Praca w biurze podróży – wymagania, zakres obowiązków, zarobki

Praca w biurze podróży przyciąga wielu miłośników podróżowania. Czym konkretnie zajmuje się pracownik biura podróży? Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby zacząć tę pracę? Na jakie zarobki mogą liczyć osoby zatrudnione w biurach podróży?

Praca w biurze podróży – dla kogo?

Podjęcie pracy w biurze podróży to znakomity pomysł w przypadku osób, dla których podróżowanie jest pasją. Dzięki tej pracy mogą one połączyć hobby z zarabianiem pieniędzy. Jest to również wymarzona praca dla osób lubiących kontakt z ludźmi, komunikatywnych. Z pracy w biurze podróży mogą być zadowoleni tak zwani ekstrawertycy (choć nie tylko).

Warto zdawać sobie sprawę, że praca w biurze podróży może być bardzo różnorodna. Osoba zatrudniona w takim miejscu może być prezenterem oferty turystycznej, specjalistą do spraw turystyki czy doradcą wakacyjnym. Pracownik biura podróży może być odpowiedzialny za prezentację, a następnie sprzedaż wycieczek i różnego rodzaju imprez turystycznych. Oczekuje się od niego doradzania niezdecydowanym klientom, dokonywania rezerwacji i zarządzania nimi. Część pracowników zajmuje się obsługą klientów biura podróży na miejscu (co umożliwia podróżowanie po całym świecie).

Praca w biurze podróży – wymagania pracodawców

Żeby podjąć pracę w biurze podróży nie jest wymagane wykształcenie wyższe, chociaż ukończenie studiów związanych z turystyką lub kulturoznawstwem z pewnością będzie ogromnym atutem. Współcześnie można się spotkać także z kursami na pracownika biura podróży, które cieszą się dużą popularnością. Pracodawcy oczekują, że osoba zatrudniona w biurze podróży będzie posługiwała się językami obcymi (język angielski to podstawa, warto znać także inne języki).

Bardzo ważne jest, żeby potencjalny pracownik był zainteresowany tematyką podróżniczą i chciał stale poszerzać swoją wiedzę.

Od pracowników biur podróży wymaga się umiejętności pracy z klientem, empatii, nastawienia na rozwiązywanie problemów (pracownicy na co dzień spotykają się również z trudnymi klientami).

Część osób zatrudnionych w biurach podróży pracuje w terenie, dlatego wymaga się od nich dyspozycyjności (czasem tego typu praca wiąże się z wielomiesięcznymi wyjazdami).

Praca w biurze podróży – co oferują pracodawcy

To, czy jako pracownicy biura podróży będziemy się rozwijać zależy w dużej mierze od firmy, w której jesteśmy zatrudnieni. W wielu miejscach pracownicy uczestniczą w licznych wyjazdach szkoleniowych, dzięki którym poszerzają swoje zawodowe kompetencje.

Dużą zaletą pracy w biurze podróży jest to, że może być ona wykonywana przez osoby w różnym wieku – zarówno ludzi bardzo młodych, jak i starszych.

Niektórzy pracodawcy oferują swoim pracownikom atrakcyjne możliwości spędzenia urlopu, zniżki w wybranych hotelach, możliwość skorzystania z oferty biura podróży w atrakcyjnej cenie.

Zarobki w biurach podróży są zróżnicowane. W wielu przypadkach są one niższe od średniej krajowej, choć znajdziemy także pracowników, którzy zarabiają więcej. Dużo zależy tu od tego w jakim biurze jesteśmy zatrudnieni, jakie jest nasze doświadczenie zawodowe. Szczególnie duże rozbieżności w wysokości wynagrodzenia są charakterystyczne dla animatorów czasu wolnego. Tak jak i w innych branżach – im wyższe stanowisko zajmuje pracownik, tym bardziej rośnie jego wynagrodzenie.

Jak dostać pracę w biurze podróży?

Jeżeli marzy się nam praca w biurze podróży, wcale nie musimy zapisywać się na 5-letnie studia. Jest to nawet niewskazane, jeżeli mamy już za sobą jakąś uczelnie wyższą. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się zrobienie kursu pilota wycieczek, który prowadzony jest przez praktyków (mogących udzielić nam wielu przydatnych w późniejszej pracy wskazówek).

Osoby bez doświadczenia zawodowego mogą również pomyśleć o stażu. Nawet jeśli staż jest bezpłatny (warto jest potraktować go jako inwestycję), ostatecznie może pomóc nam w otrzymaniu lepszej, dobrze płatnej pracy.

Niezbędna w biurach podróży jest znajomość języków obcych. Z pewnością będziemy bardziej wiarygodni dla potencjalnego pracodawcy, gdy podeprzemy swoje umiejętności językowe certyfikatami.

Ważne jest, żeby nasze CV nie wyglądało szablonowo – należy napisać je pod konkretną ofertę pracy, co pomoże nam przedstawić siebie jako kandydata idealnego.

Jakie są zalety i wady pracy w biurze podróży?

Dzięki pracy w biurze podróży możemy zwiedzić cały świat, poznać wielu wyjątkowych ludzi, nawiązać ciekawe znajomości. Praca ta pomoże nam pogłębić praktyczną wiedzę o różnych krajach, a także szlifować znajomość języków obcych. W niektórych biurach podróży pracownicy mogą liczyć na atrakcyjne zniżki. Dla wielu pracowników biur podróży wielką satysfakcję daje pomoc innym ludziom w realizacji życiowych marzeń.

Zalety w pewnych sytuacjach mogą stać się wadami – nawet najbardziej cierpliwi pracownicy mogą mieć problem z trudnymi klientami. Praca z ludźmi jest bardzo wymagająca i wymaga ogromnego opanowania. W niektórych sytuacjach wadą może stać się niemożność połączenia pracy (związanej z ciągłymi wyjazdami) z życiem rodzinnym. Dodatkowo wielu pracowników biur podróży narzeka na zbyt niskie zarobki.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox