Często zmieniałeś pracę? Jak o tym opowiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej?

Częste zmiany pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Nie są dobrze widziane przez pracodawców, dla których odejście pracownika wiąże się z dużymi kosztami. Jednocześnie dziś nikt nie wyobraża sobie pracy w jednej firmie przez całe życie (co jeszcze jakiś czas temu było normą). Jak częste zmiany pracy wyglądają z perspektywy pracownika i pracodawcy? Jak opowiadać o nich na rozmowie kwalifikacyjnej?

Częste zmiany pracy stają się normą

Współcześnie w wielu rozwiniętych krajach można mówić o rynku pracy należącym do pracownika. To pracodawca musi się troszczyć o to, żeby pracownicy chcieli dla niego pracować. Wiele możliwości zatrudnienia sprawia, że pracownicy coraz chętniej myślą o zmianie pracy na lepiej płatną, bardziej rozwojową, oferującą dodatkowe bonusy (na przykład elastyczne godziny pracy, czy nawet możliwości pracy zdalnej).

Częste zmiany pracy są nowością. Dla osób należących do pokolenia Baby Boomers są wręcz nie do pomyślenia (ludzie urodzeni w latach 1946-1964 często całe życie pracowali dla jednego, maksymalnie dwóch pracodawców). Młodsze pokolenia coraz śmielej rozważają zmianę miejsca zatrudnienia.

Współcześnie część pracowników (są to zazwyczaj wysokiej klasy specjaliści) nie podejmuje nawet jednego kroku w celu zmiany miejsca pracy – to rekruterzy starają się ich skłonić do przejścia do innej firmy.

Kiedy możemy mówić o częstych zmianach pracy?

Częste zmiany pracy to pojęcie bardzo nieprecyzyjne. Dla każdego bowiem słowo „często” może oznaczać coś innego. Zdaniem wielu pracodawców częste zmiany pracy mogą oznaczać, że pracownik pracuje dla danej firmy nie dłużej niż rok. Jednocześnie w niektórych branżach okres ten może być dłuższy – dotyczy to szczególnie miejsc pracy, gdzie szkolenie pracownika trwa nawet kilka miesięcy.

Charakterystyczne jest, że pracodawcy są w stanie wybaczyć częste zmiany pracy osobom młodym, które dopiero ukończyły studia. Naturalna dla młodych ludzi jest ciekawość i potrzeba próbowania nowych rzeczy. Dodatkowo młody pracownik często nie wie jeszcze co chce robić w życiu. Dodatkowym problemem młodych ludzi jest fakt, że często pracują na podstawie umowy zlecenie i zarabiają niewiele. W takiej sytuacji trudno się dziwić, że szukają zatrudnienia na lepszych warunkach.

Jakie są przyczyny częstych zmian miejsca zatrudnienia?

Należy podkreślić, że przyczyn częstych zmian miejsca pracy może być wiele i nie zawsze są one spowodowane wyborem pracownika. Oczywiście zdarza się, że szukamy swojej drogi zawodowej, nie jesteśmy zadowoleni z warunków pracy na danym stanowisku, nie odpowiada nam atmosfera w konkretnej firmie. Są osoby, które zmieniają pracę często, gdyż jest ona jedynie środkiem pozwalającym na realizację ich pasji (na przykład podróżowania). Z drugiej strony przyczyną zmiany pracy może być redukcja zatrudnienia w firmie.

Część kandydatów często zmienia pracę, gdyż zależy im na zdobyciu doświadczenia zawodowego (a to może nie być możliwe pracując tylko dla jednego pracodawcy).

Jakie są zalety i wady częstych zmian pracy?

Częste zmiany miejsca pracy budzą ciekawość osób zajmujących się rekrutacją i jest to całkowicie naturalne. Jednocześnie nie muszą być one postrzegane zawsze negatywnie. Zdarza się, że pracodawcy (zwłaszcza pracodawcy starej daty) postrzegają pracowników często zmieniających pracę jako osoby nielojalne, które nie są zainteresowane pracą i szybko się nudzą. W ich oczach pracownik, który spędził w danej firmie wiele lat to pracownik solidny (w przeciwnym wypadku nikt nie zatrudniałby go tak długo).

Jako, że czasy się zmieniły, młodsi pracodawcy mogą patrzeć na częste zmiany pracy zupełnie inaczej. W ich oczach osoba, która zmienia pracę jest dynamiczna, chce się uczyć nowych rzeczy, dąży do rozwoju zawodowego, jest elastyczna, ma wiele pasji. Pozytywne opinie na temat takiego pracownika mogą potwierdzać jego dobre referencje od poprzednich przełożonych.

Współczesny rekruter widząc CV osoby, która pracowała w jednej firmie przez wiele lat może dojść do wniosku, że kandydat ten przesiąknął kulturą organizacyjną poprzedniego miejsca zatrudnienia i może mieć kłopoty w odnalezieniu się na nowym stanowisku.

Częste zmiany pracy – jak o nich mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jeżeli często zmienialiśmy pracę, możemy z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że zostaniemy o to zapytani na rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętajmy, że kandydat, który często zmienia pracodawców jest dużym ryzykiem dla firmy, która ponosi koszty rekrutacji, szkoleń i motywacji takiej osoby.

Z powyższych względów powinniśmy umieć wykazać, że częste zmiany pracy w naszym przypadku były całkowicie uzasadnione. Wykażmy, że na poprzednich stanowiskach zdobyliśmy wiedzę i doświadczenie, które pozwoliły nam przybliżyć się do swoich zawodowych celów. Opiszmy jak nasze zdobyte do tej pory umiejętności mogą przydać się w firmie, w której chcemy obecnie pracować.

Warto jest przedstawić rekruterowi sytuację w taki sposób, żeby wynikało z niej, że częste zmiany pracy pomogły nam dojść do miejsca, w którym jesteśmy i zwiększyć swoje szansę na wymarzoną pracę w firmie, którą ta osoba reprezentuje.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox