Prawa i lewa półkula mózgu – za co odpowiadają?

Ludzki mózg składa się z dwóch półkul – prawej i lewej. Obydwie półkule są aktywne, działają w różny sposób, są jednak od siebie zależne. Dzięki prawej półkuli jesteśmy w stanie wpaść na świetny pomysł, jednak to za sprawą półkuli lewej będziemy wiedzieli jak go zrealizować. Kluczem do sukcesu zarówno w życiu osobistym, jak i w pracy jest płynna współpraca pomiędzy prawą a lewą półkulą naszego mózgu.

Prawa i lewa półkula mózgu – jakie są ich zadania

Prawa półkula mózgu jest odpowiedzialna między innymi za zdolność do abstrakcyjnego myślenia, zdolności artystyczne, możliwość kierowania się swoją intuicją. Dzięki niej jesteśmy kreatywni, możemy wpadać na doskonałe pomysły, tworzyć muzykę.

Lewa półkula jest odpowiedzialna za logiczne myślenie. To dzięki niej mówimy, a także rozumiemy, co mówią do nas inne osoby. Zadaniem lewej półkuli jest analizowanie różnych, często skomplikowanych spraw, wykonywanie obliczeń matematycznych, rozpoznawanie rozmaitych przedmiotów jedynie za pomocą dotyku. Półkula ta jest również odpowiedzialna za pisanie.

Pamiętajmy, że pomimo specjalizacji półkul mózgowych, nie są one w stanie wykonywać swoich zadań samodzielnie. Niezależnie od tego, czy chcemy pisać, komunikować się z innymi, tworzyć dzieła muzyczne, czy wyobrażać sobie różne przedmioty w przestrzeni – obie półkule muszą działać prawidłowo i stale komunikować się ze sobą.

Ciekawą sprawą jest jak półkule mózgu wpływają na prawo lub leworęczność człowieka. W przypadku, gdy jesteśmy praworęczni, za poruszanie prawymi kończynami odpowiada głównie lewa półkula mózgu. U osób leworęcznych za ruch prawymi kończynami odpowiada prawa półkula. Prawo lub leworęczność są uwarunkowane czynnikami genetycznymi.

Jak synchronizować półkule naszego mózgu?

To w jaki sposób radzimy sobie w życiu i w pracy jest uzależnione od współpracy półkul naszego mózgu. Warto zdawać sobie sprawę, że jakość tej współpracy nie jest nam dana raz na zawsze. Mamy duże możliwości jej poprawy.

Ciekawym, a zarazem skutecznym sposobem synchronizacji półkul mózgowych jest słuchanie muzyki z dudnieniami różnicowymi. Taka muzyka nie tylko poprawia sprawność mózgu, ale i znakomicie relaksuje. Warto wypróbować płyt z nagraniami hipnotycznymi (pamiętajmy jedynie o tym, żeby nie słuchać ich w samochodzie), które z jednej strony synchronizują półkule mózgowe, a z drugiej – przekazują nam wiele pozytywnych sugestii.

Znacznie trudniejszym, bardziej wymagającym, ale i najskuteczniejszym sposobem jest żonglerka. W proces żonglowania zaangażowana jest kora czołowa (jej zadaniem jest planowanie ułożenia rąk, a także głowy i reszty ciała), móżdżek (odpowiada on za ruch gałek ocznych, a także utrzymanie równowagi), kora ruchowa (dzięki niej możliwe jest wykonanie złożonej sekwencji ruchów).

W synchronizacji półkul mózgowych pomogą nam takie ćwiczenia jak joga, czy taijiquan. Już jako małe dzieci ćwiczymy współpracę lewej i prawej półkuli – na przykład poprzez raczkowanie. Specjaliści zajmujący się synchronizacją półkul mózgowych polecają raczkowanie również dorosłym.

Ćwiczeniem, które będzie wspomagało współpracę między półkulami jest jednoczesne masowanie się po brzuchu i klepanie po głowie. W ten sposób naprzemienne wykonywanie różnych czynności dwiema rękami. Początkowo wykonywanie tego ćwiczenia może sprawiać nam trudność, jednak po kilku sesjach nasze ruchy powinny stać się płynne.

Efektywnymi ćwiczeniami są także brzuszki po skosie i przywodzenie kolan do łokci na stojąco. Żeby ćwiczenia wspierające współpracę pomiędzy półkulami mózgowymi przyniosły nam największe korzyści, należy powtarzać je regularnie.

Jak jeszcze możemy zadbać o swój mózg?

Większość z nas może w dużej mierze poprawić funkcjonowanie prawej i lewej półkuli mózgowej, a także komunikację między nimi (i to niezależnie od tego w jakim jesteśmy wieku). Pamiętajmy, że nasz mózg lubi wszystko, co stanowi dla niego intelektualne wyzwanie. Warto uczyć się nowych rzeczy (przy czym musimy pamiętać, że nauka nie może być dla nas torturą – uczmy się rzeczy, które nas interesują, sprawiają nam przyjemność). Pomoże nam zarówno nauka gry na instrumencie, nauka nowego tańca, zapisanie się na kółko szachowe, kurs rysunku, rozwiązywanie skomplikowanych zadań matematycznych, czytanie książek, które stanowią wyzwanie dla ludzkiego mózgu (na przykład kryminałów). Możemy zapisać się na studia lub do klubu dyskusyjnego. Unikamy schematów – starajmy się chodzić do pracy różnymi drogami.

Nasz mózg bardzo lubi medytację, a także ćwiczenia fizyczne. Osoba, która chce cieszyć się sprawnym mózgiem do późnej starości powinna regularnie ćwiczeń. Warto jest biegać, spacerować, pływać, tańczyć, jeździć na rowerze, wspinać się, grać w tenisa. Ważniejsza od intensywności treningów jest ich regularność.

Mózg potrzebuje również dobrej diety. Badania pokazują, że największe korzyści przyniesie mu dieta śródziemnomorska. Jest ona oparta na żywności niskoprzetworzonej, zawiera duże ilości warzyw, owoców, a także zdrowych tłuszczów (dla naszego mózgu pożyteczne są szczególnie nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3). Niezmiernie ważne jest, żeby się nie przejadać. Specjaliści zalecają, żeby wstawać od stołu, kiedy nie czujemy się w pełni syci.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox