter doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Nie powinniśmy jednak wspominać o tym podczas rozmowy rekrutacyjnej. W żadnym wypadku nie pospieszajmy osoby prowadzącej rekrutację mówiąc, że się spieszymy, gdyż jesteśmy umówieni na kolejne rozmowy o pracę. Pokazujemy w ten sposób, że brak zaangażowania w proces rekrutacji i lekceważenie dla rekrutera.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox