Jakie są zalety i wady pracy pielęgniarki?

Zawód pielęgniarki budzi wiele skrajnych emocji. Część osób go wykonujących jest zdania, że pielęgniarstwo to misja, a dopiero później zarabianie pieniędzy. Jednocześnie znaczna część przedstawicieli tego zawodu zauważa, że wynagrodzenie jest całkowicie nieadekwatne do wykształcenia i wysiłku jaki trzeba włożyć w opiekę nad pacjentem. Zdecydowanie przed rozpoczęciem edukacji na kierunku pielęgniarstwo należy upewnić się jakie są zalety i wady tego zawodu. Dzięki temu możemy uniknąć wielu rozczarowań.

Zalety pracy w zawodzie pielęgniarki

Praca pielęgniarki posiada wiele zalet. Osoby kończące studia pielęgniarskie mają niemal stuprocentowe szanse na znalezienie pracy, gdyż pielęgniarek brakuje wszędzie. Jeżeli nie odpowiada nam praca w Polsce, zawsze możemy wyjechać za granicę – w krajach zachodnich zawód pielęgniarki jest szanowany i bardzo dobrze opłacany. Wielu pracodawców oferuje pielęgniarkom elastyczne godziny pracy, dzięki czemu mogą one pracować w kilku miejscach.

Studia pielęgniarskie dają ogromną wiedzę i umiejętności. Pielęgniarka ma liczne możliwości rozwoju zawodowego. Może wybrać z jakimi pacjentami chce pracować, jakie zagadnienia medyczne interesują ją najbardziej.

Niemal każda osoba zatrudniona w zawodzie pielęgniarki ma poczucie, że robi coś naprawdę ważnego. Praca ta może nadać sens życiu. Pielęgniarka nie musi robić wiele, żeby uczynić dzień swojego pacjenta wyjątkowym. Osoby opiekujące się chorymi mogą liczyć na ich wdzięczność i zaufanie.

Zawód pielęgniarki szczyci się dużym szacunkiem społecznym. Badania pokazują, że pielęgniarki cieszą się zaufaniem dużej części społeczeństwa. Jako, że praca pielęgniarki jest ważna i potrzebna, osoba wykonująca ten zawód może liczyć na prestiż w swoim otoczeniu. Rodzina i znajomi zgłaszają się do niej w przypadku problemów ze zdrowiem. Może cieszyć się życzliwością innych osób, gdyż ludzie nigdy nie wiedzą, kiedy będą musieli skorzystać z jej pomocy.

Dla części pielęgniarek zaletą ich zawodu są elastyczne godziny pracy. Pielęgniarka może zazwyczaj ustawić swój grafik w taki sposób, żeby móc załatwić ważne sprawy w środku tygodnia.

Pielęgniarstwo to bardzo trudny zawód, dlatego osoby, które go wykonują każdego dnia stają się silniejsze. W pracy tej człowiek często znajduje się w kryzysowych sytuacjach, co pozwala lepiej poznać siebie.

Pielęgniarka  na co dzień pracuje z ludźmi z każdej grupy społecznej. Jej praca pozwala więc nawiązać wiele ciekawych znajomości.

Jakie są zalety zawodu pielęgniarki?

Trzeba przyznać, że praca pielęgniarek nie jest usłana różami. Choć dla niektórych jest to zaleta, dla wielu pielęgniarek poważną wadą ich profesji jest konieczność pracy na zmiany. Zmniejszająca się ilość personelu sprawia, że pielęgniarka nie zawsze może liczyć, że grafik zostanie ułożony po jej myśli. Często musi ona pracować nocą, a także w weekendy i święta. Jest to szczególnie problematyczne dla osób mających rodziny. Praca zmianowa nie jest bez znaczenia dla naszego zdrowia. Zarywanie nocy obniża nasze zdolności intelektualne, ma negatywny wpływ na pamięć i koncentrację, co może się wiązać z ryzykiem popełnienia błędów.

Dużym minusem pielęgniarki jest niska pensja. Niestety w Polsce zarobki przedstawicieli tego zawodu są zupełnie nieadekwatne do wysiłku jaki musieli oni włożyć w edukację i opiekę nad pacjentami. Rozwiązaniem jest w tej sytuacji emigracja, jednak z oczywistych względów nie każdy może sobie na nią pozwolić.

Zakres obowiązków pielęgniarki jest bardzo szeroki. Nierzadko jest ona zmuszona do wykonywania ciężkiej fizycznej pracy (pielęgniarka musi na przykład obrócić pacjenta, który waży dwa razy więcej od niej). Codzienna praca pielęgniarek może prowadzić do przemęczenia (zarówno fizycznego, jak i psychicznego).

Pielęgniarki pracują na co dzień z osobami chorymi, przez co są w większym stopniu niż inni ludzie narażone na różnego rodzaju infekcje, a także choroby zakaźne. Pielęgniarki pracujące na oddziałach zakaźnych często wzbudzają strach otoczenia (w skrajnych sytuacjach mogą być izolowane, gdyż nikt nie chce się od nich zarazić). Takie sytuacje pokazują, że szacunek społeczny ma swoje granice.

Osoba zatrudniona na stanowisku pielęgniarki ma na co dzień kontakt z wielkimi tragediami, chorobami, śmiercią. Nie wszyscy są w stanie zdystansować się od dramatów przeżywanych przez pacjentów. Zdarza się, że pielęgniarki przynoszą swoją pracę do domu, co negatywnie wpływa na ich relacje z bliskimi.

Praca pielęgniarki jest bardzo stresująca. Osoba taka musi pracować z zestresowanymi pacjentami. Niedobory personelu medycznego sprawiają, że również jej współpracownicy mogą zmagać się z przemęczeniem i problemami psychicznymi.

Badania pokazują, że osoby zatrudnione na stanowisku pielęgniarki są bardziej niż inni narażeni na wypalenie zawodowe. Choć praca ta daje satysfakcję, na co dzień doświadcza się tylu skrajnych sytuacji, że czasem zmęczenie bierze górę.

W polskiej służbie zdrowia pielęgniarki wciąż jeszcze nie są tak szanowane jak na zachodzie. Niektórzy traktują je jako personel pomocniczy i nie okazują im należytego szacunku.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox