Pracownik planuje odejście z firmy – symptomy, co zrobić w takiej sytuacji

Wielu pracowników rozważa odejście z firmy na długi czas przed zakomunikowaniem tego swoim przełożonym. Często zdarza się, że taka decyzja jest dla wszystkich dużym zaskoczeniem. Kiedy pracownik podejmie ostateczną decyzję, prawdopodobnie trudno będzie nam go zatrzymać. Jednak warto mieć świadomość, że istnieją symptomy, po których możemy rozpoznać, że osoba planuje odejście. Jeżeli nie jest w stu procentach przekonana, mamy szansę przekonać ją, żeby zmieniła zdanie. Po czym możemy rozpoznać, że nasz pracownik rozważa rezygnację z pracy?

Małe zaangażowanie w obowiązki zawodowe

Osoby, które rozważają odejście z pracy przestają angażować się w wykonywanie zawodowych obowiązków. Pracownik przestaje się starać, pracuje tylko tyle ile musi, ne jest zainteresowany nowymi projektami. Są to zachowania typowe dla osoby, która zdaje sobie sprawę, że w najbliższej przyszłości prawdopodobnie przestanie pracować dla danej firmy.

Pamiętajmy jednak, że mniejsze zaangażowanie może mieć wiele innych przyczyn. Być może pracownik ma problemy ze zdrowiem lub kłopoty w życiu osobistym. Warto jest jednak zachować czujność i obserwować taką osobę.

Częste rozmowy telefoniczne

Typowe dla ludzi, którzy stracili zainteresowanie pracą jest częste rozmawianie przez telefon, przerywanie wykonywania obowiązków, łatwe rozpraszanie się. Bardzo częste korzystanie z telefonu w godzinach pracy może wskazywać na to, że pracownik aktywnie szuka innego miejsca zatrudnienia (na przykład przegląda oferty pracy, odpowiada na pytania rekruterów).

Należy zdawać sobie sprawę, że częste korzystanie z telefonu może, ale nie musi oznaczać, że pracownik nie chce już u nas pracować. Takie zachowanie niekiedy jest spowodowane tym, że w życiu takiej osoby pojawiły się problemy, które wymuszają częste kontakty z najbliższymi. Być może ktoś w rodzinie naszego pracownika zachorował. Jeżeli widzimy, że takie sytuacje się powtarzają, być może warto jest dyskretnie zapytać taką osobę, czy wszystko jest u niej w porządku i zaoferować swoją pomoc.

Częstsze urlopy

Charakterystycznym zachowaniem pracowników, którzy zamierzają w najbliższej przyszłości zrezygnować z pracy są częste urlopy. Dodatkowo o urlopie zawiadamiają z niewielkim wyprzedzeniem czasowym (pracownik, któremu zależy na pracy raczej stara się przekazywać takie informacje wcześniej, gdyż chce uniknąć niepotrzebnego zamieszania). Oprócz opuszczania dni w pracy osoba taka może zacząć się spóźniać.

Spóźnianie się i urlopy mogą sugerować, że pracownik chce odejść z firmy. Jednak z drugiej strony mogą oznaczać, że w jego życiu prywatnym dzieje się coś złego. Niemniej jednak takie sytuacje powinny skłonić nas do rozmowy z podwładnym.

Wdawanie się w konflikty

Sygnałem chęci zmiany pracy może być wdawanie się w konflikty. Osoby, którym zależy na zatrudnieniu zazwyczaj unikają sytuacji konfliktowych, a w momencie gdy pojawiają się problemy – próbują rozwiązywać je w dyplomatyczny sposób. Jeżeli jednak pracownik podjął już decyzję o odejściu z firmy, nie będzie mu zależało na utrzymywaniu dobrych relacji z przełożonym i współpracownikami.

W takiej sytuacji warto jest się zastanowić, czy w ostatnim czasie wydarzyło się coś, co spowodowało, że pracownik poczuł się potraktowany niesprawiedliwie. Być może nie dostał podwyżki, choć uważał, że na nią zasługuje. Może starał się o awans lub zaangażowanie przy interesującym go projekcie. Warto jest porozmawiać z nim i wyrazić nasze zaniepokojenie, a także zapytać jak moglibyśmy rozwiązać ten problem z korzyścią dla wszystkich.

Widoczne zmiany w relacjach z zespołem

U osób zamierzających rzucić pracę często obserwuje się zmiany w relacjach z innymi pracownikami. Jeżeli pracownik, który wcześniej zachowywał się zupełnie inaczej zamierza odejść z firmy może wykazywać niechęć do rozmów i integrowania się ze swoimi współpracownikami.

Tu również konieczna jest rozmowa i wyjaśnienie sytuacji – być może pracownik przeżywa trudne chwile i stąd wynika jego niechęć do kontaktów z ludźmi.

Co robić, gdy uważamy, że nasz pracownik zamierza odejść z firmy?

Jeżeli obserwujemy u swojego pracownika powyższe symptomy i uważamy, że zamierza on zmienić pracę, nie powinniśmy reagować emocjonalnie. Nie zakładajmy też, że na pewno mamy rację. Być może osoba ta ma poważne problemy.

Tym co na pewno powinniśmy jak najszybciej zrobić jest rozmowa z pracownikiem. Szczera rozmowa (czasami wyjaśnienie naszych intencji może całkowicie zmienić postać rzeczy) i chęć udzielenia pomocy mogą rozwiązać trudną sytuację i sprawić, że pracownik zmieni zdanie. Jeżeli mamy takie możliwości możemy zaproponować podwładnemu wsparcie (na przykład bezpłatne konsultacje z psychologiem). W przypadku, gdy osoba ta czuje się przeciążona obowiązkami może pomóc jej dłuższy urlop.

Pamiętajmy, że nie możemy nikogo siłą zmusić, żeby dla nas pracował. Gdy pracownik jest przekonany, że chce odejść i uważa, że nic nie jest w stanie go od tego odwieść – po prostu uszanujmy jego decyzję.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox