PRACA — pasja czy przymus? Poszukując radości w karierze zawodowej

Praca twoją pasją? Dlaczego nie!

Większość społeczeństwa nie cierpi swojej pracy. To chyba fakt nie podlegający dyskusji. Smutny fakt, swoją drogą.

Powód? Prawdopodobnie błahy: większość z nas zwyczajnie nie wie, co chciałaby robić zawodowo. A skoro nie wiemy, dokąd mamy iść, to nigdy tam nie trafimy. To jak wypuszczać statek w morze bez wyznaczonego punktu docelowego.

Inny powód może stanowić brak jasno określonej własnej pozycji w świecie zawodowym. Mówiąc inaczej, większość z nas nie zastanawia się, w czym czuje się najlepiej i w jakiej branży czy zajęciu mogłaby najwydajniej spożytkować własne umiejętności oraz cechy charakteru — i z pasją wykonywać pracę.

Bez tego, wybierając niewłaściwą pracę, dopasowanie się lub nie do zajęcia pod naszą osobowość i umiejętności, pozostawiamy ślepemu losowi. Czy to dobry pomysł? W żadnym razie!

Szczęśliwie, ten temat już poruszyłam. Napisałam artykuły, które pomogą Ci określić twoje kluczowe cechy charakteru oraz umiejętności pracownika, pomocne w zawodowym świecie. Temat jest o tyle ciekawy, że z pewnością powrócę do niego w przyszłości.

Tymczasem, wróćmy do serca tego artykułu: pasji w pracy. Przyznasz, że słowo pasja w odniesieniu do zawodu i pracy, wydaje się nieco dziwne Cóż, jednego możesz być pewien: jednym z najważniejszych elementów ludzkiego szczęścia to bycie pasjonatem swojego życia — w tym pracy i kariery.

Ostatecznie, 1/3 życia spędzasz na wybranym przez siebie zawodzie, czyż nie? Ponadto, nie chciałbyś chyba żyć wolnymi weekendami (zakładając, że je masz) i zadręczać się z powodu zbliżającymi się milowymi krokami poniedziałku?

Prawda jest taka, że mnóstwo ludzi tak żyje. Jeśli ty również, mam pytanie: jesteś gotów polubić swoją pracę i karierę zawodową tak bardzo, jak swoją pasję do zainteresowań i ukochanych ludzi? Koniec końców, dlaczego by nie!? To absolutnie możliwe, żeby nie tylko znaleźć pracę, która perfekcyjnie wpasowuje się w twoje umiejętności oraz wartości osobiste, bo i również taką, która będzie cię inspirowała i będzie paliwem dla twojego pragnienia rozwoju i pracy nad charakterem.

Prawdopodobnie myślisz teraz, że może jesteś zbyt stary, może zapuściłeś zbyt głębokie korzenie w swojej bieżącej pracy? Albo lepiej — że może jesteś zbyt młody i masz tyle koncepcji na swoją przyszłość (lub wątpliwości), że sam nie wiesz, od czego zacząć i w którym kierunku ruszyć? A może właśnie skończyłeś studia i zdałeś sobie sprawę, że wybrałeś niewłaściwy kierunek?

Bez względu na to, gdzie się znajdujesz ze swoim życiem w obecnej chwili — i ze swoją karierą — zawsze jest czas na odkrycie lub ponowne odkrycie tego, czym się szczerze, głęboko i prawdziwie pasjonujesz …a następnie włączyć to do swojej ścieżki zawodowej.

Widzisz, znalezienie pracy (czy zajęcia, jak kto woli), wobec której masz pasję, jest jak uzyskanie pewnego rodzaju spełnienia. Jasne, niektóre z takich prac nie będą najlepiej opłacanymi zajęciami na świecie, ale nie tylko o to chodzi, ponieważ pasja w karierze to nie pieniądze, lecz przede wszystkim to, w jaki sposób ona wpływa na twoje uczucia — na to, jak się czujesz w środku, jaki masz nastrój na co dzień, podejście do świata, energię w ciele.

Kiedy pokochasz swoją pracę i karierę, zrobisz ogromny krok naprzód w pokochaniu własnego życia — zatem poświęć tyle czasu na poszukiwanie pasji w karierze, ile to konieczne. Idealny scenariusz to taki, kiedy znajdujesz zajęcie łączące w sobie to, co kochasz robić z tym, w czym jesteś świetny …

Jednym z najlepszych narzędzi do określania twoich podstawowych zainteresowań, pasji, i możliwych ścieżek kariery to usiąść i porozmyślać nad serią pytań na temat tego, w jaki sposób prowadziłeś własne życie do tej pory. Są to pytania, które na pełnym gazie pchają cię do głębszej refleksji na temat tego, jakim człowiekiem jesteś w tej chwili …i jakim człowiekiem chcesz się stać.

Znajdź sobie zatem miejsce, w którym możesz na spokojnie usiąść, chwycić długopis, kartkę papieru, i rozpocząć proces. Nie musisz odpowiadać na wszystkie poniższe pytania podczas jednego „posiedzenia”. Co więcej, prawdopodobnie to dobry pomysł, abyś po udzieleniu odpowiedzi na pytania, zrobił sobie chwilkę przerwy, zanim postarasz się ustalić, co twoje odpowiedzi znaczą dla twojej przyszłości.

Reguły? Jedna: bądź szczery sam ze sobą. Gotów? Do dzieła —

TWOJE ULUBIONE AKTYWNOŚCI:

Co uwielbiasz robić w swoim wolnym czasie? Spróbuj wypisać 6-8 czynności, które sprawiają ci największą frajdę i przyjemność. Pomiń jednak te, które chciałbyś robić po to, aby zdobyć akceptację ze strony innych, wzbudzić szacunek i być lepszym.

Wprawdzie są to nasze ukryte w głębi serca ciche pragnienia, jednak nie dają prawdziwego szczęścia ani radości — stanowią zaledwie chwilowe dokarmienie ego. Wybierz takie aktywności, które naprawdę uwielbiasz.

(J.K. Rowling, autorka serii książek Harrego Pottera — chciała po prostu pisać. To wszystko. Jak sama zdradza w wywiadach, pragnęła tego z całych sił dlatego, że pisanie dawało jej ukojenie, spokój, szczęście i radość, a nie dlatego, że jako pisarka zyska uznanie ze strony kogoś trzeciego.)

UMIEJĘTNOŚCI, W KTÓRYCH MASZ WPRAWĘ:

Jakie są umiejętności, które przychodzą ci bez trudności i wysiłku? Może jesteś matematycznym czarodziejem, który potrafi dodawać i odejmować większe liczby w głowie? A może masz dryg do humanistyki? Potrafisz z automatu przytoczyć odmiany dowolnego słowa? Reguły gramatyki i poprawnej polszczyzny są dla ciebie tak jasne, jak dla innego co najwyżej dwa plus dwa? Krótko mówiąc, jakie są umiejętności, które przychodzą ci z naturalną łatwością? Wypisz 4 do 6 z nich.

Cofnij się myślami do czasów studiów, szkoły — jakie przedmioty czy zajęcia wspominasz najmilej? Na które chodziłeś najchętniej (pomijając wychowanie fizyczne)? Które sprawiały ci największą przyjemność? A może nawet inspirowały do czegoś więcej, co wykraczało poza program szkolny?

I wcale nie muszą to być te lekcje, z których miałeś najlepsze oceny. Chodzi raczej o lekcje, które lubiłeś z powodu tego, czego się na nich uczyłeś. Stwórz krótką listę przedmiotów i tematów.

TWOJA WYMARZONA PRACA I KARIERA:

Gdybyś mógł wykonywać dowolną pracę, jaka ci się tylko zamarzy, jaką byś wybrał? Kim chciałbyś być, tak z głębi serca, nie logiki?

Wraz z wiekiem porzucamy swoje skryte marzenia i dochodzimy do wniosku, że „stary, czas zejść na ziemie”. Fakt, warto stąpać po piachu. Ale czy warto porzucać to, czego w głębi serca pragnęliśmy od młodych lat? Tylko dlatego, że do głosu dochodzi niepozornie zwany zdrowy rozsądek?

Cóż, ostatecznie, dlaczego to, co najlepsze w życiu miałoby być zarezerwowane dla innych, nie dla ciebie? Dlaczego niemiałbyś doświadczyć życia na wysokim poziomie, pełnego największych osiągnięć, satysfakcjonującego dochodu w każdym miesiącu, a także pełnego szczęścia i radości z tego, co masz i co możesz dać swojej rodzinie i innym?

Pamiętaj, że w tej chwili robimy eksperyment, nie przesądzamy o twoim życiu. Pozwól więc sobie powrócić do dawnych marzeń o tym, kim chciałbyś naprawdę być. Nie mówię o czasach dzieciństwa, kiedy byłeś brzdącem. Mam na myśli czasy szkoły, kiedy pojawiały się twoje pierwsze — i dlatego, że pierwsze, to ambitne — plany na przyszłość i karierę zawodową.

Ponownie zrób króciutką, ale szczerą listę zawodów, do których niegdyś miałeś większą ambicję i zapał niż obecnie.

TO, CO DODAJE CI ENERGII:

Co dodaje ci energii? Pomyśl o ludziach, miejscach, czynnościach. Na przykład, jeśli jesteś kimś, kto w zmaganiach konkurencyjnych zawsze staje na wysokości zadania w bez względu na to, jak bardzo jesteś zmęczony, zapisz to na swojej liście. Zapisz 3 do 5 przykładów tego, co cię ekscytuje w działaniu, pośród ludzi, w określonych miejscach.

TWOJE ZAINTERESOWANIA OD LAT:

Przebrnij w myślach przez ostatnie 5 do 10 lat w poszukiwaniu czynności i tematów, w które byłeś głęboko zaangażowany na poziomie osobistym. Pomyśl, jakie są twoje zainteresowania, które pielęgnujesz od lat?

Zrób listę i spróbuj znaleźć wspólną cechę z listami, które stworzyłeś do tej pory — znajdź jakieś połączenia, wspólny mianownik.

DZIEDZINY, W KTÓRYCH POSTRZEGASZ SIĘ JAKO EKSPERT:

Czy są jakieś dziedziny, w których twoi przyjaciele, znajomi i bliscy postrzegają cię jako eksperta lub osobę „oblataną w temacie”? Kogoś, komu można postawić dowolne pytanie z danej dziedziny?

Może jesteś jedyną osobą w rodzinie, a nawet pośród przyjaciół, do której inni się zwracają o pomoc w sprawach komputerowych? Być może jesteś kimś, do kogo przychodzą ze swoimi osobistymi problemami, na które zawsze potrafisz znaleźć dobrą myśl, pocieszenie i wsparcie?

Pomyśl o tym i zapisz przykłady tych dziedzin, w których inni postrzegają cię jako osobę wszechwiedzącą, jako eksperta, do którego można się zwrócić o pomoc.

WARTOŚCI, KTÓRE CENISZ NAJBARDZIEJ:

Spójrz w głąb siebie i zastanów się, jakie są wartości tobie bliskie, które wskazują ci kierunek życia, sposób postępowania, podejście do ludzi i twojego własnego życia? Wypunktuj je na kartce papieru lub w pliku Worda na laptopie.

To może być trudne zadanie, jednak pomyśl o podstawowych wartościach i zasadach, którymi kierujesz się w życiu. Zwykle będą one uzależnione od sposobu, w jaki zostałeś wychowany — a więc będą nawiązywały do wartości twojej rodziny, a prawdopodobnie też przekonań i wyznań religijnych.

Nie ignoruj tego podpunktu, ponieważ jest on dla ciebie niezwykle ważny. Nie możesz być bowiem szczęśliwy ani usatysfakcjonowany swoim zajęciem czy karierą zawodową, która nie oferuje podobnych wartości, jakie już sobą reprezentujesz.

TEMATY I KSIĄŻKI, KTÓRE CZYTASZ NAJCHĘTNIEJ:

Kiedy jesteś w księgarni lub bibliotece lub kiedy wybierasz książki ze swojej biblioteczki domowej albo zamawiasz poprzez allegro lub księgarnie internetowe, na jakich tematach skupiasz najczęściej swoją uwagę?

Jakie magazyny i czasopisma czytasz najchętniej? Na jakich stronach www poświęcasz najwięcej czasu na wertowanie tekstu? Będą to z pewnością tematy, które czytasz dla przyjemności i poszerzania swojej wiedzy.

Być może będzie to zdrowie … inwestowanie … zarabianie przez Internet … prowadzenie szkoleń … przemówień … biznes w marketingu sieciowym … consulting dla małych i średnich firm … być może copywriting … marketing … rozwój osobisty … ezoteryka … możliwości ludzkiego umysłu … fenomen geniuszu Einsteina, Edisona i wielu innych umysłów … a może pasjonuje cię świat pisarstwa — czytasz biografie świetnych autorów jak Stephen King … wywiady z J.K. Rowling … fascynuje cię to, skąd biorą się pomysły na wielkie dzieła … standardowo zrób listę i poszukaj związków z listami zrobionymi wcześniej.

ZDANIE I NACISK INNYCH W STOSUNKU DO TWOJEJ KARIERY:

Często jest tak, że wybieramy daną ścieżkę kariery tylko dlatego, że mnóstwo osób powtarzało nam, że powinniśmy robić to czy tamto, gdyż jesteśmy do tego stworzeni (nawet jeśli nie cierpimy tego robić).

Ja namawiam cię do tego: spróbuj odseparować wpływy osób trzecich na twoje decyzje od twoich szczerych i prawdziwych zainteresowań. Nie chcesz robić kariery po to, aby zadowolić inną osobę (np. kogoś z rodziny). Robisz to dla siebie. I tylko TY wiesz, co jest dla ciebie dobre. Reszta to najwyżej opinie. Chcesz opierać własne życie na opiniach?

ŚRODOWISKO PRACY IDEALNE DLA TWOJEJ OSOBOWOŚCI:

Jaki rodzaj środowiska pracy najbardziej ci odpowiada — takie, w którym panuje szybkie tempo, pojawiają się ciągłe zmiany czy przeciwnie, wolne, statyczne i przewidywalne?

Jeśli jeszcze się uczysz, prawdopodobnie nie będziesz mógł zdecydowanie odpowiedzieć na to pytanie, więc pomyśl z innej strony: jesteś typem osoby, której niestraszne zmiany i szybko się do nich dopasowuje czy raczej wolisz spokój, statyczność i aby „wszystko najlepiej było po staremu”?

NAUKA NA BŁĘDACH INNYCH:

Dlaczego by nie przyjrzeć się kierunkom i perspektywom życia zawodowego, jakie obrali twoi znajomi i przyjaciele? Popytaj znajomych na temat ich zajęcia. Dowiedz się, jak się w tym czują. Czy są zadowoleni ze swojej decyzji.

Jeśli coś przykuwa twoje zainteresowanie, zapisz to. Pamiętaj tylko, że nie chodzi o kopiowanie tego, co robią inni. Chodzi raczej o wyłapywanie błędów innych po to, by samemu ich unikać … nawiązywanie przyjaźni i dzielenie wspólnych zainteresowań … budowanie kontaktów, które mogą się przydać w przyszłości. W dodatku, badając plany innych osób, łatwo znaleźć wskazówki i nieco wglądu w to, czym planujesz się zająć.

GŁĘBOKO ZAKORZENIONE PRZEKONANIA …CZYLI ŻYCIOWE POWOŁANIE:

Niektóre osoby mają głęboko zakorzenione pragnienie w stosunku do określonego zawodu czy ścieżki kariery. Pragnienie, które w dorosłym życiu przeobraża się w pasję. Zastanów się, czy przypadkiem nie należysz do takich osób?

Czy myślisz o swoim powołaniu w życiu? Brzmi dość banalnie — może nawet świętokradzko — ale obserwując otoczenie wiem, że niektórzy się rodzą do konkretnej kariery. Dla niektórych jest to bycie nauczycielem … pisarzem … architektem … i mnóstwo innych.

Wrócę w tym miejscu do pisarki J.K. Rowling. Przez wiele lat szukała swojego zawodu i próbowała usilnie torować choć przyzwoitą ścieżkę kariery. Ale jeszcze zanim poszła do szkoły — kiedy usłyszała, że pisarze istnieją — jako mała dziewczynka poczuła, że chce zostać pisarką i to pragnienie trwało zostało z nią na zawsze.

Ojciec Jane, bo tak ma na imię, przekonywał ją, że musisz znaleźć sobie jakieś praktyczne zajęcie, gdyż nie da się żyć z pisarstwa. Cóż, do pewnego stopnia Jane się z nim zgadzała. Stąd pracowała to tu to tam, ale żadna praca nie dawała jej spełnienia.

Kiedy jako samotna matka przeżywała jedne z najgorszych chwil swojego życia, bez pracy, bez męża, bez pieniędzy — siostra zapytała ją, co tak naprawdę, w głębi serca sprawia jej radość, daje szczęście i nadzieję. Pobiegła po pudełko z niemal ukończonym pierwszym tomem Harrego Pottera. Rzuciła go na stół i powiedział „TO!”.

Dalsze losy J.K. Rowling to już historia. Dzisiaj jest najbogatszą kobietą Wysp Brytyjskich. „Powołanie” czy może raczej pragnienie bycia pisarką poczuła we wczesnym dzieciństwie. Dzięki temu, że go nie porzuciła, dzisiaj właśnie pisarstwo daje jej to, czego żadna praca nigdy nie była w stanie jej zapewnić — szczęście i spełnienie dzięki własnej pasji. (I mnóstwo pieniędzy.)

Pomyśl o tym. Historia J.K. Rowling, jak i wielu innych sławnych ludzi, są naprawdę bardzo inspirujące i kto wie, może będzie jakąś wskazówką dla ciebie?

O TYM, CO ROBISZ AKTUALNIE, BY POMÓC INNYM LUDZIOM:

Kiedy ktoś cię prosi o pomoc w czymś, jakie to są sprawy? Jakie problemy potrafisz rozwiązywać? Widzisz, jeśli chciałbyś robić coś poza kanony standardowej kariery i marzy ci się wolny zawód, zwykle w każdym z nich chodzi o rozwiązywanie ludzkich problemów.

Jeśli masz rozwiązanie, czyli oferujesz od siebie pomoc innym w danej dziedzinie — jesteś na właściwym miejscu i prawdopodobnie czeka cię świetlana przyszłość.

Ludzie są skorzy płacić za uwolnienie od kłopotów. Możesz to robić poprzez oferowanie usług i rozwiązać problem dla nich lub poprzez oferowanie produktów, które to robią. Przykład: branża wellness. Jeśli znasz się na zdrowiu i zdrowym odżywianiu, możesz oferować pomoc w układaniu diety, dopasowaniu jej do potrzeb danego człowieka.

Lub możesz sprzedawać suplementy diety, np. poprzez sklep internetowy lub rozwój struktury sieciowej w obrębie jakiejś firmy. Możliwości jest mnóstwo. Pomyśl więc, jakie problemy ludzi potrafisz rozwiązywać i postaraj się to wykorzystać — odszukać swoje miejsce w świecie biznesu.

JAKIE CELE W ŻYCIU CHCESZ OSIĄGNĄĆ:

Co chciałbyś w swoim życiu osiągnąć? Chcesz ratować życie? Zarabiać mnóstwo pieniędzy? Zostać gwiazdą filmową? Żyć w wielkim domu? Przyczynić się do poprawy życia na planecie?

Nie bój się myśleć o wielkich rzeczach — pomyśl o kilku celach, które znaczą dla ciebie najwięcej. Następnie zastanów się, jakiego rodzaju kariera czy praca czy zajęcie pomogłoby ci osiągnąć te cele? Porównaj odpowiedź na to pytanie z listami, jakie sporządziłeś wcześniej.

Czas zebrać odkrycia o własnym sobie
w jedną, większą całość!

Podsumuj, przejrzyj i przeanalizuj wszystko, co o sobie napisałeś. Wypatruj w swoich odpowiedziach wspólnego elementu. Wspólnego tematu. Wspólnego motywu. Czy jest coś, co ewidentnie rzuca się w oczy, a poszczególne odpowiedzi stanowią elementy jednej układanki?

Czy dostrzegasz jasny kierunek, w którym zmierza to, co o sobie właśnie odkryłeś? Nie spiesz się. Po analizie, spisz ostateczną listę potencjalnie najlepszych miejsc pracy, zawodów, zajęć, ścieżek kariery. Jeśli przerobisz ćwiczenie, jakie ci tu proponuję, możesz być pewien — twój twórczy mechanizm podsunie ci jakieś pomysły na twoją karierę zawodową, które jednocześnie będą wyrażały twoją pasję.

Myśli warte refleksji

Wielu młodych, ale i nie tylko młodych ludzi nie ma wystarczająco dużo wiary w siebie samego — w to, że mogą pracować z pasją w takiej dziedzinie, w jakiej czują się najlepiej … osiągać w niej sukcesy na miarę swoich możliwości … i żyć w szczęściu, radości i spełnieniu.

Prawda jest jednak taka, że każdy z nas ma równe możliwości, ponieważ jesteśmy z tej samej materii, żyjemy na tej samej planecie, oddychamy tym samym powietrzem. Jedyne, co nas drastycznie między sobie wyróżnia, to nasze własne przekonania.

Ktoś może tryskać energią, bo wie, że sukces należy do niego, a ktoś inny może być przygnębiony, bo uważa, że niczego dobrego w życiu i tak nie osiągnie.

Czy jest coś, co chciałbyś robić, jakaś dziedzina, w której chciałbyś się wyrazić, ale coś cię powstrzymuje i czujesz, że nie możesz? Właśnie dlatego jest niezwykle ważne, żeby pamiętać, iż nasze życie zależy głównie od naszych przekonań. Wpływają one na zachowania i uczucia.

Więcej rad, porad i wskazówekBy je wykorzenić, w istocie nie potrzeba dużo. Po prostu zapytaj sam siebie: dlaczego? Dlaczego właściwie nie mogę? Zadaj sobie pytanie: Czy moje przekonanie opiera się na faktach czy na jakimś założeniu, a może na błędnej konkluzji? Takie racjonalne myślenie jest, swoją drogą, jednym z narzędzi do wykorzeniania irracjonalnych przekonań!

Maxwell Maltz proponuje pójść dalej i postawić sobie jeszcze te 4 pytania, które pomogą wypalić przekonania odpowiedzialne za porażki życiowe i brak wiary we własne siły:

1. Czy istnieje racjonalny powód, dla którego tak myślę?
2. Czy jest możliwe, że to przekonanie jest błędne?
3. Czy doszedłbym do takiego samego wniosku, gdyby chodziło o inną osobę w podobnej sytuacji?
4. Dlaczego miałbym się dalej zachowywać i czuć, jak gdyby to przekonanie było prawdą, jeśli nie ma żadnego powodu , by w nie wierzyć?

Życzę najlepszego,
blank

Wyślij na FB

blank

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox