Video CV – charakterystyka, jak je nakręcić

Video CV w Polsce są jeszcze stosunkowo mało popularne (choć w Stanach Zjednoczonych pojawiły się już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku), jednak zdaniem wielu rekruterów taka forma przedstawiania osoby kandydata ma przyszłość. Jeżeli chcemy wyróżnić się spośród setek osób starających się o pracę i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, możemy pomyśleć o nagraniu video CV.

Video CV – co to takiego?

Video CV to nic innego jak życiorys kandydata przedstawiony w postaci krótkiego filmu. Ma ono przewagę nad CV tekstowym, gdyż umożliwia nie tylko zaprezentowanie naszego wykształcenia i doświadczenia zawodowego, ale jest też dobrym sposobem na przedstawienie własnej osoby (i zrobienie dobrego wrażenia). Ludzie (w tym również osoby zajmujące się prowadzeniem rekrutacji) wyrabiają sobie zdanie na nasz temat w trakcie pierwszych kilkunastu sekund. Niezależnie od tego, czy wrażenie to będzie pozytywne, czy negatywne – bardzo trudno je zmienić. Nagranie filmu (który może być modyfikowany i ulepszany wiele razy) to znakomita możliwość, żeby wywrzeć dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy.

Jakie zalety ma video CV?

Jedną z większych zalet video CV jest świeżość tego rozwiązania. Jako, że nagrywanie życiorysów jest w Polsce mało popularne, osoba, która prezentuje się w taki sposób z pewnością zdobędzie zainteresowanie. Dzięki video CV mamy szansę zrobić lepsze wrażenie niż podczas rozmowy kwalifikacyjnej (kiedy jesteśmy spięci i zestresowani). Film, który nakręcamy może być modyfikowany dowolną ilość razy – aż do momentu, gdy będziemy w pełni zadowoleni z efektu (co jest niemożliwe podczas spotkania w cztery oczy, gdyż wówczas mamy tylko jedną szansę).

Video CV może być znakomitym rozwiązaniem w przypadku osób szukających pracy w branży kreatywnej. Jest ono szansą na otrzymanie pracy, gdy ubiegamy się o stanowisko bardzo oblegane.

Dzięki video CV przestajemy być bezosobowymi kandydatami starającymi się o pracę. W trakcie nawet bardzo krótkiego filmu jesteśmy w stanie przekazać na swój temat więcej informacji niż przy wykorzystaniu klasycznego, papierowego CV.

Część specjalistów od rekrutacji docenia video CV, gdyż ich zdaniem film pozwala na weryfikację umiejętności miękkich kandydata (a to z kolei wiąże się z dużą oszczędnością czasu, gdyż rekruter musiałby sprawdzać kompetencje miękkie przy pomocy dodatkowych testów).

Jakie są wady video CV?

Są rekruterzy, którzy nie przepadają za video CV. Taka forma prezentacji to dla nich strata czas. Nawet najkrótsze video CV będzie trwało przynajmniej minutę, podczas gdy osoba prowadząca rekrutację na zapoznanie się z CV tekstowym przeznacza zaledwie kilka sekund.

Video CV nie ma szans na sprawdzenie się w wielu firmach, gdyż do segregacji CV używają one programów komputerowych (których zadaniem jest skanowanie dokumentu tekstowego w poszukiwaniu słów kluczowych). Nie ma programów zajmujących się skanowaniem video CV, dlatego jest bardzo prawdopodobne, że nie przejdą one wstępnej selekcji. Wówczas, nawet gdy jesteśmy najlepszymi kandydatami na dane stanowisko – nasza aplikacja zostanie automatycznie odrzucona.

Dodatkową trudnością dla rekrutera byłoby porównanie video CV jednego kandydata z CV tekstowymi innych. Osoba prowadząca rekrutację nie ma czasu, żeby sporządzać notatki z filmików.

Kiepskiej jakości video CV prawdopodobnie nie zostanie obejrzane do końca (a niestety wielu kandydatów nie potrafi tworzyć wysokiej jakości filmów).

Jak stworzyć dobre video CV?

Jeżeli zależy nam na video CV, powinniśmy przesłać je obok CV tekstowego. W takiej sytuacji, rekruter, który zainteresuje się naszym tradycyjnym CV, może zapoznać się także ze stworzonym przez nas filmem.

Video CV powinno się sprawdzić, gdy ubiegamy się o posadę w małej firmie, która będzie miała czas na zapoznanie się ze wszystkimi przesłanymi przez nas materiałami. Jest ono niezbędne, gdy staramy się o stanowisko kreatywne (na przykład takie, na którym niezbędne są umiejętności aktorskie, czy filmowe). Możemy pomyśleć o stworzeniu filmu również wtedy, gdy staramy się o pracę w nieszablonowej firmie, co do której mamy pewność, że doceni nasze starania.

Pamiętajmy że do nakręcenia video CV potrzebujemy wysokiej jakości kamery (obraz musi być idealnie czysty), mikrofonu, który zapewni nam wysokiej jakości dźwięk, profesjonalnego oświetlenia fotograficznego.

Jeżeli zależy nam na stworzeniu profesjonalnego video CV pierwszą rzeczą, od której powinniśmy zacząć jest napisanie scenariusza. Dokładnie przemyślmy jakie informacje chcemy przekazać osobie prowadzącej rekrutację i w jakiej kolejności je zaprezentujemy. Nauczmy się scenariusza na pamięć – nie ma nic gorszego niż czytanie z kartki.

Pamiętajmy, że obraz musi być stabilny, a oświetlenie optymalne (niedopuszczalne są cienie). Zastanówmy się jakie tło będzie najlepsze dla naszej prezentacji. Specjaliści zalecają, żeby było ono neutralne i jasne (może być to na przykład ściana w naszym pokoju).

Bardzo ważne jest zadbanie o swój profesjonalny wygląd. Idealnie byłoby nagrywać film w stroju, jaki wybralibyśmy na rozmowę kwalifikacyjną.

Na końcu video CV należy wyrazić zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych w procesie rekrutacji.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox