W co ubrać się do pracy latem?

Upalne, letnie dni to prawdziwe wyzwanie dla osób, które w pracy obowiązuje ścisły dress code. Choć najchętniej chodzilibyśmy w strojach kąpielowych, stanowisko wymaga nienagannego, eleganckiego wyglądu. W co ubrać się do pracy latem, żeby nie złamać zasad, a jednocześnie wytrzymać najgorsze upały?

Lato w biurze

Od niektórych pracowników wymaga się profesjonalnego wizerunku niezależnie od aktualnych warunków pogodowych. Latem muszą oni trzymać się tych samych zasad co jesienią, czy zimą. Pomimo upału nie mogą pozwolić sobie na założenie sandałów z odkrytymi palcami, czy szortów.

Kobiety pracujące w biurze nie mogą pozwolić sobie na odsłanianie ramion. Założenie bluzki lub sukienki bez rękawów jest możliwe jedynie wtedy, gdy będzie ona przykryta marynarką. W biurze całkowicie zabronione jest zakładanie bluzek i sukienek z głębokim dekoltem. W żadnym wypadku nie można zakładać ubrań, przez które prześwituje bielizna.

Zasadą, o której musi pamiętać każda pracownica jest noszenie spódnic, które sięgają maksymalnie do kolan. Zamiast spódnicy możemy zdecydować się na spodnie o prostym kroju lub cygaretki. Niestety nawet w trzydziestostopniowym upale każda kobieta powinna nosić rajstopy (można je ewentualnie zastąpić pończochami). Rozwiązaniem (choć niepewnym) tego problemu mogą być rajstopy w sprayu. Należy mieć jednak świadomość, że nie wszyscy pracodawcy je zaakceptują. Jeżeli nie możemy korzystać z rajstop w sprayu, a w klasycznych, syntetycznych rajstopach trudno jest nam wytrzymać, zamiast spódnicy lub sukienki załóżmy przewiewne spodnie (idealnie do biura są spodnie o długości 7/8), w których będziemy czuć się o wiele bardziej komfortowo.

Panowie muszą pamiętać, że dress code nie dopuszcza noszenia koszul z krótkim rękawem.

Choć latem chętnie zakładamy buty odsłaniające palce i pięty, biurowy dress code tego zabrania. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni pracujący w biurze muszą nosić obuwie zabudowane. Latem, kiedy stopy intensywnie się pocą można pomyśleć jedynie o zastąpieniu szpilek butami na niższym obcasie (niektórzy pracodawcy dopuszczają wygodne baleriny).

Wszystkie dodatki, które mamy na sobie muszą być utrzymane w tonie minimalistycznym. Wyrazistą, kolorową biżuterię, która podkreśli naszą opaleniznę musimy pozostawić na wieczór lub weekend.

Kolory i wzory idealne na lato

Latem dobrze jest zrezygnować z czarnego koloru (ciemne barwy przyciągają promienie słoneczne, co sprawia, że upał staje się dla nas trudny do wytrzymania). Jeżeli nosimy marynarkę, powinna być ona w kolorze bieli, beżu, szarości lub odcieniach niebieskiego (w zależności od tego, czy w naszej firmie takie kolory są dopuszczalne). Ważną zasadą jest zakładanie do biura ubrań w stonowanej kolorystyce. W przypadku, gdy dress code w naszej firmie nie jest zbyt restrykcyjny, możemy zdecydować się na ubrania wzorzyste (latem bardzo popularne są prążki, niekiedy można pokusić się o kwiaty). Nie powinny być to jednak wzory, które bardzo rzucają się w oczy.

W tym sezonie wyjątkowo modne są damskie i męskie garnitury w jasnych kolorach. Garnitury damskie dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach klimatyzowanych, gdzie ze względów estetycznych i zdrowotnych kobieta powinna mieć zasłonięte ramiona. Panie zamiast garnituru mogą założyć sukienkę z lekkiego materiału i marynarkę.

Praca biurowa a upały – jak sobie radzić?

Choć nie mamy wpływu na dress code w swoim miejscu pracy, pamiętajmy, że ne jesteśmy całkowicie bezradni wobec trudnych warunków pogodowych. Biurowe stroje będą zdecydowanie bardziej komfortowe, jeżeli zadbamy, żeby nosić tylko naturalne i lekkie materiały. Jesteśmy w stanie wytrzymać trzydziestostopniowy upał w koszuli z długim rękawem, jeśli jest ona wykonana z przewiewnego i cienkiego materiału. 

Choć etykieta w biurze zabrania noszenia krótkich sukienek, możemy wybierać sukienki i spódnice do kolan (ewentualnie sięgające do połowy łydki), za to luźne, nieprzywierające do ciała, wykonane z naturalnych materiałów.

Pracownicy biurowi często ubierają się na tak zwaną cebulkę (czyli zakładają kilka warstw ubrań). Jeśli jest nam bardzo gorąco, możemy przyjść do pracy w sukience na ramiączkach, a następnie szybko zarzucić na nią marynarkę (której nie musimy nawet zabierać do domu). W sytuacji, gdy czujemy, że na marynarkę jest za ciepło, możemy narzucić na sukienkę lnianą lub bawełnianą koszulę.

W biurze nie możemy nosić butów z odkrytymi palcami, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy wybierali obuwie lekkie i przewiewne. W przypadku mężczyzn sprawdzają się mokasyny, kobiety natomiast doceniają baleriny.

Mężczyźni i kobiety noszący w pracy garnitury, powinni wybierać modele wykonane z przewiewnych i naturalnych materiałów (latem szczególnie dobrze sprawdzają się garnitury lniane). Minusem naturalnych materiałów (a w szczególności lnu) jest silne gniecenie się, przez co po kilku godzinach użytkowania wyglądają one mało estetyczne. Rozwiązaniem tego problemu jest kupowanie ubrań z materiałów naturalnych, które zawierają domieszkę syntetyków.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox