CV a data urodzenia – podawać, czy nie?

Wielu kandydatów tworzących CV zastanawia się, czy podawać w tym dokumencie swoją datę urodzenia. Część osób ma obawy, że rekruter uzna, że są za starzy, żeby otrzymać wymarzoną pracę. Z drugiej strony chcieliby dać się jak najlepiej poznać. Czy należy podawać swój wiek w CV? Jest to uzależnione między innymi od tego, czy staramy się o pracę w Polsce, czy za granicą.

Data urodzenia w polskim CV nie jest niezbędna

Pracownik, który przygotowuje CV dla polskiego pracodawcy nie musi podawać swojej daty urodzenia. Jeżeli obawiamy się, że nasza kandydatura zostanie z miejsca odrzucona ze względu na wiek (teoretycznie jest to niezgodne z prawem, jednak praktyka pokazuje, że znaczna część pracodawców obawia się zatrudniania osób powyżej 50 roku życia) – nie musimy podawać takiej informacji. Pamiętajmy jednak, że pracodawca ma prawo zapytać w jakim jesteśmy wieku.

To, że nie podamy daty urodzenia w CV nie oznacza, że pracodawca nie jest w stanie domyślić się ile mamy lat. Dość łatwo to policzyć, kiedy podajemy daty rozpoczęcia i zakończenia edukacji.

CV dla zagranicznych pracodawców a wiek

Gdy piszemy CV po angielsku pamiętajmy, żeby nie podawać zbyt wielu informacji personalnych. O ile w Polsce dodanie daty urodzenia to kwestia naszego wyboru, o tyle w Anglii nie powinno się tego robić. Jest to spowodowane faktem, że w kraju tym obowiązuje przeciw dyskryminacji pracowników. Jeżeli podamy datę swojego urodzenia, istnieje ryzyko, że nasze CV nie zostanie uwzględnione w procesie rekrutacji.

Sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej, gdy piszemy CV dla niemieckiego pracodawcy. Tu należy podać jak najwięcej informacji o sobie. W naszym dokumencie powinna znaleźć się data urodzenia (w Niemczech kandydaci ubiegający się o pracę podają nawet tak osobiste informacje jak liczba posiadanych dzieci).

Dlaczego nie warto podawać w CV informacji o wieku?

Jeżeli mamy wybór dotyczący zamieszczania daty urodzenia w naszym CV dobrze jest zastanowić się, czy taka informacja będzie działała na naszą korzyść. Choć teoretycznie nasz wiek nie powinien mieć wpływu na to, czy otrzymamy pracę, w rzeczywistości może się tak stać. Pamiętajmy, że to czy wiek zadziała na naszą korzyść, czy też nie – jest uzależnione między innymi od stanowiska, o które się ubiegamy.

W przypadku prac fizycznych większe szanse na zatrudnienie mają osoby młode, gdyż pracodawca uważa (często słusznie, choć nie jest to regułą), że są one bardziej wydajne. Jeżeli więc staramy się o pracę fizyczną i jesteśmy młodzi, możemy podać informację o wieku w CV. Gdy jesteśmy ludźmi starszymi – lepiej z tego zrezygnować. W ten sposób zwiększymy swoje szanse na otrzymanie pracy.

Gdy staramy się o stanowisko kierownicze, które wymaga dużego doświadczenia, dojrzały wiek może zadziałać na naszą korzyć. Kiedy jesteśmy osobami młodymi – lepiej zrezygnujmy z podawania daty urodzenia.

Dyskryminacja ze względu na wiek

Choć dyskryminacja ze względu na wiek może dotyczyć również ludzi młodych, najczęściej dotyka osoby starsze. Uprzedzenia dotyczące danej grupy wiekowej mogą wpływać na nasze postawy wobec ludzi do niej należących, ale także mieć wpływ na mniemanie tych osób o sobie (jest to tak zwana autodyskryminacja).

Dyskryminacja osób dojrzałych na rynku pracy wynika między innymi z panującego w naszej kulturze kultu młodości, braku rzetelnej wiedzy o dojrzałym wieku, negatywnych stereotypów związanych ze starością. Problemy pogłębia trudna sytuacja na rynku pracy. Pracodawca, który ma możliwość wybierania spośród wielu pracowników, z dużym prawdopodobieństwem zdecyduje się na tych najtańszych.

Zachodzące współcześnie zmiany technologiczne bardzo utrudniają starszym osobom przekazywanie swojej wiedzy i doświadczenia młodszym współpracownikom. Większe szanse na rynku pracy mają ludzie, którzy są w stanie nadążyć za stale zmieniającą się technologią.

Przykładem dyskryminacji osób dojrzałych jest zamieszczanie w ogłoszeniach o pracę chęci zatrudniania osób młodych (ewentualnie oferowanie pracy w młodym zespole). Nawet jeśli wiek nie jest nadmiernie eksponowany w ogłoszeniach o pracę, w wielu wypadkach jest ważnym kryterium rekrutacji pracowników. Innym przejawem dyskryminacji jest unikanie awansowania osób dojrzałych i odmawianie im szkoleń, które pozwoliłyby podnieść swoje kompetencje. Zdarza się, że osoby w dojrzałym wieku otrzymują niższe wynagrodzenie niż młodsi pracownicy.

Są firmy, w których starsi pracownicy zmuszeni są wysłuchiwać przykrych komentarzy dotyczących swojego wieku (zarówno ze strony pracodawcy, jak i współpracowników). Zdarza się, że są oni zmuszeni do przejścia na wcześniejszą emeryturę, co obniża wysokość otrzymywanych świadczeń.

W przypadku doświadczenia dyskryminacji ze względu na wiek pracownik ma możliwość wniesienia skargi do Państwowej Inspekcji Pracy. Jeżeli chce otrzymać odszkodowanie powinien zgłosić sprawę do sądu pracy. Bardzo pomocna może okazać się również konsultacja z organizacjami zajmującymi się problematyką praw obywatelskich, a także ochrony równości i niedyskryminacji.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox