Zmiana pracy – czego najbardziej boją się Polacy?

Nowy szef, obowiązki czy utrata stabilizacji w życiu? Co najbardziej niepokoi Polaków przy zmianie pracy? Serwis pracy Praca.pl sprawdził, jakie elementy zmiany pracy są dla pracowników najbardziej stresujące – czego boją się najbardziej idąc do nowej firmy?

Zmiana pracy a stres

Rozpoczęcie nowej pracy jest mocno stresującym doświadczeniem. Na skali stresu stworzonej przez Holmes’a i Rahe – Social Readjustment Rating Scale (SRRS), zmiana pracy to 36 punktów. To stres mniejszy niż powiększenie się rodziny (39 punktów) czy zawarcie małżeństwa (50 punktów), ale większy niż przejście na dietę (15 punktów) czy nawet zawarcie kredytu hipotecznego (31 punktów).

Dlaczego nowa praca budzi niepokój?

Czego najbardziej boimy się zmieniając pracę? Z ankiety Praca.pl przeprowadzonej na użytkownikach serwisu wynika, że najwięcej obaw budzą dwa elementy zmiany pracy: nowe obowiązki oraz nowe środowisko pracy. 37% pracowników boi się, że nie poradzi sobie z nowymi obowiązkami. Porównywalna ilość (34%) tego, że atmosfera w nowym miejscu pracy nie będzie dobra. Dla prawie co czwartego Polaka (23%), zmiana pracy wiąże się z zaburzeniem stabilizacji w życiu. Skąd bierze się stres związany ze zmianą pracy? „Przejście do nowej firmy to zawsze niewiadoma. Nawet świetnie przeprowadzony proces rekrutacji, w którym wyjaśni się kandydatowi wszelkie wątpliwości nie daje mu 100% pewności, że nowa praca będzie dokładnie tym czego szuka. Nie zna przecież nowego szefa i kolegów, nie wie czy nowa praca nie okaże się zbyt wymagająca. A kiedy czegoś nie znamy, to się po prostu boimy.” – komentuje prezes Praca.pl Krzysztof Kirejczyk.

zmiana_pracy

 

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox