Praca w Stanach Zjednoczonych – co trzeba o niej wiedzieć

Stany Zjednoczone to popularny kierunek dla Polaków szukających lepszej pracy i warunków do życia. Co musimy wiedzieć zanim zdecydujemy się przeprowadzić do USA? Jakie mamy szanse na znalezienie dobrze płatnej, satysfakcjonującej pracy?

Podjęcie pracy w USA – początki

Stany Zjednoczone dla wielu ludzi wydają się być prawdziwą ziemią obiecaną. Warto zdawać sobie sprawę, że nasze wyobrażenia (które są nierzadko jedynie wynikiem oglądania amerykańskich filmów) często znacząco różnią się od rzeczywistości. Jeżeli jednak jesteśmy zdeterminowani, musimy przygotować się na długi i często stresujący proces poszukiwań pracy i załatwiania licznych formalności.

Warto zdawać sobie sprawę, że Stany Zjednoczone to ogromny kraj, a realia życia i pracy mogą diametralnie się różnić w zależności od tego do jakiego stanu się udamy.

Jakie zawody są poszukiwane w Stanach Zjednoczonych?

Nasze szanse na otrzymanie pracy w Stanach Zjednoczonych są wysokie, jeżeli wykonujemy któryś z poszukiwanych w tym kraju zawodów. Obecnie w USA (tak jak i na całym świecie) poszukiwani są przedstawiciele zawodów związanych z nowymi technologiami. Na zatrudnienie mogą liczyć osoby posiadające uprawnienia i doświadczenie na takich stanowiskach jak: java developer, data scientist, product manager, inżynier Devops, inżynier ochrony danych, architekt korporacyjny, business development manager, mobile engineer, software engineer, dentysta, HR manager, salesforce developer, automation engineer, back end engineer, kierownik do spraw podatków, solutions engineer, cloud engineer, pielęgniarz, kierownik sprzedaży, business analyst, kierownik budowy, pośrednik nieruchomości, radca prawny, QA engineer, kierownik operacyjny, asystent lekarza, księgowy, analityk finansowy, rekruter korporacyjny, czy mechanical engineer.

Jeżeli szukamy pracy w swoim zawodzie, pamiętajmy, że konieczna będzie nostryfikacja dyplomu. W sytuacji, gdy okaże się, że program naszych studiów różnił się znacząco od programu analogicznego kierunku w USA, będziemy zobowiązani do zaliczenia dodatkowych przedmiotów, co może zająć sporo czasu.

Niezbędna wiza pracownicza

Żeby rozpocząć legalną pracę w Stanach Zjednoczonych potrzebujemy wizy pracowniczej. Zazwyczaj do jej otrzymania potrzebna jest nam oferta pracy od amerykańskiego pracodawcy.

Należy zdawać sobie sprawę, że istnieje kilka rodzajów wiz pracowniczych. Jedną z nich jest wiza pracownicza USA H-1B przeznaczona dla osób wykonujących zawody specjalistyczne. Żeby ją otrzymać trzeba posiadać tytuł licencjata, inżyniera, czy magistra w zawodzie, w którym zamierzamy pracować w Stanach. Innym rodzajem dokumentu jest wiza pracownicza USA H-2A, która pozwala na zatrudnienie tymczasowe w obszarze rolnictwa, gdzie w tej chwili jest wiele wolnych miejsc pracy. Pracownicy poszukiwani są na przykład do uprawy czy zbiorów owoców, warzyw, zbóż czy też do oporządzania gospodarstw.

Wiza pracownicza USA H-2B to wiza dedykowana pracownikom chcącym podjąć pracę tymczasową lub sezonową w USA. Jest to praca w sektorach, w których panuje niedobór pracowników.

Inne rodzaje wiz to: wiza pracownicza USA H-3, czyli tak zwana stażowa. Jest ona dedykowana osobom migrującym w celu odbycia (trwającego maksymalnie dwa lata) stażu w USA w dziedzinie innej niż uzyskane przez nie wykształcenie. Wiza H-4 jest przeznaczona dla małżonków i dzieci, będących towarzyszami osoby mającej wizę H. Z kolei wiza L-1 przeznaczona jest dla pracowników oddelegowanych do oddziału firmy (i L2 dla małżonków i dzieci). Wiza O oferowana jest osobom szczególnie uzdolnionym (w dziedzinach takich jak nauka, sztuka, sport, edukacja, biznes), a także posiadających osiągnięcia w kinematografii czy produkcji telewizyjnej oraz towarzyszącym im członkom rodziny. W Stanach Zjednoczonych obowiązuje także wiza P – przeznaczona dla artystów, wykonawców estradowych (a także osób towarzyszących podczas występów), jak również niektórych sportowców. Jest także wiza Q dedykowana dla osób podróżujących w ramach programu międzynarodowej wymiany kulturowej.

W niektórych przypadkach wizy pracownicze przyznawane są osobom, które nie posiadają jeszcze oferty pracy. Dotyczy to jednak tylko zawodów, w których jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników. Wówczas szanse, że osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie i doświadczenie nie znajdzie zatrudnienia są bliskie zeru.

Język angielski obowiązkowy

Osoby, które poważnie myślą o wyjeździe do pracy w Stanach Zjednoczonych muszą pamiętać, że w kraju tym językiem urzędowym jest język angielski. Jeżeli chcemy podjąć pracę, konieczna jest bardzo dobra znajomość tego języka.

W niektórych zawodach możliwe jest znalezienie zatrudnienia bez języka lub z minimalną jego znajomością, jednak są to zawody nie wymagające kwalifikacji (na przykład sprzątanie) i często nisko płatne. Nawet jeżeli chcemy zacząć pracować na stanowisku nie wymagających kwalifikacji, musimy zdawać sobie sprawę, że bez języka nie załatwimy ważnych spraw urzędowych, ciężko też będzie nam kontaktować się z pracodawcą.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox