Nietypowe pytania, które możesz usłyszeć na rozmowie rekrutacyjnej

Osoba wybierająca się na rozmowę kwalifikacyjną musi liczyć się nie tylko ze standardowymi, ale również trudnymi pytaniami. Te drugie stresują nas najbardziej, gdyż trudno jest przewidzieć o co zostaniemy zapytani. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych pytań rekrutacyjnych, które sprawiają najwięcej kłopotów kandydatom.

Dlaczego rekruterzy zadają kandydatom nietypowe pytania?

Współcześnie coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę jak ważne są kompetencje miękkie. Jednocześnie w przeciwieństwie do kompetencji twardych trudniej jest je zmierzyć. O ile kandydat może pochwalić się dyplomem uczelni wyższej, czy certyfikatem językowym, zdecydowanie trudniej jest mu udowodnić, że posiada takie cechy jak na przykład kreatywność, czy umiejętność rozwiązywania problemów. Temu właśnie służą nietypowe, „dziwne” pytania – przy ich pomocy można stwierdzić, że posiadamy deklarowane kompetencje miękkie.

Jak się zachować, gdy pytanie sprawia nam trudność?

Kiedy rekruter zada nam pytanie, które kompletnie nas zaskoczy, nie powinniśmy wpadać w panikę. Postarajmy się wziąć głęboki oddech i dobrze się zastanowić. Być może potrzebujemy więcej informacji – nie obawiajmy się prosić o nie rozmówcy. Nawet gdy nie znamy odpowiedzi, powiedzmy jakie kroki podjęlibyśmy w celu rozwiązania danego problemu. Może się zdarzyć, że odpowiedź sama się nam wyklaruje. Będzie zdecydowanie łatwiej, gdy w domowym zaciszu poznamy jak najwięcej nietypowych pytań i samemu lub razem z bliskimi zastanowimy się nad najlepszymi odpowiedziami. Pamiętajmy, że w przypadku wielu tego typu pytań nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Jest ona uzależniona od punktu widzenia. Odpowiadając na pytanie pokazujemy rekruterowi, że potrafimy (lub przynajmniej staramy się) rozwiązywać problemy. Zazwyczaj możemy podać więcej niż jedną odpowiedź.

Kandydat może zwiększyć swoje szanse na podanie poprawnych odpowiedzi na trudne pytania dobrze wysypiając się przed rozmową kwalifikacyjną. Kiedy jesteśmy wyspani nasz mózg pracuje zdecydowanie sprawniej, jesteśmy w stanie rozwiązywać problemy, które przytłoczyłyby niewyspaną osobę. Naszej kreatywności sprzyja także uprawianie sportu, zdrowe odżywianie, rozwijanie swoich zainteresowań. Z pewnością udzielimy lepszych odpowiedzi, jeżeli będziemy rozwiązywać trudne problemy na co dzień.

Jak zaplanujesz ewakuację miasta?

Pytanie o ewakuację miasta ma sprawdzić, czy kandydat potrafi rozwiązywać problemy. Rekruter sprawdza, czy działamy zupełnie przypadkowo, czy też staramy się zebrać jak najwięcej danych, żeby znaleźć najprostsze rozwiązanie tego problemu.

Znajdź dziesięć nietypowych zastosowań dla tego długopisu?

To pytanie sprawdza naszą kreatywność. Odpowiedzi są dowolne, mogą być naprawdę niezwykłe. Im szybciej i więcej zastosowań podamy – tym lepiej. Długopis może nam posłużyć do mieszania herbaty w sytuacji, gdy nie mamy pod ręką łyżeczki. Możemy użyć go zamiast linijki, gdy chcemy narysować prostą kreskę. Z braku pałeczek możemy grać nim na perkusji. Długopis świetnie sprawdzi się jako zakładka do książki, narzędzie do samoobrony, czy pałeczka do jedzenia. Możemy wykorzystać go w charakterze ozdoby do włosów, rzucać nim w kolegę, który nam dokucza. Osoby zdenerwowane będą gryźć długopis, żeby się uspokoić.

Jeżeli mógłbyś wybrać jedną supermoc – co by to było?

Pytanie o supermoc ma na celu sprawdzenie jak kandydat radzi sobie w trudnych sytuacjach. Ważne jest jak szybko podamy odpowiedź. Jeżeli pracujemy jako kurier, z pewnością przydałaby się nam zdolność teleportacji. Sprzedawca doceniłby umiejętność czytania w myślach swoich klientów. Każdy lekarz chciałby mieć moc uzdrawiania pacjentów z najcięższymi chorobami. 

Dlaczego produkuje się okrągłe włazy do studzienek?

Okrągły właz zdecydowanie łatwiej jest przetoczyć niż właz trójkątny, czy kwadratowy. Co więcej okrągły właz odpowiada kształtowi rury. Jego zaletą jest też fakt, z dobrze znosi on nacisk gleby (w każdym miejscu nacisk jest taki sam). Taki właz nie wpadnie również do studzienki. Ilość powodów, które wymienimy pokazuje rekruterowi, czy jesteśmy osobami kreatywnymi.

Jak wyglądałby świat, gdyby nagle zabrakło prądu?

To pytanie wymaga uruchomienia naszej wyobraźni. Gdyby zabrakło prądu zapanowałaby ciemność. Nie moglibyśmy korzystać z urządzeń elektronicznych, dlatego wiele stanowisk pracy w jednej chwili przestałoby istnieć. Nie moglibyśmy wypłacać pieniędzy z banku. Wielu ludzi wpadłoby w panikę…

Spróbuj sprzedać mi szklankę, która stoi przed tobą?

Wanna jest po brzegi wypełniona wodą. Obok niej stoi wiadro, szklanka i kieliszek. Co zrobić, żeby jak najszybciej usunąć wodę z wanny?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeżeli wanna nie jest zabudowana, najszybciej usuniemy z niej wodę, po prostu ją przewracając. W przypadku gdy jest zabudowana należy odkręcić korek, a jednocześnie usuwać wodę przy pomocy wiadra. Gdy oprócz nas jest jeszcze ktoś możemy go poprosić o usuwanie wody przy pomocy pozostałych naczyń.

Gdybyś miał wehikuł czasu – gdzie byś się wybrał?

Jest to pytanie, na które każdy kandydat odpowie inaczej. Możliwości jest naprawdę wiele. Jedyną odpowiedzią, której nie powinniśmy podawać rekruterowi jest „nie wiem”.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox