Jednoosobowa działalność gospodarcza – czy to dobry sposób na zarabianie pieniędzy?

Osoby, które chcą prowadzić własny biznes najczęściej decydują się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednoosobową firmę założymy stosunkowo łatwo, często nie wymaga ona także dużych nakładów finansowych. Jeżeli myślimy o pracy na własny rachunek, koniecznie upewnijmy się, czy jednoosobowa działalność gospodarcza to rozwiązanie dla nas.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – podstawowe informacje

Pierwszym krokiem do założenia własnej firmy jest jej rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG). Obecnie wniosek o rejestrację firmy możemy złożyć za pośrednictwem internetu. Podczas zakładania firmy musimy wybrać formę opodatkowania. Możemy zdecydować się na podatek liniowy, kartę podatkową, podatek PIT na ogólnych zasadach lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Warto jest dobrze zastanowić się, która forma opodatkowania będzie optymalna w naszym przypadku.

Składając wniosek CEIDG zgłaszamy się jako płatnicy składek ZUS. Należy mieć świadomość, że właściciel firmy jest zobowiązany do opłacania składek niezależnie od tego, czy jego firma przynosi dochody czy też nie (w niektórych sytuacjach może się okazać, że do firmy trzeba dopłacać).

Kiedy założenie własnej działalności gospodarczej to dobry pomysł?

Założenie własnej działalności gospodarczej wydaje się rozsądnym rozwiązaniem, gdy chcemy robić to co lubimy i mamy pomysł na biznes. Własna firma to dla wielu osób jedyna możliwość samorealizacji.

Własna firma jest rozwiązaniem dla osób, które nie chcą mieć nad sobą szefa. W swojej firmie to my decydujemy co i kiedy będziemy robić. Możemy cieszyć się elastycznymi godzinami pracy, co nierzadko pozwala na znaczne zwiększenie produktywności.

Jednoosobowa działalność gospodarcza może być dobrym sposobem na obniżenie składki ZUS. Należy zdawać sobie sprawę, że kiedy jesteśmy zatrudnieni na etacie, składki ZUS odprowadza za nas pracodawca. Składki rosną proporcjonalnie do naszego wynagrodzenia. W niektórych sytuacjach składka osoby pracującej na etacie jest wyższa niż w przypadku osoby prowadzącej firmę. Co więcej przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności płacimy obniżone składki.

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej pozwala na odliczenie pewnych wydatków od podatku VAT. Odliczane są wydatki na produkty i usługi, które są nam potrzebne do prowadzenia firmy. Mogą być to na przykład telefony, komputery, wynajem biura, kursy i szklenia związane z branżą, w której działamy.

Założenie własnej firmy może okazać się opłacalne, kiedy mamy możliwość otrzymania bezzwrotnego dofinansowania (mogą być to dofinansowania z środków Unii Europejskiej lub dotacje z Urzędu Pracy). Na dofinansowanie mogą liczyć zazwyczaj osoby, których sytuacja na rynku pracy jest trudna. Do takich grup zaliczamy między innymi ludzi długotrwale bezrobotnych, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami.

Kiedy własna działalność się nie opłaca?

Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest dobrym pomysłem, jeżeli zależy nam, żeby w przyszłości dzieci odziedziczyły nas biznes. Zgodnie z polskimi przepisami śmierć właściciela firmy jest równoznaczna z zakończeniem jej działalności. Osoby, które myślą o rodzinnym biznesie powinny pomyśleć o wyborze innej formy prawnej niż jednoosobowa działalność gospodarcza.

Własna firma nie jest najlepszym pomysłem, kiedy naszym priorytetem jest poczucie bezpieczeństwa i brak odpowiedzialności. Posiadanie swojej firmy nie jest rozwiązaniem dla osób, które chcą, żeby ktoś o nie zadbał. Warto zdawać sobie sprawę, że w przypadku takiej formy prawnej jak jednoosobowa działalność gospodarcza właściciel ponosi odpowiedzialność swoim prywatnym majątkiem. W praktyce oznacza to, że złe decyzje biznesowe mogą nas kosztować nawet utratę mieszkania i zajęcie prywatnego konta bankowego przez komornika. Dodatkowo jeżeli jesteśmy w związku małżeńskim i nie mamy podpisanej intercyzy, komornik ma prawo zająć również majątek małżonka.

Zakładanie firmy może okazać się nie najlepszą decyzją, kiedy naszym priorytetem jest równowaga pomiędzy życiem osobistym a zawodowym. Osoby, które zakładają swój własny biznes często pracują znacznie więcej niż ludzie zatrudnieni na etacie. Trudno jest im również po prostu wyjść z pracy i zapomnieć o zawodowych obowiązkach. Przedsiębiorcy często żyją działalnością swojej firmy, co może odbijać się na ich relacjach rodzinnych.

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej może mieć zarówno jasne, jak i ciemne strony. To czy będzie to dobra decyzja zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb, a także sytuacji na rynku. Jeżeli wydaje się nam, że własna firma to zbyt duże ryzyko możemy początkowo prowadzić ją po godzinach, nie rezygnując z pracy na etacie. W momencie, gdy zauważymy, że prowadzenie biznesu zaczyna się nam opłacać, zajmiemy się tylko nim. W przeciwnym wypadku zawsze możemy zamknąć firmę bez ponoszenia poważnych strat.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox