Nie spełniam wszystkich wymagań pracodawcy – czy powinienem składać CV?

Niekiedy zdarza się, że zainteresuje nas oferta pracy, jednak po dokładnym jej przeanalizowaniu dochodzimy do wniosku, że nie spełniamy wszystkich wymagań pracodawcy. Co robić w takiej sytuacji? Czy mimo wszystko powinniśmy składać swoje CV?

Dlaczego nie warto rezygnować z rekrutacji?

Rezygnacja z rekrutacji nie zawsze jest dobrym pomysłem. Poddając się nie dajemy sobie szansy na znalezienie atrakcyjnej pracy. Oczywiście są sytuacje, kiedy nieposiadanie wymaganych kwalifikacji od razu nas dyskwalifikuje. Dotyczy to szczególnie zawodów, w których kierunkowe wykształcenie jest wymagane. Nikt nie zatrudni lekarza bez studiów medycznych czy architekta, który nie ukończył architektury. Jednocześnie w przypadku wielu stanowisk wymagania wobec kandydatów są zdecydowanie bardziej elastyczne.

Pamiętajmy, że bardzo sprecyzowana oferta pracy odstrasza wielu kandydatów. Oznacza to, że konkurencja będzie znacznie mniejsza.

Pracodawcy w ofercie pracy często opisują sylwetkę idealnego kandydata. Nie oznacza to jednak, że nie przyjmą osoby, która nie spełnia w stu procentach wszystkich wymagań. Ważne jest, żeby kandydat spełniał warunki, które są kluczowe. Resztę kompetencji może nabyć w trakcie pracy.

Wielu rzeczy możemy się nauczyć  w krótkim czasie

Jeżeli pracodawca szuka pracownika z językiem francuskim, który będzie komunikował się z zagranicznymi klientami i partnerami biznesowymi, najważniejsza jest dla niego znajomość tego języka. Jeśli oczekuje, że kandydat będzie posługiwał się określonymi programami jest to ważne, jednak nie najistotniejsze. Biegłe posługiwanie się językiem francuskim to często tysiące godzin nauki. Nie da się tego czasu skrócić. Natomiast nauczenie się obsługi jakiegoś programu może nam zająć tydzień, a nawet kilka dni. Gdy spełniamy warunek kluczowy, możemy śmiało wysyłać swoje CV. Inne, mniej istotne kompetencje możemy zdobyć niskim nakładem czasu.

Podobnie wygląda sytuacja gdy oferta pracy jest skierowana do osoby posiadającej dużą wiedzę z zakresu ekonomii (pracownik ma być odpowiedzialny za prowadzenie bloga o tematyce finansowej). Jeżeli ukończyliśmy studia humanistyczne, jednak interesujemy się ekonomią i mamy dużą wiedzę z tego zakresu, możemy próbować swoich sił w rekrutacji.

Zastanówmy się, które z naszych umiejętności przydadzą się potencjalnemu pracodawcy

Nawet jeśli nie spełniamy wszystkich wymogów zamieszczonych w ofercie pracy, nie oznacza to, że nie będziemy dobrymi pracownikami. Warto jest przemyśleć jakie nasze kompetencje będą przydatne w firmie, w której chcemy zacząć pracę. Koniecznie wyróżnijmy je w swoim CV. Być może posiadamy cechy, które zrekompensują pracodawcy brak niektórych umiejętności.

Pamiętajmy, że wysłanie CV niewiele nas kosztuje. Z pewnością nic nie stracimy, możemy za to wiele zyskać. Dodatkowo każda rekrutacja to dla nas szansa na zdobycie nowych doświadczeń. Nawet jeżeli tym razem nie dostaniemy wymarzonej pracy, będzie nam łatwiej przechodzić przez kolejne rekrutacje.

Jak napisać CV i list motywacyjny?

Jeżeli zainteresowała nas określona oferta pracy powinniśmy stworzyć CV i list motywacyjny. Nawet gdy mamy przygotowane dokumenty, dobrze jest je zmodyfikować na potrzeby konkretnego stanowiska. Nigdy nie wysyłajmy jednego CV do wszystkich pracodawców. Tracimy w ten sposób szansę na pokazanie się jako kandydaci idealnie nadający się do danej pracy (uniwersalne CV jest zawsze bardziej ogólne, przez co wzbudza mniejsze zainteresowanie i łatwiej je przeoczyć).

Specjaliści od rekrutacji zalecają, żeby nie podkreślać tego, że nie spełniamy wszystkich wymagań. Ewentualne braki w wykształceniu dobrze jest przemilczeć. Nie piszmy do rekrutera, że „nie spełniamy wymagań z ogłoszenia, ale…”. Najlepiej jest skupić się na swoich mocnych stronach i tym co możemy wnieść do firmy.

Koniecznie napiszmy więcej o kluczowym wymaganiu, które spełniamy. Jeśli oferta skierowana jest do osób znających perfekcyjnie język hiszpański, dobrze jest napisać o posiadanych przez nas certyfikatach językowych lub/i studiach filologicznych. Jeżeli mieszkaliśmy w krajach hiszpańskojęzycznych lub/i mamy doświadczenie w tłumaczeniu hiszpańskojęzycznej literatury – koniecznie o tym wspomnijmy. W przypadku gdy pracodawca szuka kogoś mającego doświadczenie w obsłudze klienta, a my nigdy nie pracowaliśmy z ludźmi, możemy napisać, że zdobyliśmy doświadczenie w samorządzie studenckim lub udzielaliśmy się jako wolontariusze. Doświadczenia przydatne w pracy można zdobywać w różnych sytuacjach, niekoniecznie na etacie w firmie.

W przypadku, kiedy bardzo zależy nam na pracy, powinniśmy napisać list motywacyjny. W dokumencie tym możemy rozbudować informacje zawarte w CV. Napiszmy o swoich pasjach i o tym dlaczego uważamy, że to właśnie my najlepiej sprawdzimy się na danym stanowisku. Postarajmy się przekonać pracodawcę, że zdobycie doświadczenia zawodowego w jego firmie jest dla nas szczególnie cenne, dlatego będziemy angażować się w wykonywanie swoich obowiązków i chętnie się uczyć.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox