Wynalazki XX, które zmieniły jakość naszego życia

Wiek XX kojarzy się nam z tragicznymi doświadczeniami wojen, śmiercią milionów ludzi i ogromnymi zniszczeniami. To jednak wtedy odkryto wiele wynalazków, które miały ogromny wpływ na to jak nasz świat wygląda dziś. O jakich XX-wiecznych wynalazkach powinniśmy pamiętać? Jakie są najciekawsze odkrycia XX wieku?

Rewolucyjne radio

Dla współczesnego człowieka nie ma nic bardziej oczywistego niż słuchanie radia w drodze do pracy. Wynalazek ten jest z nami od niedawna. Jego twórcą jest Nicola Tesla – amerykański inżynier serbskiego pochodzenia. Początkowo radio służyło do przekazywania znaków alfabetu morsa, a dopiero później dźwięku. Zanim pojawił się telewizor, radio w wielu domach było centrum życia rodzinnego.

Telewizor

Jednym z ważniejszych wynalazków XX wieku jest telewizor. W roku 1924 John Logie Baird skonstruował telewizor monochromatyczny (ten sam wynalazca odpowiada za stworzenie pierwszego systemu telewizji kolorowej). Pierwsza transmisja telewizyjna z Europy do Ameryki Północnej i Południowej miała miejsce w 1928 roku.

Komputer

Pierwsze komputery miały wielkość szafy. Początkowo nazywano je maszynami matematycznymi, mózgami elektronowymi, czy elektronicznymi maszynami cyfrowymi. Pierwszy komputer został uruchomiony w Stanach Zjednoczonych. Rozpoczął on erę cyfryzacji, która postępuje w błyskawicznym tempie. Współczesny człowiek nie jest już w stanie wyobrazić sobie życia bez komputerów.

Internet

Za datę powstania internetu przyjmuje się 29 październik 1969 roku. Dzięki ogólnoświatowemu systemowi połączeń pomiędzy komputerami mamy dostęp do wiedzy z całego świata w swoim własnym telefonie. Internet został stworzony na potrzeby wojska amerykańskiego, w czasach, gdy wybuch III wojny światowej był bardzo prawdopodobny. Naukowcy pracujący dla wojska mieli zbadać możliwość stworzenia sieci komputerowej bez wyróżnionego punktu centralnego. Tylko taka sieć mogłaby funkcjonować nawet w sytuacji zniszczenia pewnej jej części. Wcześniej wszystkie istniejące sieci zarządzane były przez jeden komputer główny. Jego potencjalna awaria pozbawiała możliwości pracy całą sieć. Było to ogromnym problemem podczas dowodzenia armią w czasie wojny, ponieważ (a oczywistych względów) centrum sieci byłoby pierwszym celem ataku wroga.

Samochód

Pierwsze próby skonstruowania samochodu podejmowano już w XVII wieku. Jednak pierwszy pojazd, który w pełni zasługiwał na miano samochodu to Patentwagen Nr. 1, którego twórcą był Carl Benz. Pierwszy samochód zdaniem jego twórcy był w stanie osiągać prędkość 16 km na godzinę. Nie wszyscy podchodzili do pojazdu entuzjastycznie. Nie brakowało osób uważających go za wynalazek diabelski, który płoszy konie.

Samolot – spełnienie odwiecznych marzeń o lataniu 

Pierwszy samolot został skonstruowany przez braci Wright. Maszyna posiadała silnik tłokowy. Pierwszy lot odbył się w 1903 roku i trwał maksymalnie 59 sekund. Współcześnie jesteśmy w stanie budować samoloty, które są w stanie pokonać barierę prędkości dźwięku.

Antybiotyki

Do najważniejszych wynalazków XX wieku, które zmieniły życie człowieka zaliczamy antybiotyki. Pierwszy antybiotyk został odkryty w 1928 roku przez Alexandra Fleminga – szkockiego lekarza i bakteriologa. Dzięki antybiotykom medycyna mogła z sukcesem zwalczać choroby zakaźne, które do tej pory były przyczyną śmierci setek milionów osób.

Lodówka elektryczna

Na początku XX wieku wynaleziono lodówkę elektryczną, która zdecydowanie poprawiła jakość funkcjonowania gospodarstw domowych. Zanim pojawiła się lodówka ludzie konserwowali jedzenie przy pomocy soli, a zimą dodatkowo wystawiali je na zewnątrz domu w celu zamrożenia. Ziemniaki i inne warzywa przechowywano w piwniczkach kopanych w ziemi.

Odkurzacz

Odkurzacz jest urządzeniem, bez którego trudno byłoby nam zachować porządek w domu. Dzięki niemu możemy pozbyć się nie tylko większych zanieczyszczeń, ale też kurzu i pyłu. Pierwszy odkurzacz został wynaleziony najprawdopodobniej w Stanach Zjednoczonych, w Chicago. Twórcą odkurzacza jest Ives McGaffey − amerykański mechanik, który 8 czerwca 1869 roku opatentował urządzenie o nazwie „Whirlwind”.

Łódź podwodna 

Prace nad stworzeniem łodzi podwodnej były podejmowane już w starożytności. Jednak dopiero w XX wieku pojawiły się łodzie bardzo zbliżone do tych, które znamy obecnie. Prekursorem budowy nowoczesnych okrętów podwodnych jest Amerykanin – John Holland.

Rakieta

W XX wieku pojawiły się rakiety, czyli pociski lub pojazdy latające napędzane silnikiem rakietowym. Skonstruowanie rakiet przyczyniło się do późniejszego wynalezienia sond kosmicznych

Energia atomowa

Historia prac nad energią atomową sięga badań Marii Skłodowskiej-Curie. Zapotrzebowanie na broń masowej zagłady w czasie II wojny światowej znacznie przyspieszyło te prace. Wyścig ten wygrali Amerykanie, którzy zrzucili bomby atomowe na Hiroshimę i Nagasaki. Dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku badania nad energią atomową przybrały pokojowy charakter. W tej chwili na świecie istnieje około 450 reaktorów jądrowych, które pokrywają 11% zapotrzebowania na energię elektryczną.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox