Instruktor nauki jazdy – najważniejsze informacje na temat zawodu

Instruktor nauki jazdy to zawód bardzo odpowiedzialny, ale też dający wiele satysfakcji. Będzie on odpowiedni dla pasjonatów motoryzacji, którzy lubią pracę z ludźmi i posiadają dar nauczania. Jak zostać instruktorem nauki jazdy? Jakie cechy powinien posiadać idealny kandydat na to stanowisko?

Kim jest instruktor nauki jazdy?

Instruktor nauki jazdy to pracownik odpowiedzialny na naukę prowadzenia pojazdów. Osoba taka pracuje indywidualnie z klientem. W zależności od uprawnień instruktor może uczyć kierowania samochodem osobowym, motocyklem, autobusem, samochodem ciężarowym. Czas pracy instruktora nauki jazdy jest elastyczny. Pracuje on w godzinach, które odpowiadają i jemu i klientowi. Odpowiedzialność instruktora jest bardzo duża – odpowiada on za bezpieczeństwo kursanta i stan techniczny maszyny.

Jakie są obowiązki instruktora nauki jazdy?

Instruktor nauki jazdy musi w przystępny sposób przekazać kursantom niezbędne informacje dotyczące przepisów ruchu drogowego i kierowania pojazdem. Praca instruktora ma na początku formę zajęć teoretycznych, natomiast po opanowaniu przez kursanta niezbędnej wiedzy przychodzi czas na zajęcia praktyczne. Podczas praktycznych zajęć instruktor przebywa z kursantem w pojeździe. Pierwsze jazdy odbywają się na placu manewrowym. Gdy kursant nauczy się poprawnie ruszać, zatrzymywać, zmieniać biegi i wykonywać podstawowe manewry, z placu manewrowego wyrusza się na ulice.

Większość instruktorów nauki jazdy pracuje od 6 do 8 godzin w ciągu dnia. Często zdarza się im pracować w weekendy, gdyż wielu klientów jest zajętych w ciągu tygodnia.

Jakie cechy musi posiadać kandydat na instruktora nauki jazdy?

Instruktor nauki jazdy to zdecydowanie nie jest zawód dla każdego. Żeby móc myśleć o jego wykonywaniu należy być świetnym kierowcą. Praca ta wymaga ciągłego kontaktu z różnymi ludźmi, dlatego wymaganymi cechami są wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne (osoba na tym stanowisku musi szybko nawiązywać pozytywne relacje z nowo poznanymi ludźmi). Instruktor musi być cierpliwy, wyrozumiały, mieć łatwość przekazywania wiedzy i umiejętność motywowania. Ważne jest, żeby potrafił dobrać metodę nauczania do potrzeb konkretnego kursanta. Instruktor pracuje z kobietami i mężczyznami w różnym wieku, o różnym poziomie umysłowym (zarówno z ludźmi niewykształconymi, jak i intelektualistami).

Instruktor nauki jazdy powinien posiadać zwiększoną odporność na stres, gdyż w każdej minucie jest on narażony na niebezpieczeństwo wypadku komunikacyjnego. Dodatkowo jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo osoby, która uczy się prowadzić i często popełnia błędy.

Inne niezbędne cechy kandydata do tego zawodu to szybki refleks, spostrzegawczość i podzielność uwagi. Kandydat na instruktora musi mieć dobry słuch i wzrok (umiejętność oceny odległości, rozróżnianie kolorów i kształtów). Niezwykle ważna jest sprawność układu mięśniowego i kostno-stawowego (w pracy instruktora często zdarzają się sytuacje, gdy trzeba szybko nacisnąć na hamulec).

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do wykonywania tego zawodu są takie choroby jak cukrzyca, padaczka czy nerwica.

Jak zacząć karierę w zawodzie instruktora nauki jazdy?

Osoby starające się o posadę instruktora nauki jazdy powinny legitymować się wykształceniem średnim (mile widziane jest ukończenie technikum samochodowego). Minimalny wiek kandydata to 22 lata (przy czym musi on posiadać pięć lat doświadczenia w kierowaniu pojazdami). Kandydat, który spełnia wstępne warunki musi ukończyć kurs na instruktora nauki jazdy. Na kursie tego typu poruszane są wybrane zagadnienia psychologiczne, pedagogiczne, dotyczące przepisów ruchu drogowego. Obowiązkowym elementem szkolenia jest praktyka pedagogiczna.

Kandydaci, którzy ukończą szkolenie muszą zdać egzamin państwowy.

Instruktor nauki jazdy może po pewnym czasie awansować na starszego instruktora (co wiąże się z profitami finansowymi) lub założyć własną szkołę nauki jazdy.

Instruktor nauki jazdy – jakie są wady tej pracy?

Choć praca instruktora nauki jazdy daje wiele satysfakcji i pozwala na poznanie ciekawych ludzi. Nie jest jednak pozbawiona wad. Instruktor musi być stale czujny, gdyż chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Co więcej jest on stale narażony na hałas uliczny i drgania pojazdu. Jeżeli pracuje w dużym mieście – jego problemem jest także długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Konieczność spotkań i przebywania w kabinie samochodu z wieloma klientami zwiększa ryzyko infekcji.

Praca instruktora jest bardzo stresująca. Niezależnie od tego jak bardzo lubi on kontakt z ludźmi, znajdą się i tacy klienci, którzy wyprowadzą go z równowagi (czego nie może on dać po sobie poznać).

Instruktor nauki jazdy – jak dostać pracę?

Żeby dostać pracę jako instruktor nauki jazdy musimy zrobić specjalny kurs. Po jego ukończeniu należy napisać profesjonalne CV, a jeżeli pracodawca tego oczekuje – również list motywacyjny. Dokumenty trzeba wysłać (lub zanieść osobiście) do szkół nauki jazdy, w których chcielibyśmy pracować). Możemy również założyć własną działalność gospodarczą, co wiąże się jednak z dużymi nakładami finansowymi.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox