Złotnik jubiler – charakterystyka zawodu, jak zostać jubilerem

Złotnik jubiler to specjalista zajmujący się wyrobem różnego rodzaju biżuterii. Wykonuje on swoje obowiązki w pracowni złotniczej, a jego praca ma charakter indywidualny. Jakie są szczegółowe zadania osoby zatrudnionej na stanowisku jubilera. Jakie wykształcenie trzeba posiadać, żeby rozpocząć pracę w tym zawodzie? Jakie cechy musi posiadać kandydat na jubilera?

Złotnik jubiler – jakie są jego obowiązki?

Paca jubilera polega na ręcznej produkcji różnego rodzaju biżuterii, przedmiotów kultu religijnego, a także przedmiotów codziennego użytku. Jego wyroby wykonywane są ze srebra, złota i platyny, a zdobione kamieniami półszlachetnymi i szlachetnymi.

Jubiler może wykonywać przedmioty zgodnie ze swoją koncepcją lub korzystać z gotowych wzorów. Specjalista ten musi rozpoznawać metale i kamienie szlachetne. W zakres jego obowiązków wchodzi sporządzanie stopów metali i określanie ich próby.

Złotnik korzysta ze specjalnych narzędzi jubilerskich (rylec, walcarka złotnicza, wiertarka, pilniki, polerka elektryczna i inne). Może on nadawać kształty przedmiotom ręcznie lub z wykorzystaniem obróbki mechanicznej. Jubiler łączy elementy z metali szlachetnych przy pomocy lutownicy. Gdy osiągną one pożądany kształt – zajmuje się ich obróbką, która może polegać na grawerowaniu, polerowaniu, szlifowaniu, matowaniu.

Jubiler może zajmować się naprawą biżuterii przyniesionej przez klientów, zmniejszaniem pierścionków, łańcuszków i bransoletek. W zakres jego kompetencji wchodzi ponadto wycena i sprzedaż biżuterii.

Jak zostać jubilerem?

Osoby, które chcą rozpocząć karierę w zawodzie jubilera mogą zdobyć niezbędne kwalifikacje w zasadniczej szkole zawodowej. Osoby dorosłe, które posiadają już wykształcenie mogą nauczyć się wykonywania zawodu w zakładzie jubilerskim pod okiem osoby, która posiada tytuł mistrza tego rzemiosła (okres nauki trwa w tym przypadku około dwóch lat). Innym sposobem na zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu jest zapisanie się na kurs przyuczający, a następnie zdanie egzaminu zawodowego (kursy tego typu oferowane są przez zakłady doskonalenia zawodowego znajdujące się na terenie całego kraju).

Jakie cechy powinien posiadać kandydat na złotnika?

Zawód jubilera wymaga ściśle określonych predyspozycji psychicznych i fizycznych. Osoba, która chce zostać jubilerem musi być bardzo dokładna i cierpliwa. Niezbędne są tu również uzdolnienia artystyczne (wiele wyrobów jubilerskich to w rzeczywistości małe dzieła sztuki). Kandydat powinien posiadać wyobraźnię przestrzenną, ważna jest umiejętność rysunku i wykonywania projektów.

Osoby, które sprawdzają się na stanowisku złotnika są opanowane, zrównoważone psychicznie, potrafią podejmować decyzje. Ważne w ich pracy jest skupienie się na wykonywaniu jednej czynności, a z drugiej strony podzielność uwagi.

Kandydatom na złotników przydają się umiejętności techniczne i rachunkowe. Dobrze, kiedy osoby takie interesują się naukami technicznymi, artystycznymi, matematyką, chemią i fizyką.

Jubiler musi umieć organizować pracę swoją, a także swoich podwładnych. Do jego zadań należy także obsługa klienta, z tego względu musi posiadać wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne, umiejętności sprzedażowe.

W przypadku zawodu jakim jest złotnik jubiler nie ma granic wiekowych. Pracę mogą rozpocząć nawet osoby po sześćdziesiątym roku życia, pod warunkiem, że są wystarczająco sprawne.

Jeżeli chodzi o wymagania fizyczne, osoba pragnąca podjąć pracę w zawodzie jubilera musi mieć dobry wzrok – biżuteria jest niewielka, a wszystkie jej detale muszą być wykonane bardzo precyzyjnie. Jako, że złotnik musi rozróżniać metale i kamienie szlachetne – koniecznie musi widzieć wszystkie kolory. Niezwykle ważna jest zręczność i sprawny zmysł dotyku.

Złotnik jubiler – choroby zawodowe i przeciwwskazania do wykonywania zawodu

Przeciwwskazaniami do wykonywania zawodu jubilera są poważne wady wzroku (takie, których nie da się zniwelować przy pomocy okularów korekcyjnych), alergie, schorzenia skutkujące brakiem zręczności manualnej.

Jeżeli chodzi o choroby zawodowe osoby pracujące w zawodzie jubilera narażone są na schorzenia układu kostno-stawowego, mięśniowego, co wiąże się z długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji.

Ile zarabia jubiler?

Zawód jubilera nie należy do najlepiej opłacanych profesji w Polsce. Pracownicy zazwyczaj nie otrzymują wynagrodzenia przekraczającego średnią krajową (wielu z nich zarabia znacznie mniej). Pamiętajmy jednak, że zarobki są zróżnicowane i zależą od wykształcenia, doświadczenia, umiejętności, tego w jakim zakładzie jest zatrudniony jubiler. Osoby posiadające tytuł mistrza rzemiosła zarabiają więcej od pracowników z tytułem czeladnika.

Jak wygląda dzień pracy jubilera?

Jubiler swoją pracę wykonuje w pracowni złotniczej. W miejscu takim oprócz niego pracuje zazwyczaj dwóch lub trzech rzemieślników. Praca odbywa się w dzień (zazwyczaj od 10 do 18). Praca wykonywana jest w ubraniach roboczych i nadzorowana przez mistrza. Osoby z tytułem mistrza jubilerstwa zajmują się nie tylko wyrobem biżuterii, ale również obsługą klienta.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox