Kosmetolog – charakterystyka zawodu, jak zostać kosmetologiem

Kosmetolog to zawód cieszący się szczególnie dużą popularnością wśród kobiet, które interesują się wszelkiego rodzaju kosmetykami i zabiegami kosmetycznymi. Jaki jest zakres obowiązków kosmetologa? Jakie wykształcenie trzeba mieć, żeby móc wykonywać ten zawód? Ile zarabia kosmetolog?

Kosmetolog – kto to taki?

Kosmetologiem nazywamy absolwenta studiów wyższych na kierunku kosmetologia. Osoba taka posiada szeroką wiedzę na temat ludzkiej skóry. Celem jest pracy jest poprawianie i przywracanie urody przy pomocy wybranych kosmetyków i zabiegów kosmetycznych. Zadania kosmetologa (w przeciwieństwie do chirurga plastycznego) polegają przede wszystkim na czynnościach profilaktycznych. Jego działania skupiają się przede wszystkim na utrzymaniu skóry w dobrej kondycji przez możliwie jak najdłuższy czas. Kosmetolog nierzadko współpracuje z lekarzem dermatologiem, lekarzem medycyny estetycznej, a nawet z onkologiem.

Gdzie pracuje kosmetolog?

Kosmetolog może podjąć prac w salonach odnowy biologicznej, firmach farmaceutycznych i kosmetycznych, laboratoriach, salonach piękności. Jego miejsce pracy to często hotele czy kompleksy pawilonów usługowych.

Jak zostać kosmetologiem?

Żeby zostać kosmetologiem należy ukończyć studia wyższe na tymże kierunku. Współcześnie kierunek kosmetologia oferowany jest zarówno przez uczelnie publiczne, jak i prywatne. Tytuł kosmetologa przysługuje osobie, która ukończyła trwające 3 lata studia licencjackie. Część absolwentów decyduje się na dodatkowe podjęcie 2-letnich studiów magisterskich.

Studia kosmetologiczne pozwalają zdobyć wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, biochemii, toksykologii, medycyny estetycznej, chemii surowców kosmetycznych, receptur kosmetyków, dermatologii, histologii, perfumerii, sensoryki.

Na sukces w zawodzie kosmetologa tylko w połowie mają kompetencje twarde. Osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna posiadać określone cechy charakteru, które pozwolą jej na pracę z klientami.

Jakie cechy powinien posiadać dobry kosmetolog?

Kosmetolog zazwyczaj pracuje z ludźmi, dlatego bardzo ważne jest, żeby posiadał wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne. Niezwykle ważne w przypadku kosmetologów jest poczucie piękna, doskonałe zdolności manualne (pozwalające na sprawne wykonywanie zabiegów kosmetycznych).

Praca kosmetologa zalicza się do lekkich. Niemniej jednak osoby myślące o wykonywaniu tego zawodu muszą mieć sprawny wzrok, zmysł dotyku. Ważny jest też zdrowy układ kostno-stawowy.

Musimy zdawać sobie sprawę, że kosmetolog jest oceniany na podstawie swojego wyglądu. Bardzo ważne jest, żeby był osobą zadbaną, mógł się poszczycić zdrową skórą. Klienci chętniej wybiorą się do specjalisty, który jest żywą reklamą swoich usług.

Jakie są obowiązki kosmetologa?

W zakres obowiązków pracownika zatrudnionego na stanowisku kosmetologa należy diagnostyka skóry, wybranie odpowiedniego dla skóry danego pacjenta zabiegu kosmetycznego, wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetologii upiększającej, pielęgnacyjnej i leczniczej, zastosowanie danego kosmetyku zgodnie z rozpoznaniem. Kosmetolog zajmuje się również wszystkimi czynnościami związanymi z prowadzeniem gabinetu kosmetologicznego. Należy pamiętać, że studia kosmetologiczne dają uprawnienia do pracy jedynie w obrębie naskórka. W przypadku stwierdzenia u pacjenta poważnych schorzeń kosmetolog jest zobowiązany skierować go do właściwego lekarza.

Etyka zawodu kosmetologa zobowiązuje tego specjalistę do rekomendowania pacjentom tylko tych kosmetyków, które w najwyższym stopniu odpowiadają ich potrzebom (a nie tych, które są w danym momencie modne.

Jak wygląda dzień pracy kosmetologa?

Większość kosmetologów pracuje od 3 do 6 godzin dziennie, przy czym godziny pracy nie są stałe. Praca odbywa się w ciągu tygodnia, a czasami także w soboty. Praca kosmetologa polega na indywidualnym spotkaniu z klientem. W zależności od potrzeb klienta kosmetolog udziela porady lub wykonuje zabieg kosmetyczny.

Należy podkreślić, że dzień pracy kosmetologa zatrudnionego w firmie produkującej kosmetyki lub w laboratorium może wyglądać zupełnie inaczej.

Ile zarabia kosmetolog?

Zarobki w zawodzie kosmetologa są bardzo zróżnicowane. Zazwyczaj na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć osoby prowadzące własne salony i posiadające stałych klientów. Co więcej liczy się także prestiż danej firmy. Z kolei pensje kosmetologów zatrudnionych na etacie (lub pracujących u kogoś na umowę zlecenie) nie należą do wysokich i zazwyczaj nie przekraczają średniej krajowej.

Kosmetolog – jak znaleźć pracę w zawodzie?

Pierwszym krokiem do znalezienia atrakcyjnej pracy w zawodzie kosmetologa jest przygotowanie takich dokumentów jak CV i list motywacyjny. Warto, żeby znalazły się w nich szczegółowe informacje o naszym wykształceniu, doświadczeniu i umiejętnościach. Koniecznie dostosujmy nasze dokumenty do konkretnej oferty pracy (warto jest sprawdzić jakie zabiegi oferuje gabinet, w którym chcemy pracować, a następnie wyraźnie napisać, że mamy z nimi doświadczenie). Dzięki temu zwiększamy prawdopodobieństwo, że zostaniemy odebrani jako idealni kandydaci na dane stanowisko. 

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox