Cechy charakteru pracownika w pracy — czyli co pracodawcy cenią najbardziej?

blank

Zastanawiałeś się kiedyś, jakie są idealne cechy charakteru pracownika? Jakie wartości osobiste cenią sobie rekruterzy i pracodawcy najbardziej?

Widzisz, to temat o tyle ważny, że musisz przedstawić siebie pokrótce już w CV i liście motywacyjnym, w tym między innymi wyszczególnić swoje cechy charakteru.

Im wyższe stanowisku, im bardziej odpowiedzialne, tym mocniej rekruterzy biorą osobowość kandydata pod lupę. Hansenowie określili 10 najważniejszych cech charakteru, na których najbardziej zależy osobom zatrudniającym nowych pracowników — i o tym za chwilę.

Najpierw, aby było jasne: cechy charakteru, czy inaczej osobiste wartości pracownika, to takie wartości, które odnoszą się do wszystkich gałęzi poszczególnych zawodów. Rekruterzy często robią zestawienie cech, jakie kandydaci zapisali w CV oraz jakie zaobserwowali podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Następnie porównują potencjalnych nowych pracowników, aby wybrać tego, który ma najwięcej pożądanych wartości osobistych. Głównie dlatego jest bardzo ważne, żebyś — jeśli wybierasz się na rozmowę o pracę — dobrze wiedział, jakich cech rekruterzy poszukują oraz podkreślił je w CV i liście motywacyjnym, a także bezpośrednio na rozmowie.

Oto one:

  • Uczciwość / prawość / moralność. Pracodawcy pożądają tych cech osobowości bardziej niż jakichkolwiek innych.
  • Zdolność i łatwość przystosowania się / elastyczność. Zdolność zarówno do skutecznej i produktywnej pracy w pojedynkę, jak i w grupie, plus umiejętność pracy wielozadaniowej.
  • Poświęcenie / ciężka praca / etyka pracy / wytrwałość. Krótko mówiąc, zdolność i chęci do wykonywania danego zadania do momentu, aż się je ukończy, plus umiejętność rozwiązywania problemów (im się bardziej poświęcamy zadaniu, tym łatwiej jest je nam rozwiązać).
  • Niezawodność / solidność / odpowiedzialność. A więc: dotarcie do miejsca pracy na czas lub przed czasem, przygotowanie, skuteczność w działaniu, odpowiedzialność za to, co się robi, pewność siebie, przekonanie.
  • Lojalność. Pracodawcy oczekują, że będziesz lojalny wobec firmy. Lojalność to postawa, postępowanie zgodne z przepisami prawa i zdrowego rozsądku, a także prawomyślność, praworządność, wierność, rzetelność w stosunkach z ludźmi i zasadami panującymi w firmie.
  • Pozytywne nastawienie / motywacja / energia / pasja. W zależności od stanowiska, pokazywanie witalności, pasji, zaangażowania i entuzjazmu w stosunku do swojej pracy przybliża cię do awansu, a także etykiety człowieka czynu, człowieka odpowiedzialnego i godnego zaufania.
  • Zawodowstwo / profesjonalizm. Wielu pracowników zbyt mocno przywiązuje się do plotek zasłyszanych w firmie, a także się w nie angażuje, co w rzeczywistości jest małostkowe i mało poważne. Nie przywiązuj uwagi do tego typu drobiazgów — ignoruj je.
  • Pewność siebie / tupet. Jeśli nie jesteś przekonany co do swoich umiejętności, jakim cudem pracodawca ma ci zaufać, że dobrze wykonasz powierzone ci zadania? Silna pewność siebie i wysokie poczucie własnej godności to bardzo doceniane cechy charakteru w środowisku pracy.
  • Wewnętrzna motywacja / zdolność do pracy bez nadzoru czy prowadzenia przez innych. Im jesteś bardziej samodzielny, tym postrzegają cię jako bardziej skutecznego pracownika. Również wysoce doceniana cecha, ponieważ w wielu firmach, przełożeni i osoby, które mają cię wprowadzić do zadań — same mają mnóstwo roboty do wykonania. Jeśli więc się szybko uczysz i potrafisz działać samodzielnie, brawo!
  • Gotowość i chęć do dalszej nauki. Świat pracy i biznesu nigdy nie jest statyczny. Nowe technologie i nowe produkty są zawsze na horyzoncie. Ulepszenia oprogramowania firmowego, ulepszenia w systemach i inne — to wszystko wymaga dokształcenia. Jeśli chętnie podchodzisz do tego, co nowe, i uczysz się tego, co jest wymagane do opanowania, wówczas jesteś wysoce doceniany za swoje zaangażowanie.

Twoje cechy charakteru w pracy świadczą o tobie samym. Reprezentują to, kim i jaki jesteś. Odpowiadają za to, w jaki sposób postrzegają cię współpracownicy … rekruterzy … przełożeni …

Jeśli do tej pory miałeś kłopoty z fachowym i wiarygodnym opisaniem i przedstawieniem swojej osoby w CV, liście motywacyjnym, na rozmowie kwalifikacyjnej czy w jakiejkolwiek innej sytuacji związanej z środowiskiem pracy — teraz już wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę!

Mam nadzieję, że to pomogło. I jak zawsze, zapraszam do konstruktywnej dyskusji w komentarzach — lub jeśli masz pytania, również się nie krępuj.

Życzę najlepszego,
blank

Wyślij na FB

blank

Recent Articles

spot_img

Related Stories

2 Comments

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox