Rozmowa kwalifikacyjna – 9 błędów, które powodują, że marnujesz mnóstwo czasu i pieniędzy

Rozmowa o pracę jest trudna zarówno dla kandydatów, jak i dla samego prowadzącego, czyli pracodawcy. Od niej zależy otrzymanie pracy i z drugiej strony, pozyskanie pracownika. Warto więc dobrze przygotować się do tego spotkania.

Najczęściej popełniane błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Bardzo często rozmowa kwalifikacyjna prowadzona jest błędnie, co generuje komplikacje i problemy już na samym początku. Pierwszym błędem często są same pytania rekrutera. Takie spotkanie nieco odbiega od tradycyjnej rozmowy, dlatego najlepiej dobrze się do niego przygotować. W czasie rozmowy rekrutacyjnej niektórzy idą na żywioł. Zdarza się nawet, że każdego kandydata pytają o coś innego, o wielu pytaniach w ogóle zapominają. Przed rozmową kwalifikacyjną nie notują ważnych kwestii, pytań itd. A to niestety błąd. Innym błędem jest zbyt szybkie podjęcie decyzji co do konkretnego kandydata. Błędem jest również zbyt szybka decyzja co do zatrudnienia konkretnego kandydata. Prowadząc rozmowę rekrutacyjną, pracodawca czy rekruter jest w najbardziej komfortowej sytuacji. Jest w swoim miejscu pracy i pewnie czuje się na swojej pozycji. Kandydaci mogą się stresować. Niestety często są skreślani tylko dlatego, że z powodu stresu nie wypadli najlepiej, pomimo iż mają dobre kwalifikacje i doświadczenie. To też niewłaściwe zachowanie ze strony pracodawcy. Błędem jest również brak informacji zwrotnej do kandydatów. Potencjalny pracodawca powinien też dużo słuchać, a nie tylko mówić. Wielu z nich popełnia ten błąd. Niektórzy przeprowadzają rekrutację w zbyt oficjalnej atmosferze, w stresujących warunkach. Kandydaci nie czują się zbyt swobodnie, co ich dodatkowo stresuje. Wielkim błędem pracodawcy jest zatrudnienie pracownika, który ma podobny charakter i fajnie się z nim rozmawia. To zbyt mało biorąc pod uwagę interesy firmy. Błędem jest również zatrudnianie kandydata wyłącznie za kompetencje, a zapominanie o osobowości i postawie.

Do czego prowadzą błędy popełnione na rozmowie kwalifikacyjnej?

Niestety źle przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna prowadzi do straty czasu i pieniędzy. To przede wszystkim zaprzepaszczenie szansy na zatrudnienie odpowiedniego pracownika. Wśród kandydatów może pojawić się idealny, ale przez chaotycznie przeporwadzoną rozmowę, może on zostać przeoczony. Z kolei jeśli pracodawca podczas kolejnych rozmów kwalifikacyjnych nie znajdzie odpowiedniego kandydata, to będzie organizował kolejne rekrutacje, co przyczyni się do coraz większych strat.

Jak poprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?

Do rozmowy trzeba się przygotować. Spisać pytania, stworzyć miłą atmosferę, zadbać o to, aby kandydaci w tym miejscu czuli się dobrze i komfortowo. Kawa czy herbata to dodatkowy plus. Należy też uzborić się w cierpliwość i dać wypowiedzieć się kandydatom, trzeba ich po prostu wysłuchać.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox