Seksuolog: studia, zarobki, jak zostać seksuologiem?

Seksualność od zawsze stanowiła temat tabu. Na szczęście, wraz z rozwojem technologii i otwieraniem się społeczeństwa, zaczęło się to zmieniać. Stworzyło to nową potrzebę — pomocy seksuologa. Sprawdź, jak zostać seksuologiem, jakie studia należy ukończyć. Ile zarabia osoba w takim zawodzie? Tego dowiesz się z artykułu.

Czym zajmuje się seksuolog?

Seksuolog to specjalista (lekarz lub psycholog) zajmujący się diagnostyką i pomocą w obszarze szeroko pojętej seksualności człowieka. Na seksualność składa się płeć — biologiczna i psychiczna, zaburzenia seksualne i życie seksualne.

Seksuologia łączy w sobie pedagogikę, socjologię, biologię, psychologię, etykę, a nawet medycynę. Z tego powodu seksuologię dzieli się na kliniczną, sądową i społeczną.

Seksuologiem możesz zostać na dwa sposoby

Kiedy myślimy o seksuologu, większość z nas wyobraża sobie pacjenta (albo pacjentkę) na kozetce i specjalistę siedzącego w fotelu. W ten sposób stereotypowo wyobrażamy sobie psychologa, który został seksuologiem dzięki specjalizacji na studiach czy studiom podyplomowym. Zaletą tej drogi jest możliwość przeprowadzania psychoterapii — oczywiście po uzyskaniu uprawnień w tym zakresie.

Istnieje jednak inna droga. Jaka? Skończyć wpierw studia medyczne, a następnie zrobić studia podyplomowe. Najczęściej dzieje się tak po specjalizacji z psychiatrii, urologii lub ginekologii. Taki lekarz-seksuolog będzie mógł pomóc swojemu pacjentowi nie tylko rozmową, ale również receptą np. leku na potencję czy zwolnieniem lekarskim.

Niezależnie od wybranej drogi należy zdać egzamin. Wtedy otrzymuje się akredytację Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym istnieje specjalizacja seksuologia kliniczna. Mogą ją odbywać zarówno lekarze, jak i psycholodzy, aby po 360 godzinach zajęć nosić miano seksuologa. Warto zwrócić uwagę, że tylko połowę z tych godzin stanowią wykłady (teoria). Resztę to warsztaty pół na pół ze stażem, w trakcie którego studenci nauczą się seksuologii w praktyce.

Ile zarabia seksuolog?

Trudno jest jednoznacznie określić średnie zarobki psychologa lub lekarza seksuologa. Praca w ramach NFZ jest rzadka ze względu na małą liczbę etatów. Coraz większą popularnością cieszą się jednak prywatne gabinety seksuologiczne. Średnia cena wizyty waha się od 100 zł do nawet 400 zł za godzinę. Jednak nim pomnoży się to przez liczbę godzin na etacie, warto pamiętać o kilku sprawach.

Po pierwsze, w ramach prywatnego gabinetu seksuolog prowadzi własną działalność gospodarczą. Oznacza to, że samodzielnie opłaca ZUS, podatek i dodatkowe koszty, takie jak księgowość, reklama czy wynajem gabinetu. Po drugie, praca specjalisty pracującego jeden na jeden z pacjentem potrafi być wyczerpująca. Nierzadko pacjentami są np. ofiary przemocy seksualnej. Nie jest więc to praca, którą zostawia się w gabinecie i punkt 16:00 wraca do domu. Myśli się o niej wieczorami, a czasem nawet i w nocy. Z tego względu mało kto jest w stanie pracować w ten sposób wiele godzin.

Warto również pamiętać, że osoba z własną działalnością gospodarczą zarabia tylko wtedy, gdy pracuje. Musi sama odłożyć pieniądze na wakacje, zwolnienia lekarskie czy urlop macierzyński.

Przy zachowaniu odpowiedniej higieny psychicznej, praca seksuologa może to stanowić atrakcyjne źródło zarobku. Na szczęście pandemia otworzyła szerokie możliwości telemedycyny. Dzięki komunikatorom internetowym seksuolog może przyjmować z domu i zaoszczędzić na kosztach wynajmu gabinetu czy dojazdu.