Rozmowa kwalifikacyjna – typowe pytania i najlepsze odpowiedzi (cz. 2)

Do rozmowy kwalifikacyjnej dobrze jest się przygotować. Jednym z najlepszych sposobów jest poznanie pytań najczęściej zadawanych przez rekruterów i dokładne zastanowienie się nad odpowiedziami. Dzięki takiej analizie zmniejszymy poziom stresu, gdyż będziemy mieć stuprocentową pewność, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby dobrze wypaść na rozmowie o pracę. Poniżej zamieszczamy pytania, które kandydaci na rozmowach rekrutacyjnych słyszą regularnie.

Jakie doświadczenie zawodowe posiadasz?

Możemy być pewni, że na rozmowie kwalifikacyjnej usłyszymy pytanie o nasze doświadczenie zawodowe. Jeżeli byliśmy w przeszłości zatrudnieni na podobnym stanowisku opowiedzmy o tym co najbardziej podobało nam się w tej pracy, a z czego byliśmy zadowoleni mniej (o ile były takie czynności). W przypadku, gdy układała się nam współpraca z osobami w naszym zespole – koniecznie to podkreślmy. Warto też się chwalić – opowiedzmy o tym za co przełożeni cenili nas najbardziej.

Mówiąc o doświadczeniu zawodowym zawsze wspominajmy o naszych (nawet najdrobniejszych) osiągnięciach. Do tego celu dobrze jest wykorzystywać liczby i procenty (na przykład udało się nam zwiększyć sprzedaż o 30%).

Osoby świeżo po studiach, które nie mają doświadczenia zawodowego mogą opowiedzieć o umiejętnościach i doświadczeniach zdobytych w trakcie studiów (na przykład w różnego rodzaju organizacjach studenckich, wolontariacie, czy kołach naukowych).

Czego oczekujesz wobec tej pracy?

Rekruter będzie chciał się dowiedzieć jakie są nasze oczekiwania wobec pracy w danej firmie. Jakich spodziewamy się warunków finansowych. Może pojawić się również pytanie o to, czy uczestniczymy w innych procesach rekrutacyjnych.

Specjaliści zalecają, żeby powiedzieć, że aplikowaliśmy do kilku firm i czekamy na odpowiedzi od nich. Jeżeli chodzi o nasze oczekiwania finansowe, powiedzmy jakie wynagrodzenie byłoby dla nas satysfakcjonujące (do tego pytania należy się przygotować wcześniej ustalając jakie stawki pracodawca oferuje na konkretnym stanowisku – wówczas nie podamy ani zbyt niskiej, ani za wysokiej kwoty).

Co jest dla ciebie najważniejsze w pracy?

Na pytanie o to co jest dla nas najważniejsze w pracy nie zawsze warto odpowiadać szczerze. Jeżeli aplikujemy do danej firmy jedynie dlatego, że nie mamy lepszych perspektyw i bardzo potrzebujemy gotówki, zachowajmy tę informację dla siebie. Nie mówmy też, że siedziba firmy znajduje się niedaleko naszego miejsca zamieszkania i jest to nasza główna motywacja do podjęcia pracy.

Zdecydowanie dobrze jest przemyśleć jakie możliwości rozwoju daje nam dane stanowisko. Być może dzięki tej pracy jesteśmy w stanie nauczyć się nowych rzeczy, które przydadzą się nam w karierze. Szukając odpowiedzi na to pytanie dowiedzmy się czegoś więcej o firmie, do której aplikujemy. Być może wspiera ona działania na rzecz ochrony środowiska, a przyroda jest w naszym życiu wielką wartością.

Dlaczego powinniśmy zatrudnić cię akurat na tym stanowisku?

Podczas rozmowy rekrutacyjnej może paść pytanie o to dlaczego firma powinna zatrudnić nas akurat na tym konkretnym stanowisku. Zastanówmy się jaka osoba najlepiej nadaje się do tej pracy, jakie cechy charakteru posiada, jakie są jej zainteresowania. Jeżeli znajdziemy cechy charakteru i zainteresowania idealnego kandydata, które są zbieżne z naszymi, koniecznie opowiedzmy o nich rekruterowi (i podajmy przykłady z życia, które je potwierdzają). Gdy ubiegamy się o stanowisko sprzedawcy, możemy powiedzieć, że jesteśmy osobami lubiącymi kontakt z ludźmi, łatwo nawiązujemy i utrzymujemy relacje z nowo poznanymi osobami, posiadamy wysoko rozwinięte umiejętności negocjacyjne. Wiemy też, że umiejętności sprzedaży są we współczesnym świecie niezbędne (możemy w obrazowy sposób powiedzieć w czym w przyszłości mogłyby nam pomóc) i bardzo zależy nam na tym, żeby je rozwijać.

Co wiesz o naszej firmie?

Pytania o firmę, do której aplikuje kandydat są bardzo częste. Mogą bardzo szybko pokazać rekruterowi, czy kandydat poważnie myśli o pracy i czy przygotował się do rozmowy kwalifikacyjnej (są kandydaci, które zadają takie pytania rekruterom). Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy zapoznać się z treściami zawartymi na stronie internetowej przedsiębiorstwa. Sprawdźmy czym dokładnie firma się zajmuje, od kiedy działa, jakie są jej nadrzędne wartości (dobrze jest podkreślić, że wartości firmy są bliskie również nam i jest to jeden z powodów, dla których chcemy w niej pracować).

Jak długo pracowałeś w poprzedniej firmie?

Problemem wielu kandydatów jest niepodawanie w CV pełnych dat zatrudnienia na poprzednich stanowiskach pracy. Operują oni tylko latami, zapominając o miesiącach. Jeżeli nieścisłości te występują również i w naszym CV – możemy się spodziewać, że rekruter poruszy ten temat. Podanie odpowiedzi może pokazać, że mieliśmy dłuższą przerwę w zatrudnieniu. Naturalnym następstwem jest pytanie o przyczynę tej przerwy. Żeby nie poczuć się zmieszanym i zestresowanym, przygotujmy wcześniej odpowiedzi na te pytania.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox