Groomer – kim jest, czym się zajmuje, jak zostać groomerem?

Groomer to w Polsce stosunkowo nowy zawód. Z pewnością przypadnie on do gustu osobom, które lubią pracować ze zwierzętami (a w szczególności z psami i kotami). Czym dokładnie zajmuje się groomer? Jakie są jego obowiązki? Ile zarabia groomer? Jak rozpocząć karierę w tym zawodzie?

Groomer – kim jest?

Groomer to specjalista zajmujący się przede wszystkim strzyżeniem psów, jednak na tym zakres jego obowiązków się nie kończy. Osoba taka zajmuje się szeroko rozumianą pielęgnacją zwierząt. Może o czesać i podcinać sierść psów i kotów, podcinać pazury, myć zęby, trymować, czyścić uszy, rozczesywać sierść długowłosych zwierząt. W zakres jego obowiązków wchodzi również kąpiel czworonogów.

Jeżeli jest to konieczne groomer usuwa wszy, pchły, kleszcze i inne insekty, które znajdują się na skórze zwierzęcia.

Groomer powinien umieć doradzić klientom dobór najlepszej fryzury, pomóc w doborze odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji zwierzaka. Wymaga się od niego dbania o porządek na stanowisku pracy.

Dzięki zabiegom groomera zwierzęta nie tylko wyglądają atrakcyjnie, ale też unikają stanów zapalnych i chorób skóry (między innymi grzybicy). Regularne czyszczenie zębów u groomera chroni przed powstawaniem kamienia nazębnego i próchnicy.

Groomer – jakie warunki trzeba spełnić, żeby rozpocząć pracę w tym zawodzie?

Żeby rozpocząć pracę w zawodzie groomera nie potrzeba formalnego wykształcenia, co nie oznacza, że jest łatwo. Warunkiem sukcesu w tej pracy jest miłość do zwierząt i umiejętność postępowania z nimi.

Groomerzy mogą prowadzić działalność gospodarczą (jest to rozwiązanie dla osób dysponujących dużym kapitałem, gdyż założenie własnego zakładu groomerskiego wymaga znacznych inwestycji), pracować w gabinetach weterynaryjnych, szukać zatrudnienia w dużych salonach groomerskich lub świadczyć usługi mobilne (w takim przypadku wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w domu klienta).

Jednym z zadań groomera jest strzyżenie zwierząt, dlatego osoba pragnąca rozpocząć pracę w tym zawodzie musi posiadać rozwinięte zdolności manualne. Niezmiernie ważne jest także poczucie estetyki. Pamiętajmy, że klienci, którzy przynoszą swoich podopiecznych do groomera są szczególnie wrażliwi na ich punkcie (możemy mieć pewność, że krzywo ostrzyżony pies będzie naszym klientem po raz ostatni).

Groomer musi być bardzo cierpliwy. Ważna jest nie tylko cierpliwość do zwierząt, ale i do ich właścicieli.

Jeżeli chcemy zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy – ukończmy kurs groomerski. Często koniecznym wymogiem rozpoczęcia pracy jest dyspozycyjność. Wiele zakładów groomerskich jest czynnych w weekendy i wieczorami (czyli w godzinach, gdy właściciele psów mają wolne).

Jak wybrać właściwy kurs groomerski?

Osoby zainteresowane podjęciem pracy jako groomer znajdą szeroką ofertę kursów. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie szkolenia charakteryzują się wysokim poziomem. Warto jest wybrać taki kurs, który oferuje najwięcej praktyki w zawodzie i jest prowadzony przez profesjonalistów.

Dostępne na polskim rynku szkolenia groomerskie zawierają: teorię dotyczącą strzyżenia i pielęgnacji psów, zajęcia praktyczne w postaci kąpieli, czyszczenia uszu, obcinania pazurów, czesania i suszenia zwierząt. Na kursach poznamy podstawy zwierzęcej psychologii, w tym również techniki redukcji stresu u zwierząt. W programie są również szkolenia z zakresu kosmetyków dla zwierząt. Na niektórych kursach groomerskich można zdobyć wiedzę dotyczącą prowadzenia swojego własnego salonu.

Kursy groomerskie mogą trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Zazwyczaj są one prowadzone w trybie dziennym, wieczorowym i zaocznym. Często możliwe jest również zorganizowanie kursu indywidualnego (należy się jednak liczyć z faktem, że będzie on droższy).

Ile zarabia groomer?

Zarobki w zawodzie groomera są bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od tego, czy prowadzimy własną działalność gospodarczą czy też pracujemy dla kogoś. W przypadku osób prowadzących swoje własne firmy, zarobki są uzależnione od ilości klientów. W prestiżowym salonie groomerskim koszt strzyżenia jednego psa może zaczynać się od 200 zł. Groomerzy pracujący w dużych miastach zazwyczaj mogą liczyć na wyższe zarobki niż osoby pracujące w mniejszych miejscowościach.

Jak rozpocząć pracę?

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z zawodem groomera powinny zdobyć jak największe doświadczenie. W tym celu dobrze jest przynajmniej przez pewien czas popracować w prestiżowym salonie groomerskim, gdzie będziemy mieć możliwość obserwowania jak pracują eksperci. Z czasem, gdy poziom naszych umiejętności się podniesie, możemy założyć swój własny salon. Początkujący przedsiębiorcy, którzy nie mają dużych funduszy mogą oferować usługi mobilne.

Nasze szanse na zatrudnienie w dobrym zakładzie groomerskim wzrosną, gdy napiszemy profesjonalne CV i list motywacyjny. Pamiętajmy, żeby pisać CV pod konkretną ofertę pracy (lub pod stanowisko, o które się staramy). Wówczas będziemy mogli przedstawić się jako idealni kandydaci.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox