Zmiana zawodu – jak zrobić to skutecznie?

Zmiana zawodu (nawet w dojrzałym wieku) jest czymś zupełnie naturalnym. Dawno minęły już czasy, kiedy człowiek był przypisany do jednego zawodu na całe życie. Być może znaleźliśmy nową pasję, mamy problemy z wypaleniem zawodowym, uważamy, że w obecnej pracy osiągnęliśmy już wszystko co możliwe. Nie powinniśmy pozostawać przy zawodzie, który nie daje nam satysfakcji. Zmiana branży w niektórych wypadkach może być trudna, jednak nie niemożliwa. Co zrobić, żeby skutecznie zmienić branżę?

Dlaczego potrzebujemy zmiany branży?

Zmiana branży może być nam potrzebna z wielu powodów. Jeżeli cierpimy z powodu chronicznego zmęczenia, czujemy się wypaleni, praca, która kiedyś nas satysfakcjonowała nie sprawia nam już żadnej przyjemności, powinniśmy poszukać pomocy. Nie powinniśmy od razu składać wypowiedzenia, gdyż nie muszą być to objawy wypalenia zawodowego, a zwyczajnej depresji. Jeżeli po przebyciu terapii dojdziemy do wniosku, że nie chcemy już robić tego, co do tej pory, możemy myśleć o zmianie branży.

Sygnałem, że potrzebujemy gruntownych zmian w życiu zawodowym jest brak zaangażowania w wykonywane obowiązki, a także niedocenianie swojego doświadczenia i umiejętności. Zdarza się, że zarabiamy bardzo dobrze, jednak pieniądze, które otrzymujemy nie są w stanie zrekompensować nam braku zadowolenia z wykonywanej pracy, a nawet uczucia pustki. Dla większości ludzi dobra pensja jest główną motywacją do podejmowania pracy zarobkowej. Jednak po wielu latach pieniądze nie motywują nas już tak bardzo.

Jeżeli nie odczuwamy satysfakcji z wykonywanej pracy, a jednocześnie bardzo zazdrościmy kolegom i koleżanką wykonującym zupełnie inne zawody, może być to sygnał, że potrzebujemy zmiany branży. Zazwyczaj jest tak, że zazdrościmy innym tego, co sami chcielibyśmy mieć. Osoby, które wykonują nieodpowiednią dla siebie pracę często mają wrażenie, że marnują swój potencjał. Mogą uważać, że aktualne stanowisko pracy nie wykorzystuje w pełni ich umiejętności i mocnych cech charakteru.

Zastanówmy się na przebranżowieniem, gdy zauważymy, że przestaliśmy planować swoją przyszłość zawodową i mamy poczucie, że nic dobrego nas już nie czeka. Sygnałami ostrzegawczymi są również brak pewności siebie i unikanie wszelkich tematów, które są związane z naszą pracą. Osoby tak postępują często wstydzą się wykonywanej przez siebie pracy.

Koniecznie zastanówmy się nad przebranżowieniem, jeżeli branża, w której pracujemy zupełnie nas nie interesuje. Nawet jeżeli nie odczuwamy jeszcze skutków wypalenia zawodowego, możemy z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że pojawią się one wkrótce.

Jeśli czujemy, że nasza obecna praca nie jest tym, co chcemy robić przez resztę życia, nie powinniśmy natychmiast jej rzucać. Bądźmy odpowiedzialni. Musimy z czegoś żyć, a zmiana branży wymaga często zdobycia dodatkowych kwalifikacji (co wymaga czasu i pieniędzy).

Jak zmienić branżę?

Zmiana branży (zwłaszcza gdy przez wiele lat pracowaliśmy na jednym stanowisku) wydaje się sprawą trudną, nie jest jednak niewykonalna. Nawet gdy mamy dosyć swojej obecnej pracy, nie powinniśmy natychmiast jej rzucać. Jeżeli odczuwamy wypalenie zawodowe, udajmy się do lekarza z prośbą o urlop. Nagłe zmiany zazwyczaj nie wychodzą nam na dobre.

Specjaliści radzą, żeby podsumować swoje dotychczasowe życie zawodowe i zastanowić się, które stanowiska dawały nam najwięcej satysfakcji. Pomyślmy w jakim zawodzie możemy wykorzystać nasze naturalne talenty.

Osoba, która chce zmienić branże powinna być świadoma swoich potrzeb. Być może potrzebujemy elastycznych godzin pracy lub nawet więcej – chcemy pracować zdalnie. Czy odpowiada nam praca samodzielna, czy też wolelibyśmy pracować w grupie. Dobrze jest zastanowić się nad swoimi marzeniami (nawet tymi z przeszłości). Być może są one wskazówką co do naszej przyszłości zawodowej.

Nie warto za wszelką cenę obstawać przy jednym pomyśle. Jeżeli chcemy rozpocząć pracę na stanowisku, które jest mało popularne, mamy mniejsze szanse niż osoby, które posiadają bogate doświadczenie zawodowe w tym kierunku. Dobrze jest prześledzić ogłoszenia o pracę i sprawdzić jakie zawody są w danym momencie najbardziej poszukiwane. Przykładowo łatwiej będzie nam zmienić branżę, jeżeli zdecydujemy się na karierę programisty.

Pamiętajmy, że nasze wyobrażenia na temat danego zawodu niekoniecznie muszą pokrywać się z rzeczywistością. Dobrze jest porozmawiać z osobami od lat działającymi w danej branży i poprosić je o radę. Jeżeli spełnieniem naszych marzeń jest praca zdalna, jednak nigdy nie pracowaliśmy w ten sposób, zapewne nie zdajemy sobie sprawy, że rozwiązanie to ma tyle samo wad co zalet. Musimy zastanowić się, czy będziemy w stanie zaakceptować wady.

Żeby zmienić branżę prawdopodobnie potrzebne będą nam nowe umiejętności. W niektórych przypadkach konieczny będzie powrót na studia. Na szczęście często wystarczy ukończyć niezbędne kursy i szkolenia. Dokształcaniem powinniśmy się zająć zanim jeszcze zdecydujemy się rzucić dotychczasową pracę.

Nawet jeśli uważamy, że w naszym wieku już za późno na zmiany, nie powinniśmy się poddawać. Nowa praca może okazać się dla nas wspaniałą przygodą i szansą na rozwój.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox