Zainteresowania w CV – dlaczego warto o nich napisać

Wielu kandydatów przygotowując CV celowo omija sekcję z zainteresowaniami. Wydaje się im, że pracodawcy zwracają uwagę jedynie na doświadczenie zawodowe i wykształcenie. W praktyce nie jest to jednak takie oczywiste. Ciekawe hobby może zwrócić uwagę rekrutera i zwiększyć nasze szanse zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Dlaczego hobby może stać się atutem kandydata?

Napisanie w CV o swoich pasjach nie jest niezbędnym wymogiem. Rekruter nie odrzuci naszej kandydatury tylko ze względu na brak rubryki „hobby”. Opisanie swoich zainteresowań może być jednak dodatkową szansą na wyróżnienie się spośród setek innych kandydatów.

Osoby ubiegające się o pracę powinny spróbować postawić się na miejscu rekrutera. Pracownicy przeprowadzający rekrutację często codziennie przeglądają setki CV, które nierzadko wyglądają bardzo podobnie. Nie mogą jednak zaprosić na rozmowę wszystkich kandydatów. Muszą więc znaleźć czynniki, które wyróżniają konkretne CV na tle pozostałych. Czasem wyróżnikiem tym staje się ciekawe hobby.

Pozazawodowe pasje mogą powiedzieć nam wiele o charakterze kandydata i postawić go w pozytywnym świetle. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia zawodowego. Nasze szanse na zatrudnienie bardzo wzrastają jeżeli pracodawca ma podobne hobby (podświadomie chcemy otaczać się osobami, które są podobne do nas).

Zainteresowania w CV – czego unikać?

Kandydat starający się o pracę powinien mieć świadomość, że ważne jest nie tylko to, że piszemy o swoich zainteresowaniach, ale przede wszystkim sposób, w jaki je opisujemy. Specjaliści od rekrutacji odradzają wpisywania w sekcji hobby oklepanych zainteresowań. Jeżeli mielibyśmy napisać jedynie „sport”, „książka”, „film”, lepiej w ogóle zrezygnować z pisania o swoim hobby.

Powszechnym błędem, którego za wszelką cenę należy unikać jest kłamanie. Jeżeli napiszemy, że interesuje nas historia starożytnych Chin, istnieje prawdopodobieństwo, że rekruter zapyta jaką książkę o tej tematyce czytaliśmy ostatnio. Co więcej osoba przeprowadzająca rekrutację może również interesować się tą tematyką i zadać bardziej szczegółowe pytania. W przypadku, gdy nie będziemy w stanie na nie odpowiedzieć, bardzo stracimy w oczach rekrutera. Może mieć on również wątpliwości, czy pozostałe informacje, które zamieściliśmy w naszym CV są prawdziwe.

Unikajmy podawania zainteresowań, które nie są spójne z innymi informacjami zamieszczonymi w CV. Jeśli napisaliśmy, że dobrze radzimy sobie z pracą zespołową, a dodatkowo aplikujemy na stanowisko, gdzie niezbędna jest praca w grupie, nie piszmy, że naszym hobby są długie, samotne wycieczki.

Ważne jest, żeby nie pisać w CV o hobby, które związane jest z naszymi poglądami politycznymi i religijnymi. W przypadku, gdy regularnie uczęszczamy na pielgrzymki lub spotkania naszej partii – zachowajmy te informacje dla siebie. Nie przyznawajmy się także do zainteresowań mogących budzić kontrowersje – na przykład do kolekcjonowania broni, czy hazard.

Opis zainteresowań kandydata nie powinien być też zbyt długi.

Jak pisać o swoich zainteresowaniach w CV?

Pamiętajmy, że największe szanse na sukces mamy pisząc CV pod konkretną ofertę pracy. Sekcja hobby powinna również uwzględniać ten fakt. Dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z zainteresowaniami pracodawcy w mediach społecznościowych (o ile podaje on takie informacje) i przekonanie się, czy przypadkiem nie łączy nas wspólne hobby. Jeżeli tak – połóżmy akcent na te pasje. Zanim napiszemy o swoich zainteresowaniach, zastanówmy się jakie cechy powinien posiadać idealny kandydat ubiegający się o nasze stanowisko, które hobby podkreśli nasze kompetencje zawodowe.

W przypadku, gdy ubiegamy się o stanowisko, które wymaga częstych kontaktów międzyludzkich, możemy napisać w CV, że naszym hobby są sporty zespołowe (o ile jest to zgodne z prawdą). Osoby, których praca wymaga częstych wystąpień publicznych, mogą napisać, że należą do klubu mówców (jeżeli nie należą, powinny się wcześniej do niego zapisać). Gdy praca wiąże się z tworzeniem treści, można napisać, że naszym hobby jest pisanie bloga (i podać do niego link, pod warunkiem, że na blogu nie znajdują się żadne kontrowersyjne treści). Kandydaci ubiegający się o stanowiska wymagające skutecznego radzenia sobie z silnym stresem mogą napisać, że ich wielką pasją są sporty ekstremalne (idealnie byłoby dołączyć link do zdjęć przedstawiających nas uprawiających tego typu aktywności).

Przykładowe zainteresowania, o których warto napisać w CV

Ne starajmy się być oryginalni na siłę. Jeżeli nasze zainteresowania nie są wyjątkowe, spróbujmy przynajmniej napisać o nich w ciekawy sposób. Gdy interesujemy się filmem, koniecznie napiszmy jakich reżyserów cenimy najbardziej. Jeśli w wolnych chwilach słuchamy podcastów, zaznaczmy o jakie tematyce. Kandydaci pasjonujący się literaturą i sztuką powinni zaznaczyć jacy są ich ulubieni twórcy. Pasjonaci gier strategicznych niech podadzą tytuły swoich ulubionych gier, a także zaznaczyć jakie mają osiągnięcia.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox