Jak znaleźć pracę szybko (nawet gdy nie masz doświadczenia)?

Są w życiu sytuacje, które zmuszają nas do szybkiego podjęcia pracy. Niestety żyjemy w kraju, gdzie rynek pracy nie jest pozytywnie nastawiony do pracownika (zwłaszcza tego, który nie ma dużego doświadczenia). Co zrobić, żeby pomimo wszelkich przeciwności znaleźć pracę jak najszybciej?

Zastanówmy się nad podjęciem pracy za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej

Jeżeli musimy zacząć zarabiać szybko, jednym z lepszych rozwiązań jest skontaktowanie się z agencjami pracy tymczasowej. Nie musimy poprzestawać na jednej agencji. Zgłośmy się do wszystkich i podpiszmy umowę z tą, która najszybciej zaoferuje nam pracę. Osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą spróbować poprosić o zaliczkę po przepracowaniu kilku dni (nie wszystkie firmy się na to zgodzą, jednak jak najbardziej warto próbować).

Osoby bez wielkiego doświadczenia i specjalistycznych umiejętności nie mogą liczyć na szczególnie ambitną pracę, jednak nie jest to ważne, gdy jesteśmy na początku naszej drogi zawodowej. Praca tymczasowa zapewni nam dochody i minimalne poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu będziemy mogli doskonalić swoje kompetencje i szukać stałego zatrudnienia.

Warto zdawać sobie sprawę, że firmy korzystające z usług pracowników tymczasowych często decydują się zatrudnić na stałe osoby, z którymi współpraca układa się dobrze.

Stale ponośmy swoje kwalifikacje

Jeżeli zależy nam na znalezieniu satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy, powinniśmy podnosić swoje kompetencję. Nie oznacza to, że powinniśmy zapisać się na studia (nie jest to wskazane, gdy nie mamy pewności, że dany kierunek spełni nasze oczekiwania). Pamiętajmy, że studia trwają kilka lat i zajmują dużo czasu. Zdecydowanie szybciej podniesiemy swoje kwalifikacje, gdy zapiszemy się na dobre kursy i szkolenia dotyczące naszej branży.

Podnoszenie kwalifikacji to nie tylko zdobywanie certyfikatów. Każdego dnia powinniśmy poszerzać swoją wiedzę. Nawet, gdy nie mamy wiele czasu, możemy spróbować czytać przynajmniej dziesięć stron branżowych lektur. Czytać możemy wracając z pracy, wieczorem przed snem, rano w trakcie śniadania. Jeśli mamy taką możliwość na przyswajanie wiedzy zagospodarujmy czas, kiedy jesteśmy najbardziej aktywni umysłowo (dla niektórych będą to wieczory, dla innych poranki).

Osoby, które marzą o lepszej pracy powinny zacząć uczyć się języków obcych. Znajomość języków obcych jest bardzo ceniona przez pracodawców z wielu branż. Często są oni w stanie zatrudnić kandydata znającego języki obce ale nie posiadającego kierunkowego wykształcenia, zamiast osoby, która posiada stosowne wykształcenie, jednak nie zna języków. Dzieje się tak dlatego, że szkolenie kandydata zajmuje zazwyczaj zdecydowanie mniej czasu niż nauczenie go języka obcego.

Przygotujmy profesjonalne CV i list motywacyjny

Jeżeli zależy nam na znalezieniu atrakcyjnej pracy powinniśmy stworzyć CV i list motywacyjny. Dzięki tym dokumentom zwiększymy swoje szanse otrzymania zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne. Nie bójmy się na nie chodzić, nawet gdy uważamy, że nasze kwalifikacje są niewystarczające (kompetencje twarde nie zawsze są jedynym czynnikiem przesądzającym o zatrudnieniu kandydata).

Pamiętajmy, że dobre CV może napisać nawet osoba bez wielkiego doświadczenia zawodowego. Cenne kompetencje można zdobywać nie tylko w miejscu pracy. Być może na studiach uczęszczaliśmy na spotkania koła naukowego lub udzielaliśmy się w samorządzie. Są osoby, które pracowały za darmo jako wolontariusze, a przez ten czas zdobyły wiele cennych umiejętności. Pamiętajmy, żeby przygotować CV pod konkretną ofertę pracy. Nie wysyłajmy jednego CV w odpowiedzi na wszystkie ogłoszenia.

Zbudujmy sieć kontaktów

Nie jest prawdą, że szanse na pracę mają jedynie osoby posiadające odpowiednie wykształcenie i znające języki obce. Współcześnie bardzo często zdarza się, że pracodawcy decydują się zatrudnić kandydata z polecenia. Osoba ta może nie posiadać kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku, jednak jest dobrym znajomym pracownika zatrudnionego w danej firmie od dłuższego czasu. Możemy mówić, że jest to naganne, jednak żyjemy w kraju, gdzie takie praktyki są codziennością. Dlaczego więc nie możemy w ten sposób poprawić swojej sytuacji na rynku pracy?

Wybierajmy stanowiska odpowiadające naszym upodobaniom

Jeżeli mamy już pracę, ale cały czasu szukamy lepszych możliwości rozwoju zawodowego, powinniśmy aplikować na stanowiska, które odpowiadają naszemu usposobieniu i upodobaniom. Osoby będące introwertykami spędzającymi większość dnia przed komputerem lub z książką, mogą nie czuć się komfortowo na stanowiskach wymagających ciągłego kontaktu z klientem (i na odwrót).

Przygotujmy się do rozmowy kwalifikacyjnej

W sytuacji, gdy otrzymaliśmy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, powinniśmy dobrze się do niej przygotować. Chodzi tu nie tylko o doskonałą prezencję (choć należy pamiętać, że na rozmowę kwalifikacyjną lepiej przyjść ubranym zbyt szykownie niż niedostatecznie elegancko). Ważne jest, żeby dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, w której chcemy pracować. Pomocne może być wyszukanie w sieci typowych pytań rekrutacyjnych i nauczenie się odpowiedzi na nie (możemy potrenować z bliską osobą). Dowiedzmy się o co warto zapytać rekrutera, a jakich pytań w żadnym wypadku nie powinno się zadawać.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox