Co chciałbyś robić po studiach? Jaka pierwsza praca i wynagrodzenie by cię usatysfakcjonowało? W tym artykule podzielę się z tobą kilkoma praktycznymi wskazówkami, które pomogą ci się przestawić z trybu studiów na tryb pracy — oraz podpowiedzi pomocne w wybraniu idealnej pracy, dopasowanej zarówno do twoich umiejętności, jak i oczekiwań zawodowych.
Zacznijmy od faktu, iż głównie z uwagi na aktualną słabą i niepewną ekonomię, mnóstwo ludzi powraca do szkół, aby przygotować się na nową karierę zawodową — w celu zdobycia lepszej pracy — takiej, która zapewni rodzinie lepsze życie i bezpieczną przyszłość.
NCES (National Center for Education Statistics) podaje, że do roku 2017, nabór do szkół wzrośnie o 10% dla osób poniżej 25 roku życia oraz o19% dla osób w wieku 25 lat lub starszych. Lepsze zrozumienie branży oraz oczekiwań rynku, w jakim planujesz się rozwijać, ułatwi ci przejście ze studiów do faktycznego miejsca pracy, w tym również w określeniu swojej roli zawodowej.
Poszukiwanie własnego miejsca w profesji, jaką się obrało (czyli, co chciałbyś i będziesz robił, aby zarabiać pieniądze — pomijając wolne zawody), to proces, który uwzględnia twoje zainteresowania, wykształcenie, cele zawodowe i umiejętności.
W tym artykule chciałabym ci pomóc zdecydować, jak znaleźć sobie miejsce na rynku pracy…
Twoje zainteresowania dopasowane do pierwszej pracy
Z czasem jak będziesz coraz bardziej oswojony z branżą, w jakiej chciałbyś się rozwijać zawodowo, zauważysz, że niektóre elementy są dla ciebie bardziej interesujące od innych. Na przykład, student pielęgniarstwa może odkryć, że bardziej podoba mu się pielęgniarstwo pediatryczne od intensywnego czy anestezjologii.
Ściśle określone zainteresowania tego studenta przyczyniają się do ustanowienia miejsca na rynku pracy w branży pielęgniarstwa. Jeśli TY zauważyłeś już jakiekolwiek preferencje w odniesieniu do tego, co dokładnie chciałbyś robić, sugeruję, abyś się ich trzymał i rozwijał umiejętności w tym kierunku. Jednakże, pamiętaj też, że zainteresowania mogą — i powinny — się zmieniać w miarę upływu czasu.
Możesz oczekiwać, że przyjdą momenty w twoim życiu, kiedy będziesz chciał na przykład rozszerzyć zakres swoich umiejętności. W efekcie poszerzają się horyzonty twoich zainteresowań. Zaczynasz odkrywać nowe lądy. Kto wie, być może nawet ciekawsze? Tak właśnie funkcjonuje świat kariery zawodowej. Nie ma w tym nic złego — jeśli zechcesz otworzyć się na NOWE, zrób to. W najgorszej sytuacji zrezygnujesz. W najlepszej, znajdziesz zajęcie, które jeszcze bardziej zaspokoi twoje oczekiwania … potrzeby … i da ci jeszcze więcej radości — a oto ostatecznie chodzi …
Twoje umiejętności po studiach pomocne w zawodzie
Wyspecjalizowane dziedziny danej profesji dają mnogość możliwości dla osoby z różnymi umiejętnościami i zdolnościami. Na przykład, osoba, która posiada dobrze rozwinięte umiejętności matematyczne, może obrać bardziej ścisły kierunek w dziedzinie, w której pragnie się rozwijać, w przeciwieństwie do osoby z lepiej rozwiniętymi umiejętnościami werbalnymi.
Istotne jest, aby szczerze ocenić swoje preferencje oraz umiejętności i wybrać taką gałąź w danej branży czy profesji, w której zostaną one (umiejętności) najlepiej wykorzystane. Innymi słowy, aby zdecydować, w którym dokładnie kierunku iść, musisz zdecydować, co najlepiej potrafisz robić — w czym się najlepiej czujesz.
Sprawa jest prosta: zwykle „czujemy”, co chcemy robić. A ponieważ jako istoty emocjonalne podejmujemy decyzje w oparciu o emocje, najlepiej się właśnie nimi kierować.
Zatem wyobraź sobie, że jest rok za pięć lat od teraz. Rozwinąłeś swoje umiejętności do takiego stopnia, że potrafisz już fachowo wykonywać swój zawód. Jak się czujesz w swojej roli? Czy zajęcie sprawia ci przyjemność? Daje ci satysfakcję? Jest na tyle interesujące, że z chęcią robisz to przez osiem godzin?
Proste pytania, prosty test, za to bardzo skuteczny. Spróbuj. Jeśli jeszcze nie wiesz, co chciałbyś robić po studiach, jaką pierwszą pracę wybrać, użyj swojej wyobraźni i wczuj się w potencjalne zajęcie — w tym czasie myśl o wspomnianych pytaniach. Emocjonalna reakcja twojego organizmu może cię zaskoczyć …i pokierować!
Twoje wartości pasujące do wymogów zajęcia
Jeśli praca, czyli coś, co robimy praktycznie połowę życia, nie sprawia przyjemności — zarówno twoje życie prywatne, jak i zawodowe mogą legnąć w gruzach. Stąd kluczowe dla zdrowia i samopoczucia jest robienie czegoś, co naprawdę daje satysfakcję i radość.
O wiele bardziej prawdopodobne jest, że będziesz szczęśliwy i zadowolony ze swojej pracy, jeśli jej wymogi pasują do wartości, jakie wyznajesz i sobą reprezentujesz. Co mam na myśli? Prostą rzecz: jeśli spędzanie większości czasu ze swoją rodziną jest dla ciebie priorytetem, wówczas stanowisko wymagające podróżowania przez pięć dni w tygodniu niekoniecznie będzie najlepszym wyborem!
Dlatego określ dokładnie te osobiste wartości życiowe, z którymi możesz iść na kompromis z pracą oraz te, z którymi nie możesz. Następnie dopasuj zajęcie, które do nich pasuje. Gwarantuję, że to pomoże ci wybrać pracę dającą poczucie spełnienia i zadowolenie …
Twoja osobowość dopełniająca życie zawodowe
Cechy osobowości, takie jak asertywność, cierpliwość, skrupulatność czy odwaga w podejmowaniu ryzyka, będą miały wpływ na jakość twojej pracy, zatem powinieneś je rozważać podczas podejmowania decyzji o przystąpieniu do określonego zawodu.
Na przykład, jeśli jesteś ekstrawertyczną osoba, która uwielbia kontakty z ludźmi, najlepiej pasująca do ciebie praca to taka, w której komunikatywność jest jednym z niezbędnych elementów.
Dzięki temu nie tylko „pasujesz do swojej pracy”, ale i rozwijasz te cechy, ponieważ wykorzystujesz je na co dzień. Praktyka czyni mistrza, prawda?
Wymagania związane z pierwszą pracą
Poza twoimi zainteresowaniami, umiejętnościami i osobowością, dany zawód ma zawsze jakieś określone wymagania konieczne do jego wykonywania. W zależności od branży może ich być mnóstwo lub niewiele, takie jak doświadczenie … certyfikaty … konieczność stałego poszerzania wiedzy … praktyka pod okiem doświadczonej osoby … i inne.
Kończąc, wielu młodych ludzi, zaraz po studiach zupełnie przypadkowo wybiera pierwszą pracę i godzi się na każde wynagrodzenie, nawet jeśli stanowisko jest dość wymagające. Prawdopodobnie wynika to ze strachu przed bezrobociem, o czym się ciągle mówi, a ponadto z faktu, iż tak naprawdę nie zastanawiają się, co chcą robić po studiach.
Namawiam cię, żebyś zrobił czy zrobiła coś zupełnie przeciwnego: świadomie wybierz swoją pierwszą pracę oraz świadomie określ swoje potrzeby i zdecyduj, jakie wynagrodzenie cię usatysfakcjonuje.
Jak zawsze, zapraszam do dyskusji pod artykułem, w komentarzach!
Życzę najlepszego,