Zmęczony w pracy? Pracuj w grupie

Zmęczenie w pracy — jak sobie radzić?

Policjant, pracownik biurowy czy świeżo upieczony rodzic — każdy z nas wie, jak bardzo zmęczenie wpływa na jakość i szybkość pracy. ALE… jest dobra wiadomość.

Jak wskazują wyniki badań opublikowanych w Journal of Experimental Psychology, senny stan możemy przełamać poprzez pracę W GRUPIE. Komentując badania, doktor Daniel Frings z London South Bank University pisze:

„Wiemy już, że zmęczenie ma negatywny wpływ na czujność jednostki, czas reakcji i świadomość. Dodatkowo jednak odkryliśmy, że mocno zaburza również zdolność rozwiązywania problemów.”

Badanie skupiło się na grupie chętnych z ochotniczej armii rezerwowej, którzy przechodzili piekielnie ostry trening, śpiąc zaledwie pięć godzin w ciągu doby. Wyznaczano im rozwiązywanie licznych zadań matematycznych w jak najkrótszym czasie. Wyniki mierzono albo we wczesnym stadium rozwiązywania zadań, podczas gdy byli pobudzeni do działania, albo kiedy nieprzespane noce dawały się we znaki, czyli w stanie mega-zmęczenia.

Co nie było zaskoczeniem, chętni, którzy byli wyczerpani i psychicznie i fizycznie oraz pracowali nad zadaniami pojedynczo, nie byli w stanie dorównać osobom pracującym również w pojedynkę, jednak na pełnej parze — w stanie wypoczęcia.

Uwagę badaczy przykuła jednak pewna zależność. Uczestnicy zmęczeni brakiem snu i wysiłkiem fizycznym, ale pracujący w grupie… byli w stanie wykonać zadania równie szybko z równie dobrym rezultatem, co uczestnicy wypoczęci, lecz pracujący samodzielnie.

Prosty wniosek nasuwa się sam: praca w grupie umożliwia szybsze dotarcie do celu, czyli rozwiązania problemu. Powód? Doktor Frings podejrzewa, że dzieje się tak z uwagi na większą motywację i możliwość przedyskutowania oraz porównania własnej propozycji rozwiązania z propozycjami innych. Ponadto, co dwie głowy, to nie jedna.

Frings dodaje:

„Istnieją oczywiste zagrożenia, które mogą wynikać z braku możliwości twórczego myślenia, w tak nieprzewidywalnych zawodach jak wojskowy czy lekarz medyczny. Na przykład, zmęczenie pracownika szpitalnego może doprowadzić do błędnej diagnozy bądź innego problemu, który w konsekwencji może narazić pacjenta na poważne komplikacje.

„Jednakże, bez względu na zawód — żołnierz, lekarz, pracujący za biurkiem pracownik umysłowy czy młody rodzic — każdy może wyciągnąć cenne wnioski z tego eksperymentu dla siebie. Mianowicie, jeśli stoisz przed ważną decyzją albo pracujesz nad istotnym projektem i czujesz, że nie wykorzystujesz wszystkich swoich sił umysłowych i fizycznych (czyli po prostu że jesteś zmęczony), idealnie będzie włączyć w rozwiązanie osobę lub osoby trzecie.

„Co jeśli nie możesz nikogo poprosić o wsparcie? Wówczas zapytaj sam siebie: Czy mógłbym znaleźć lepsze rozwiązanie tego problemu, gdybym nie był zmęczony? Czy mógłbym wrócić do tego problemu po krótkiej drzemce albo jutro z rana?”

Inne ustalenia wynikające z przeprowadzonych ankiet wskazują, że ci, którzy pracują w wymiarze przekraczającym 48 godzin tygodniowo, śpią mniej niż sześć godzin na dobę. Tutaj tym bardziej odkrycia oraz zalecenia doktora Fringsa okazują się być przydatne.

Podsumowując, przedyskutowanie ważnego zadania z osobami trzecimi, może pomóc w znalezieniu najlepszego rozwiązania. Takie są fakty. Warto zapamiętać i je wykorzystać, jeśli przyjdzie na to pora.

A ty? Jak radzisz sobie ze zmęczeniem w pracy? Wysypiasz się? Jak długo śpisz? Wstajesz wypoczęty czy wciąż senny? Jakieś własne recepty na pobudzenie? Tiger? Kawa? Bieganie? Joga? Relaksacja? Zapraszam do dyskusji…

Życzę najlepszego,
blank

Wyślij na FB

blank

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox