Programista – charakterystyka zawodu, jak zostać programistą

Zawód programisty budzi współcześnie ogromne zainteresowanie. Zapotrzebowanie na doświadczonych programistów jest obecnie większe niż ilość osób posiadających odpowiednie kompetencje. Na czym polega praca programisty? Jak nauczyć się programować? Czy osoba bez studiów informatycznych ma szanse na zatrudnienie w tym zawodzie?

Kim jest programista?

Programista (nazywany także koderem lub deweloperem) jest to osoba, która pisze programy komputerowe w jednym z wielu języków programowania. Znaczna część programistów zna co najmniej kilka języków programowania, ale jest prawdziwym ekspertem się tylko w jednym z nich. Potocznie programistami nazywa się także osoby wykonujące zawód analityka systemu, inżyniera oprogramowania, projektanta oprogramowania, czy projektanta stron internetowych. Zawód programisty jest współcześnie jedną z lepiej płatnych profesji.

Na czym polega praca programisty?

Praca programisty jest bardzo różnorodna. Trudno jest jednoznacznie określić na czym polega praca programisty, gdyż zawód ten dynamicznie się rozwija. Programistami nazywa się specjalistów od front-endu, którzy zajmują się projektowaniem interfejsów www, a następnie dbają o ich prawidłowe funkcjonowanie. Programista może być back-end developerem pracującym nad różnymi funkcjonalnościami danej aplikacji (zajmuje się on między innymi tworzeniem baz danych). Część programistów to Full Stack Developerzy posiadający kompetencje do tworzenia front-endu i back-endu.

Są programiści zajmujący się jedynie programowaniem gier, inni programują urządzenia przemysłowe.

Jak zostać programistą?

Rozpocząć karierę w zawodzie programisty można na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest ukończenie studiów informatycznych, podczas których uczy się między innymi programowania. Jednocześnie należy pamiętać, że same studia są niewystarczające, żeby być dobrym programistą. Niestety polskie placówki edukacyjne oferują zbyt małą ilość zajęć praktycznych, dodatkowo niewystarczająco szybko dostosowują program studiów do błyskawicznie rozwijającego się rynku pracy. Informatykę można studiować zarówno na publicznych, jak i prywatnych uczelniach.

Osoba pragnąca zostać programistą musi spędzić dużo czasu na samodzielnym uczeniu się języków programowania. Bardzo pomocne w nauce mogą być różnego rodzaju kursy programowania. Jednocześnie zanim zdecydujemy się wydać kilkanaście tysięcy złotych na kurs programowania, powinniśmy sprawdzić materiały, które są dostępne za darmo (darmowych kursów do nauki programowania nie brakuje w sieci). Dodatkowo stosunkowo niewielkim kosztem można zaopatrzyć się w literaturę do nauki kodowania. Pamiętajmy, że nawet najbardziej prestiżowy kurs nie zastąpi tysięcy godzin samodzielnej pracy.

Jakie są zalety i wady pracy programisty?

Jedną z większych zalet pracy programisty są wysokie zarobki (często nieosiągalne w wielu innych zawodach). Zawód programisty bardzo dynamicznie się rozwija i wszystko wskazuje na to, że z każdym rokiem zapotrzebowanie na specjalistów od programowania będzie coraz większe. Daje to poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Programista to bardzo rozwojowy zawód (osoby zajmujące się programowaniem niemal codziennie uczą się nowych rzeczy) i wymagający stałego podnoszenia swoich kwalifikacji. Dla wielu programistów ogromną zaletą są elastyczne godziny pracy, a nawet możliwość pracy zdalnej.

Programista, który nie jest zadowolony z pracy dla konkretnej firmy nie ma problemów ze znalezieniem innego zatrudnienia.

Dużą zaletą pracy w tym zawodzie jest fakt, że programistom łatwo jest znaleźć dobrze płatną pracę za granicą.

Wadą tego zawodu jest konieczność spędzania długich godzin przed komputerem. Z pewnością nie jest to praca, którą można wykonać w ciągu kilku godzin i wyjść do domu. Programista w obliczu problemów zmuszony jest do praktycznie ciągłej pracy (do momentu, kiedy problem nie zostanie rozwiązany). 

Dla części programistów problemem jest konieczność stałego podnoszenia swoich kwalifikacji. W tym zawodzie osoba, która się nie uczy, po prostu wypada z obiegu. W wielu sytuacjach praca programisty to praca pod presją czasu, co może wiązać się z dużym stresem.

Jak zdobyć posadę programisty?

Zdobycie posady programisty nie jest niczym trudnym dla osoby, która posiada kierunkowe wykształcenie i doświadczenie. Do takich osób często zgłaszają się sami rekruterzy. Jeżeli nie jesteśmy jeszcze ekspertami w swojej branży, możemy poszukać ogłoszeń na portalach pracy. Jeszcze lepszym pomysłem jest zgłoszenie się do firm, w których chcielibyśmy pracować, nawet jeśli nie prowadzą one w danym momencie rekrutacji.

Studenci informatyki powinni regularnie odwiedzać biura karier na swojej uczelni. Takie instytucje oferują liczne praktyki, staże, a także pracę na cały etat. Część programistów decyduje się na pracę w charakterze freelancera. Nie pracują oni dla konkretnego pracodawcy, a przyjmują pojedyncze zlecenia. Współcześnie w sieci można znaleźć wiele portali branżowych, które oferują zlecenia dla programistów.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox