Praca w branży hotelarskiej – zalety i wady, jak dostać pracę w hotelu

Ofert pracy w branży hotelarskiej stale przybywa. Nie brakuje kandydatów zainteresowanych podjęciem pracy w hotelach. Jednocześnie są osoby, które nie do końca wiedzą z czym się ona wiąże. Jakie są wady i zalety pracy w branży hotelarskiej? Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby otrzymać pracę w hotelu?

Praca w branży hotelarskiej – zalety

Trzeba przyznać, że praca w branży hotelarskiej ma wiele zalet. Część z nich jest związana z konkretnym stanowiskiem, inne są wspólne dla wszystkich osób zatrudnionych w hotelach.

Dla wielu kandydatów ogromnym plusem jest fakt, że próg wejścia do branży hotelarskiej jest niski. Hotel jest więc dobrym miejscem na rozpoczęcie kariery zawodowej dla osób bez doświadczenia, a nawet języka (pierwszą pracą imigrantów jest często praca w hotelu).

Branża hotelarska często oferuje swoim pracownikom elastyczne godziny pracy, co jest dużą zaletą dla osób studiujących lub pragnących dorobić sobie do podstawowej pensji.

Osoby mające doświadczenie w branży hotelarskiej znajdą zatrudnienie nie tylko w kraju, ale i na całym świecie (niemal w każdym państwie są hotele, które szukają personelu). W efekcie są one w stanie połączyć zarabianie pieniędzy w podróżowaniem.

Wiele hoteli szuka pracowników przez cały czas, dzięki czemu możliwe jest podjęcie pracy na chwilę (na przykład na wakacje, czy okres, w którym szukamy pracy w swoim zawodzie).

Praca w hotelach jest bardzo różnorodna, dzięki czemu pracownicy mają szanse na zdobycie ciekawego doświadczenia. Co więcej mogą liczyć na liczne możliwości rozwoju zawodowego. Nawet zaczynając od najniższego szczebla mają szanse (pod warunkiem, że będą się rozwijać) awansować na kierownika hotelu.

Hotele to miejsca, gdzie przyjeżdżają ludzie z całego świata. Dla pracowników branży hotelarskiej jest to doskonała okazja na nawiązanie wielu ciekawych znajomości.

Dzięki pracy w hotelu wyrabiamy bardzo użyteczne kompetencje miękkie, na przykład: cierpliwość, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, umiejętność dobrego organizowania pracy własnej. Pracują w hotelu możemy na co dzień szlifować znajomość języków obcych.

Część pracowników branży hotelarskiej przekonuje, że jedną z większych zalet ich pracy jest satysfakcja związana z zadowoleniem klientów. Świadomość, że goście mogą w naszym hotelu odpocząć i chętnie do niego wracają jest to dla pracowników znak, że ich praca jest potrzebna i wartościowa.

Hotel funkcjonuje sprawnie pod warunkiem, że zatrudnione w nim osoby ściśle ze sobą współpracują. Dzięki codziennej współpracy pomiędzy pracownikami wytwarzają się więzi, które sprawiają, że praca (niezależnie od zakresu obowiązków) staje się przyjemniejsza.

Praca w najlepszych hotelach wiąże się z dużym prestiżem.

Jakie są wady pracy w hotelu?

Choć praca w branży hotelarskiej może dawać wiele satysfakcji należy zdawać sobie sprawę, że nie jest ona pozbawiona wad. W przypadku ogromnej większości stanowisk jest to praca z ludźmi, którzy bywają trudni. Pracownik hotelu musi być cierpliwy, uprzejmy i opanowany nawet gdy ma do czynienia z gościem zachowującym się niegrzecznie. Trudni klienci sprawiają, że praca ta może być bardzo wyczerpująca psychicznie.

Część pracowników hotelowych pracuje na zmiany, co może mieć szereg negatywnych następstw. Praca w nieregularnych godzinach może doprowadzić do bezsenności, rozdrażnienia, problemów z pamięcią i koncentracją, a w dłuższej perspektywie czasu nawet do nadwagi i otyłości.

Zdarzają się okresy, kiedy hotele przeżywają prawdziwe oblężenie. W takich chwilach pracownicy mogą nie nadążać z wykonywaniem swoich obowiązków i być przeciążeni pracą.

Wadą pracy w branży hotelarskiej (dotyczy to wybranych stanowisk) mogą być bardzo niskie zarobki, przy jednoczesnych dużych wymaganiach wobec pracownika.

Od pracowników branży hotelarskiej wymaga się dyspozycyjności. Może to stwarzać problemy z połączeniem życia prywatnego z zawodowym. Pracownicy pracujący wieczorami lub na noce mogą mieć zbyt mało czasu dla swoich rodzin.

Jak dostać pracę w hotelu? 

Jeżeli chcemy dostać pracę w hotelu, powinniśmy zastanowić się jakie stanowisko byłoby dla nas odpowiednie. Osoby, które mają doświadczenie w zarządzaniu zespołem, wykształcenie wyższe i perfekcyjne znają język angielski mogą ubiegać się o posadę dyrektora hotelu. Z kolei osoby nie mające dużego doświadczenia, za to komunikatywne i znające języki obce sprawdzą się jako recepcjoniści. W przypadku, gdy dopiero przyjechaliśmy do nowego kraju, a nasza znajomość języka jest słaba, możemy ubiegać się o posadę pokojówki.

Warunkiem otrzymania pracy w hotelu jest napisanie dobrego CV (a jeśli pracodawca tego wymaga – także listu motywacyjnego). Pamiętajmy, żeby nie wysyłać tego samego CV do wszystkich hoteli. Idealnie byłoby przygotować dokument pod konkretną ofertę pracy. Pisząc CV warto jest zacząć od podsumowania zawodowego (opiszmy w nim krótko nasze umiejętności, wykształcenie, doświadczenie i cele zawodowe). Dobrym pomysłem może być osobiste dostarczenie dokumentów pracownikowi zajmującemu się rekrutacją. Wówczas możemy zrobić dobre wrażenie, a także uzyskać informacje o pracy z pierwszej ręki.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox