Zdjęcia w CV – jak powinny wyglądać i czy są w ogóle potrzebne

Kandydat ubiegający się o pracę nie ma obowiązku dołączania do CV swojego zdjęcia. Jednocześnie warto zdawać sobie sprawę, że profesjonalna fotografia może znacząco zwiększyć nasze szanse otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Czy chcemy tego, czy nie – inni ludzie oceniają nas po wyglądzie. Co powinniśmy wiedzieć zanim wybierzemy zdjęcie do CV?

Czy załączyć w CV swoje zdjęcie?

Dodawanie do CV swojego zdjęcia to sprawa, która budzi wiele kontrowersji. Jeszcze do niedawna było to bezdyskusyjne – wszyscy dodawali profesjonalne fotografie. Współcześnie coraz więcej firm woli otrzymywać CV bez zdjęcia (w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i Kanadzie pracodawcy zastrzegają, że nie przyjmują CV ze zdjęciami, gdyż nie chcą zostać posądzeni o rasizm, czy innego rodzaju dyskryminację). Wolą one dobierać kandydatów kierując się ich kompetencjami i doświadczeniem. Także część kandydatów nie chce, żeby oceniano ich wygląd, a predyspozycje do wykonywania konkretnej pracy.

Zgodnie z obowiązującym prawem pracodawca nie może odrzucić CV tylko dlatego, że nie zawiera ono zdjęcia. Jedynym wyjątkiem są zawody, w których najważniejsza jest nasza prezencja. Gdy planujemy karierę w modelingu – nasz wygląd jest najważniejszym, co mamy do zaoferowania.

Argumenty przemawiające za dodaniem zdjęcia do CV

Choć zgodnie z obowiązującymi przepisami nikt nie może nas zmusić do dodania zdjęcia do naszego CV, praktyka pokazuje, że warto jednak rozważyć zamieszczenie w nim profesjonalnej fotografii. Dokumenty, które zostały opatrzone fotografią szybko zwracają uwagę osób prowadzących rekrutację. Chociaż ocenianie kandydatów jedynie na podstawie ich kompetencji jest jak najbardziej słuszne, nie jesteśmy w stanie oszukać swojej ludzkiej natury. Czy chcemy tego, czy nie – wyrabiamy swoją opinię na temat innych ludzi (również dotyczącą ich profesjonalizmu) na podstawie wyglądu. Dzieje się to zazwyczaj w ciągu kilku pierwszych sekund. Co więcej taką opinię bardzo ciężko jest zmienić.

Jeżeli rekruter kierując się jedynie zdjęciem dojdzie do wniosku, że dana osoba wygląda jak profesjonalista w swojej branży, jest bardzo prawdopodobne, że zaprosi ją na rozmowę kwalifikacyjną, nawet jeżeli to samo CV bez zdjęcia nie zwróciłoby jego uwagi. W sytuacji, gdy aplikujemy na stanowisko, o które oprócz nas ubiega się jeszcze kilkuset kandydatów – dobre zdjęcie może bardzo zwiększyć nasz szanse na zatrudnienie.

Umiejętnie wykonane zdjęcia sprawia, że nasze CV staje się atrakcyjne wizualnie. Dodanie go może być również sygnałem, że jesteśmy bardzo zaangażowani w proces rekrutacji.

Kiedy zdjęcie może zaszkodzić…

Chociaż dodanie do CV profesjonalnego zdjęcia jest wskazane, musimy zdawać sobie sprawę, że nieodpowiednia fotografia może nam bardzo zaszkodzić. Jeżeli mielibyśmy dodać złe zdjęcie, lepiej jest zupełnie z niego zrezygnować. Unikajmy dodawania zdjęć nieformalnych, zwłaszcza gdy aplikujemy na stanowisko, które wymaga powagi i odpowiedzialności. Kobiety powinny zrezygnować z fotografii, na których mają bardzo mocny makijaż, duży dekolt i rozpuszczone włosy. Z zasady unikajmy dodawania do CV zdjęć, które zdobyłyby popularność na portalach randkowych. Zrezygnujmy ze zdjęć, które ukazują naszą sylwetkę od stóp do głów (chyba, że szukamy pracy w charakterze modelki lub hostessy).

Mężczyźni, którzy ubiegają się o stanowiska wymagające częstych kontaktów z klientem powinni postawić na fotografie, na których nie mają gęstego zarostu.

Unikajmy zdjęć w okularach przeciwsłonecznych, a także fotografii, na których mamy zasłoniętą twarz.

Błędem jest dodawanie zdjęć, na których nasza skóra się błyszczy (przed wizytą u fotografa należy ją dobrze zmatowić). Jeżeli na fotografii widać niedoskonałości skóry – na przykład zaczerwienienia lub trądzik, skorzystajmy z retuszu.

Jak powinno wyglądać idealne zdjęcie do CV?

Niezmiernie ważne jest, żeby wstawiać do CV jedynie te fotografie, które są bardzo wyraźne. Zrezygnujmy ze zdjęć rozmazanych, czy niedoświetlonych. Koncepcja zdjęcia biznesowego powinna być dobrze przemyślana (jeżeli nie mamy swojego pomysłu możemy skorzystać z pomocy profesjonalisty).

Ważne jest, żeby tło zdjęcia było jasne i neutralne – na przykład białe, szare, czy błękitne. Nasz ubiór i fryzura powinny być eleganckie. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie sobie zdjęcia w stroju, w którym wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną. Zazwyczaj zdjęcia do CV obejmują twarz i szyję kandydata. Możemy też wykonać zdjęcie zawierające większą część naszej sylwetki (na przykład od pasa w górę). Choć nie jest to wymagane – lekki uśmiech na zdjęciu z pewnością nam nie zaszkodzi. Dzięki niemu możemy ocieplić swój wizerunek, wydać się rekruterowi osobami przystępnymi.

Jeśli na co dzień nosimy okulary korekcyjne, możemy dołączyć do CV zdjęcie w okularach. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny je zdjąć do zdjęcia. Choć wydaje nam się, że soczewki są niewidoczne, w rzeczywistości sprawiają one, że nasze oczy wyglądają nienaturalnie.

Pamiętajmy, że zdjęcie do CV musi dobrze komponować się z całym dokumentem. Ważne jest, żeby fotografia nie była zbyt duża – powinna stanowić nie więcej niż 20% dokumentu. Dobrze sprawdzają się zdjęcia o wymiarach fotografii do dowodów osobistych.