Współpracownicy – jak mogą pomóc w rozwoju kariery?

Osoby zatrudnione w dużych firmach nie powinny narzekać na współpracowników. Odpowiednie podejście do ludzi, którzy z nami pracują może okazać się bardzo pomocne w rozwoju kariery zawodowej. Jak korzystać z dobrych relacji ze współpracownikami?

Współpracownik nie musi być problemem

Część z nas uważa swoich pracowników za przeszkodę w drodze do awansu. Mamy skłonność do narzekania na osoby, z którymi pracujemy. Częściej wytykamy ich wady niż doceniamy zalety. Jest to błędne podejście, które donikąd nas nie zaprowadzi. Wchodzenie w konflikty ze współpracownikami może jedynie sprawić, że praca będzie bardziej uciążliwa. Znacznie lepiej jest zacząć się od nich uczyć. Pamiętajmy, że nie tylko ludzie zajmujący wyższe stanowiska są wartościowymi nauczycielami. Bardzo często zdarza się, że pracujemy z ludźmi w różnym wieku, z rozmaitym (innym od naszego) bagażem doświadczeń. Zdaniem psychologów zmiana sposobu myślenia wystarczy, żeby zacząć się rozwijać. Spójrzmy na swoich współpracowników jak na ogromny potencjał.

Czego można uczyć się od współpracowników?

Zaletą wielu firm jest zatrudnianie różnorodnych ludzi. Mogą się od nas różnić wiekiem, wykształceniem, doświadczeniem życiowym. Jeżeli w naszej firmie pracują osoby dojrzałe, z bogatym doświadczeniem zawodowym, powinniśmy znaleźć czas, żeby posłuchać co mają do powiedzenia. Osoby młodsze od starszych kolegów mogą uczyć się odpowiedzialności, nawiązywania dobrych relacji z ludźmi, pokory, cierpliwości, wiarygodności, niezależności, lojalności. Pracownicy bardzo młodzi są często dynamiczni, pełni zapału, optymistycznie podchodzą do życia. Wielu z nich nie zna świata bez nowych technologii, dlatego mogą stać się nauczycielami dla ludzi starszych.

Warto dowiedzieć się jakie wykształcenie mają pracujący z nami ludzie. Przykładowo, jeżeli mamy w zespole socjologów, dowiedzmy się w jaki sposób postrzegają rozmaite sytuacje. Podobnie z ekonomistami, matematykami, informatykami, czy absolwentami pedagogiki.

Pracując z osobami zróżnicowanymi pod względem etnicznym uczymy się tolerancji i poznajemy nowe kultury. Jest to wiedza bezcenna dla współczesnego człowieka, który żyje w społeczeństwie wielokulturowym. O ile żyjąc w tym samym mieście, a nawet na tym samym osiedlu możemy nie mieć ze sobą kontaktu, o tyle w pracy musimy go nawiązać (nawet jeżeli wiele nas dzieli). Mamy również szansę nauczenia się języków obcych.

Nauka pracy w grupie

Doceńmy fakt, że pracujemy z ludźmi, którzy się od nas różnią. Dzięki nim możemy uczyć się pracy w grupie, rozwiązywania konfliktów, negocjacji. Umiejętność pracy w grupie jest niesamowicie ważna (warto zdawać sobie sprawę, że dla połowy pracodawców jest najważniejszą cechą pracownika) i możemy mieć pewność, że w przyszłości zaprocentuje.

Umiejętność współpracy w zespole sprawia, że wszystkie nasze działania stają się bardziej efektywne. Zaczynamy lepiej radzić sobie z klientami, przestajemy czuć się zagubieni w sytuacjach, które są dla nas nowe.

Dzięki podjęciu wysiłku i uczeniu się od swoich współpracowników mamy szansę na nawiązanie nowych, ciekawych znajomości.

Umiejętność pracy w grupie – w jaki sposób pracodawca ją weryfikuje?

Niezależnie od tego czy nasze obecne stanowisko wymaga umiejętności pracy z ludźmi, czy też nie, warto wykorzystać każdą wolną chwilę na kontakty ze współpracownikami. Jest to ważne, gdyż umiejętności pracy zespołowej może zaprocentować w naszej kolejnej pracy.

Pamiętajmy, że dla wielu pracodawców umiejętność współpracy jest jedną z ważniejszych cech pracownika. Z tego względu mogą chcieć ją zweryfikować podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Pytania sprawdzające naszą umiejętność współpracy mogą brzmieć następująco:

Z jakim typem osób trudno ci się współpracuje – podaj dwa kryteria takich osób. Opisz sytuację z twojego życia zawodowego, kiedy musiałeś podjąć współpracę z trudnym pracownikiem. Jakie były efekty tej współpracy?

Opowiedz mi o sytuacji, w której musiałeś współpracować z innymi pracownikami. Jak przebiegała ta współpraca?

– Czym według ciebie są najważniejsze sukcesy w pracy zespołowej? Podaj proszę ich przykłady z własnego doświadczenia.

– Opowiedz o sytuacji, kiedy z jakichś przyczyn musiałeś pracować w grupie, w której brakowało kilku osób. Czy ich nieobecność wpłynęła na współpracę? Jeżeli tak – opowiedz w jaki sposób?

– Czy możesz przypomnieć sobie sytuację, w której zauważyłeś, że twój współpracownik wykonuje zadanie nieprawidłowo. Jak wówczas postąpiłeś?

Opowiedz o sytuacji z życia, kiedy grupa współpracowników postąpiła wbrew twojemu zdaniu. Co to była za decyzja? Dlaczego uważałeś, że współpracownicy powinni postąpić inaczej? Jak zareagowałeś na tą decyzję?

Konieczność współpracy z innymi ludźmi (nawet jeżeli się z nimi nie zgadzamy) warto traktować jako wielki atut. Dzięki współpracownikom możemy nauczyć się patrzenia na różne sprawy z innej perspektywy. Uczymy się empatii, sprawnego rozdzielania zadań, szukania kompromisów, negocjacji, rozwiązywania trudnych niekiedy problemów.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox