Trener personalny – jak nim zostać, kto odniesie sukces w tym zawodzie?

Trener personalny to prawdopodobnie jeden z zawodów przyszłości. Współcześnie coraz częściej pracujemy przed komputerem, jednocześnie zdajemy sobie sprawę jak ważna dla naszego zdrowia jest regularna aktywność fizyczna. W efekcie po pracy chętnie udajemy się na siłownię lub do klubu fitness. Jako, że zależy nam na szybkich efektach i motywacji, decydujemy się na skorzystanie z pomocy trenera personalnego. Nawet najlepszy robot nie zastąpi kontaktu z drugim człowiekiem, dlatego można przypuszczać, że trenerzy personalni będą popularni nawet za kilkadziesiąt lat. Co zrobić, żeby zostać trenerem personalnym?

Trener personalny – zawód nie tylko dla wybranych

Osoby, które marzą o podjęciu pracy w zawodzie trenera personalnego, ale do tej pory działały w branży nie związanej ze sportem docenią fakt, że do jego wykonywania nie jest potrzebne specjalistyczne wykształcenie. Obecnie bardzo często spotyka się trenerów, którzy ukończyli AWF, jednak nie jest to wymogiem. Ukończenie studiów wyższych nie jest też gwarancją, że są oni lepszymi specjalistami od osób, które zainteresowały się tym zawodem dopiero na późniejszym etapie swojego życia (i zdobyły doświadczenie, a także szeroką wiedzę z innych źródeł niż wykłady akademickie).

Kto ma szansę odnieść sukces w zawodzie trenera personalnego?

Nawet jeżeli skończyliśmy studia na Akademii Wychowania Fizycznego z celującym wynikiem, nie oznacza to, że na pewno sprawdzimy się jako trenerzy personalni (choć wykształcenie może pomóc nam w zdobyciu swojej pierwszej pracy). Dobry trener personalny posiada szeroką wiedzę z zakresu sportu, dietetyki, fizjoterapii, a często także psychologii. Jest przygotowany na pytania klientów o dietę i suplementację. Posiada wiedzę umożliwiającą rozpisanie jadłospisu dla osoby pragnącej wspomagać treningi odpowiednim odżywianiem.

Jako, że wykonuje on zawód wymagający ciągłej pracy z ludźmi, musi mieć wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne. Nie oznacza to jednak, że jako trenerzy personalni sprawdzą się tylko i wyłącznie ekstrawertycy. Pamiętajmy, że klienci przychodzący na siłownię są różni, i z pewnością nie wszystkim będzie odpowiadał styl bycia ekstrawertyka.

Dobry trener personalny to osoba potrafiąca dostosować się do konkretnego klienta. Musi on wyczuć czego potrzebuje przychodząca do niego osoba. A potrzeby te mogą być naprawdę różne. Jeden klient oczekuje, że trener będzie motywował go do wyciskania z siebie ostatnich potów za wszelką cenę. W przypadku innej osoby taka agresywna motywacja zupełnie się nie sprawdzi. Trener musi mieć wiedzę i doświadczenie, dzięki którym jego działania będą w pełni bezpieczne dla podopiecznych. Powinien wiedzieć, kto może pozwolić sobie na większy wysiłek, a kto powinien odpuścić. Z powyższych względów jako trenerzy personalni świetnie sprawdzają się ludzie dojrzali i doświadczeni, którzy często na późnym etapie swojego życia zdecydowali się na zmianę branży.

Ciało najlepszą wizytówką trenera personalnego

Choć wygląd to nie wszystko, w zawodzie trenera personalnego jest on szalenie ważny. Nikt nie chce być trenowany przez osobę, której sylwetka pozostawia wiele do życzenia. Najchętniej wybieramy trenerów, których ciała nam imponują. Jeżeli taki człowiek potrafił osiągnąć tak doskonałe efekty, z pewnością będzie w stanie pomóc i nam cieszyć się wysportowanym ciałem. Niepisanym warunkiem rozpoczęcia pracy jako trener personalny jest dobry stan zdrowia, ponadprzeciętna kondycja i znakomity wygląd.

Gdzie szukać pracy jako trener personalny?

Większość osób zainteresowanych pracą trenera personalnego szuka zatrudnienia w klubach fitness i na siłowniach. Trenerzy personalni mają szansę znaleźć dla siebie zajęcie również na basenach, w hotelach, klubach sportowych, czy w różnego rodzaju ośrodkach wypoczynkowych. Część z nich decyduje się na pracę zdalną.

CV trenera personalnego

Jeżeli szukamy stałego zatrudnienia jako trener personalny, prawdopodobnie zostaniemy poproszeni o przesłanie CV. Profesjonalne CV znacznie zwiększy nasze szanse otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Pamiętajmy, żeby dostosować dokument do konkretnej oferty pracy. Najpierw przeczytajmy jakie wymagania ma dany pracodawca, a następnie spróbujmy zaprezentować się jako „kandydat idealny”. Pracodawcy często oczekują wykształcenia kierunkowego. Jeżeli nie posiadamy studiów wyższych, ale mamy doświadczenie w zawodzie – być może wystarczą przebyte kursy i szkolenia.

Pisząc o swoim doświadczeniu zawodowym bądźmy jak najbardziej konkretni. Nie piszmy, że trenowaliśmy klientów klubu. Dobrze jest zaznaczyć z jak dużą grupą pracowaliśmy, jakie konkretnie zajęcia prowadziliśmy. CV to dobre miejsce, żeby pochwalić się osiągnięciami zawodowymi.

Niemal wszyscy kandydaci piszą o posiadanych umiejętnościach twardych. Często jednak zapominają o umiejętnościach miękkich, które w zawodzie trenera personalnego są równie ważne. Warto podkreślić, że potrafimy pracować w zespole, posiadamy wysokie kompetencje interpersonalne, które pozwalają nam dopasować się do różnych klientów. Nie zaszkodzi jeśli wspomnimy o swojej kreatywności, nastawieniu na realizację celów, samodzielności i dyspozycyjności.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox