Praca fizjoterapeuty – zalety i wady

Żeby podjąć pracę jako fizjoterapeuta trzeba dużo zainwestować. Do wykonywania tego zawodu konieczne jest ukończenie 5-letnich studiów magisterskich, a edukacja to dopiero początek. Co warto wiedzieć o pracy fizjoterapeuty? Jakie są zalety i wady takiej pracy?

Praca jako fizjoterapeuta – jakie są jej zalety?

Dla dużej części osób, które zdecydowały się na ukończenie fizjoterapii i rozpoczęcie działalności zawodowej w tym kierunku ogromnym plusem jest praca z ludźmi, a także świadomość, że robią w swoim życiu coś ważnego. Efekty ich pracy są widoczne dosłownie z dnia na dzień, co daje ogromną motywację. Praca ta sprawia, że nasze życie wydaje się mieć głębszy sens.

Praca fizjoterapeuty wydaje się idealna dla kogoś, kto nie wyobraża sobie spędzania codziennie kilku godzin za biurkiem. Wybór tego zawodu to gwarancja, że będziemy w ciągłym ruchu. Dobrzy fizjoterapeuci cieszą się szacunkiem społecznym i dużą sympatią pacjentów.

Zaletą zawodu fizjoterapeuty jest fakt, że może być on wykonywany przez osoby niewidome i słabowidzące (pod warunkiem, że stanowisko pracy jest odpowiednio przystosowane do jej potrzeb), osoby z nieznacznymi dysfunkcjami narządu ruchu (pod warunkiem, że nie utrudniają one stania i chodzenia), osoby z dysfunkcjami narządu słuchu (mogą one wykonywać pracę fizjoterapeuty, gdy ich zaburzenie można skorygować przy pomocy aparatu słuchowego). Do wykonywania zawodu fizjoterapeuty mogą być dopuszczone również osoby, które cierpią na niektóre choroby psychiczne, epilepsję (pod warunkiem, że napady padaczkowe występują rzadko i są poprzedzone aurą.

Do zalet zawodu fizjoterapeuty można dodać wysokie zapotrzebowanie na tego typu specjalistów (prawdopodobnie w ciągu kilku następnych lat absolwenci fizjoterapii będą potrzebni jeszcze bardziej, gdyż społeczeństwo się starzeje).

Praca fizjoterapeuty wymaga dużej aktywności fizycznej, dzięki czemu osoby ją wykonujące mogą przez wiele lat być w dobrej formie. Z pewnością nie grożą im choroby wynikające z siedzącego trybu życia.

Praca fizjoterapeuty – wady

Praca fizjoterapeuty nie jest dla każdego. Posiada ona wiele wad. Z pewnością nie jest to zajęcie dla osób, które nie lubią pracy z ludźmi, nie mają ogromnej cierpliwości, nie potrafią panować nad  stresem. Wykonywane tego zawodu może być bardzo trudne dla osób, które nie są wydolne fizycznie, mają upośledzoną koordynację wzrokowo-ruchową (fizjoterapeucie potrzebny jest zmysł równowagi, gdyż niesprawni pacjenci często się na nim wspierają), nie posiadają szybkiego refleksu (pozwalającego na przykład na złapanie upadającego pacjenta).

Zawód fizjoterapeuty nie jest odpowiedni dla osób, które nie potrafią panować nad stresem i kontrolować swoich emocji. Pracownik taki ma na co dzień kontakt z różnymi ludźmi, często starszymi, schorowanymi, cierpiącymi. Będący w skrajnie trudnych sytuacjach pacjenci mogą mieć problemy z panowaniem nad sobą.

Praca fizjoterapeuty wiąże się z długoletnimi przygotowaniami. Współcześnie, żeby móc nazywać się fizjoterapeutą konieczne jest ukończenie studiów magisterskich, odbycie praktyk, a także zdanie egzaminu państwowego. Wszystko to wymaga ogromnych nakładów czasu, pracy, a także pieniędzy. 

Warto wspomnieć, że studenci fizjoterapii mogą mieć problemy z podjęciem pracy, gdyż oprócz zajęć na studiach są zobowiązani do odbywania praktyk w ciągu roku akademickiego (a także w wakacje). Studia są na tyle angażujące, że w przypadku wielu osób wymagają wsparcia rodziców lub opiekunów.

Fizjoterapia jest niewątpliwie ciekawym kierunkiem, jednak studiowanie jej w dojrzałym wieku nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Nawet jeżeli jesteśmy w stanie poświęcić czas i pieniądze na naukę, często nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w jakiej kondycji fizycznej będziemy za pięć lat (fizjoterapeuta musi posiadać wysoką wydolność fizyczną).

Problematyczny jest także fakt, że w przypadku różnego rodzaju schorzeń i chorób (których nierzadko nie jesteśmy w stanie uniknąć) wykonywanie zawodu fizjoterapeuty może okazać się bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe.

Zarobki fizjoterapeutów nie należą do najniższych, jednocześnie w wielu miejscach nie są one na tyle wysokie, żeby rekompensowały trudy, środki finansowe i czas, który poświęciliśmy na edukację.

Zawód fizjoterapeuty nie będzie odpowiedni dla osób, które nie czują potrzeby regularnego doskonalenia swoich umiejętności zawodowych (szybki rozwój wiedzy medycznej sprawia, że fizjoterapeuta, który chce być profesjonalistą musi przez cały czas się uczyć).

Fizjoterapeuta to zawód samodzielny. Ma to swoje plusy, jednak wiąże się również z bardzo dużą odpowiedzialnością (karną, cywilną i zawodową). Popełnienie błędu w terapii pacjenta może doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a w skrajnych wypadkach nawet do utraty życia. Pacjenci, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu z winy fizjoterapeuty mogą podać go do sądu i ubiegać się o odszkodowanie.

Zawód fizjoterapeuty może dawać wiele satysfakcji, a nawet stać się życiową misją. Zanim zdecydujemy się na podjęcie długich i wymagających studiów, koniecznie przeanalizujmy wszystkie jego wady i zadajmy sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie je zaakceptować.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox