Zmiana branży po 50 roku życia: to możliwe!

Jeszcze jakiś czas temu zmiana zawodu po 50 roku życia wydawała się czymś trudnym i nieosiągalnym. Współcześnie podejście pracodawców zaczyna się zmieniać. Coraz częściej dostrzegają oni, że osoby dojrzałe jako pracownicy mają wiele atutów. Poniżej przedstawiamy kilka porad dotyczących zmiany branży w dojrzałym wieku.

Kto powinien rozważyć zmianę branży?

Niezależnie od tego ile mamy lat, praca nie powinna być dla nas przykrą koniecznością. Jej celem jest nie tylko umożliwienie nam zarabiania pieniędzy. Dobra praca przynosi pracownikowi satysfakcję, daje poczucie spełnienia.

O zmianie branży warto pomyśleć, gdy odczuwamy chroniczne zmęczenie. W takiej sytuacji dobrze jest pozwolić sobie na dłuższy urlop (być może są to oznaki przemęczenia spowodowanego zbyt intensywną pracą). Jeżeli pomimo wypoczynku będziemy wciąż czuli się wypaleni, należy rozważyć zmianę branży. Pamiętajmy, że wykonywanie pracy, której nie lubimy znacząco obniża jakość naszego życia. Często prowadzi też do depresji.

O zmianie pracy można pomyśleć, gdy pensja jest dla nas jedyną zaletą związaną z zatrudnieniem w danym miejscu. Potrzeba stabilizacji finansowej do pewnego czasu może zrekompensować nam uczucie pustki i nudy. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że w takiej sytuacji prędzej lub później czeka nas kryzys.

Osoby wypalone zawodowo nie cenią swoich umiejętności i nie są zaangażowane w wykonywanie obowiązków zawodowych. Mają też poczucie, że w pewnym momencie przestały się rozwijać i marnują swój talent. Sygnałem potrzeby zmiany branży jest również zazdrość. Jeżeli zazdrościmy naszej koleżance pracy (która nie ma nic wspólnego z naszym zajęciem) jest to znak, że w naszym życiu zawodowym powinny zajść radykalne zmiany.

Warto pomyśleć o przebranżowieniu również wtedy, gdy nie lubimy rozmawiać o swojej pracy (a pytania o nią nas drażnią), straciliśmy pewność siebie, nie planujemy swojej przyszłości zawodowej, mamy poczucie, że nic nas nie czeka, w pracy nie realizujemy naszych pasji i zainteresowań.

Zmiana branży – jak zrobić to bezpiecznie

Osoby w dojrzałym wieku potrzebują bezpieczeństwa finansowego, dlatego nie powinny rzucać pracy w momencie, gdy nie mają jeszcze perspektyw na inne zatrudnienie. Pamiętamy, że rzucenie nielubianej pracy przyniesie nam jedynie chwilową satysfakcję. Jeżeli nie mamy wystarczająco dużych oszczędności może się zdarzyć, że ze względów finansowych będziemy zmuszeni przyjąć byle jaką posadę. 

Zanim zdecydujemy się na radykalne zmiany, zastanówmy się jakie prace dawały nam najwięcej satysfakcji. Taka wiedza pozwoli nam odpowiednio pokierować karierą zawodową. Dobrze jest dokładnie przeanalizować nasze potrzeby. Być może marzymy o pracy w domu, a może pociąga nas praca związana z częstymi podróżami. Może chcemy wykorzystać w pracy nasze talenty muzyczne. Wszystkie swoje potrzeby i spostrzeżenia zanotujmy na kartce.

Konfrontacja wyobrażeń z rzeczywistością

Jeżeli chcemy zmienić branżę, powinniśmy przeanalizować sytuację na rynku pracy. Osobom dojrzałym zazwyczaj zależy nie tylko na tym, żeby zdobywać nowe doświadczenia, ale również więcej zarabiać. Z tego względu konieczne jest sprawdzenie jakie zawody są obecnie najlepiej płatne, jacy specjaliści będą potrzebni na rynku za pięć lub dziesięć lat. 

W sytuacji, gdy mamy już upatrzony zawód, w którym naszym zdaniem moglibyśmy się realizować, skontaktujmy się z osobami, które już go wykonują. Taka rozmowa może sprawić, że unikniemy przykrej niespodzianki. Często zdarza się, że osobie patrzącej z zewnątrz dana praca wydaje się bardzo atrakcyjna. Jednocześnie pracownicy, którzy ją wykonują nie podzielają tego zdania, gdyż odczuwają jej wady, które są niezauważalne dla osób postronnych. Dobrym przykładem jest praca zdalna, o której marzy niejeden pracownik etatowy. Nie zdajemy sobie sprawy, że w rzeczywistości posiada ona wiele wad.  Ludzie pracujący w ten sposób często boleśnie odczuwają skutki izolacji, mają problemy z motywacją, a także oddzieleniem sfery prywatnej od zawodowej (jeśli pracują w domu).

Byłoby idealnie, gdybyśmy mieli szansę przetestować nasz nowy zawód zanim zdecydujemy się na rezygnację z dodatkowej pracy. Być może możemy zacząć pracować kilka godzin w tygodniu jako wolontariusze. Niekiedy możliwe jest rozpoczęcie pracy zdalnej po godzinach.

Nie słuchajmy wewnętrznego krytyka i nieżyczliwych osób

Ludzie dojrzali, którzy myślą o zmianie pracy zazwyczaj mają wiele obaw. Wewnętrzny krytyk może im podpowiadać, że są za starzy na zmiany, że nie poradzą sobie z nowymi wyzwaniami, że tylko się ośmieszą. Dodatkowo często zdarza się, że gdy powiedzą o swoich zamiarach znajomym usłyszą wiele przykrych słów. Otoczenie może skłaniać ich do pozostania w dotychczasowej pracy aż do emerytury, gdyż to „jedyne bezpieczne rozwiązanie”. Warto zdawać sobie sprawę, że najbardziej będą nas krytykować osoby, które same nie lubią swojej pracy, jednak strach nie pozwala im na jakiekolwiek zmiany.

Zmiana branży powinna być przeprowadzona krok po kroku. Zanim zdecydujemy się na odejście z dotychczasowej pracy, dajmy sobie czas na analizę rynku, zdobycie nowych umiejętności i przetestowanie interesującego nas zawodu.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox